یادداشت / شناسه خبر: 83924 / تاریخ انتشار : 1397/6/12 22:52
|
بررسی فهرست بازیکنان تیم‌های ملی جهان بعد از جام جهانی

سنگ پرانی به صورت تیم ملی

آرمن ساروخانیان / انتقادها از تیم ملی آزاردهنده شده و این جنگ فرسایشی قرار نیست به توسعه فوتبال ایران کمک کند. این حملات تند، غیرمنطقی و مغرضانه تنها ترمزی برای موفقیت در جام ملت‌های آسیاست.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / رسانه‌های ورزشی پر از نقدها و مصاحبه‌هایی است که فهرست تیم ملی برای بازی دوستانه مقابل ازبکستان را زیر سوال برده. گروهی کی‌روش را متهم به نگاه رنگی کردند و گروهی دیگر انتخاب‌های سرمربی تیم ملی را از نگاه فنی زیر سوال بردند.

در هر فهرستی سلیقه سرمربی مهم‌ترین عامل است و امکان ندارد که هیچ انتخابی را همه بپسندند. اختلاف سلیقه در فوتبال طبیعی است و هر کسی که سرمربی باشد، بازیکنان متفاوتی را به تیم دعوت می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد بخش بزرگی از این انتقادها غیرمنصفانه و ناشی از زاویه‌ای باشد که گروهی از خبرنگاران، رسانه‌ها یا پیشکسوتان با مربی پرتغالی دارند. بخش دیگری از این ایرادها هم غیرکارشناسی و نتیجه ناآشنایی با ساز و کار تیم ملی است.

---

کدام پدیده جا افتاده؟

یکی از انتقادها که صرفنظر از بازیکنان لیگ است، بی‌توجهی به اینکه شش بازی در شروع لیگ معیار دقیقی برای دعوت شدن به تیم ملی نیست. هرکدام از بازیکنانی که در تیم ملی هستند زمان زیادی زیر ذره‌بین کادر فنی بوده‌اند تا توانسته‌اند آرام آرام به این چرخه اضافه شوند. اگر چند بازی خوب ملاک کافی برای دعوت به تیم ملی باشد، کی‌روش باید هر بار فهرست بازیکنان را زیر و رو و با بازیکنان جدیدی کار کند.
دوم اینکه کدام بازیکن در لیگ آنقدر درخشان بوده که در سطح بالاتری از هم پست‌هایش در تیم ملی باشد؟ لیگ برتر به دلیل مشکلات مالی و سازماندهی در تولید بازیکن مشکل دارد و دشواری‌های اقتصادی هم کار را سخت‌تر کرده. تغییر نرخ ارز بازیکنان مستعد را تشویق می‌کند که به فکر انتقال به لیگ‌های خارجی باشند. قلی‌زاده، آخرین پدیده لیگ قبل از جام جهانی راهی شارلروا شد و قربانی، مهاجم نیمکت‌نشین استقلال هم به تازگی به لیگ اسلواکی رفته. در این شرایط نباید انتظار داشت که بازیکن خارق‌العاده‌ای پیدا شود که بتواند به تیم ملی کمک کند.
انتظار دعوت از جلال حسینی با وجود مدافعان جوان و آماده و دعوت از علیپور با وجود مهاجمان لژیونر ناشی از نگاهی رنگی است که به اختلاف کهنه برانکو و کی‌روش برمی‌گردد.
دعوت دوباره از وریا دیگر انتقادی است که از کی‌روش می‌شود، ولی مگر قرار است هر بازیکنی که خط خورد به تیم ملی دعوت نشود؟ سرمربی فهرستش بر اساس آمادگی بازیکنان، داشته‌هایش و نقشه‌ای که برای بازی‌های پیش‌رو دارد، انتخاب می‌کند و رفتن و آمدن بازیکنان نه عجیب است و نه می‌توان آن را تناقض دانست.
لروی سانه، مهم‌ترین خط خورده آلمان قبل از جام جهانی بود، ولی دوباره به این تیم دعوت شده، بدون اینکه مطبوعات این کشور بخواهند به یوآخیم لوو حمله کنند. لوک شاو، مدافع منچستریونایتد هم که پیش از جام جهانی خط خورده بود، دوباره در فهرست ساوت‌گیت
قرار گرفته.

روی مسیر توسعه

برنامه کی‌روش برای تیم ملی را نباید به قبل و بعد از جام جهانی تقسیم کرد. تیم ملی در مسیری حرکت می‌کند که از مدت‌ها قبل شروع کرده. او بعد از جام جهانی 2014 جوانگرایی را شروع کرد و در این مدت ضمن ساختن تیمی جوان توانسته تیم ملی را به بهترین و باثبات‌ترین تیم آسیا تبدیل کند. او در این سال‌ها مجموعه بازیکنان ایرانی، چه در لیگ برتر چه در لیگ‌های خارجی را رصد کرده و فهرست فعلی نتیجه همین بررسی طولانی است.
طبیعی است که کی‌روش که این تیم جوان را ساخته به فکر ثبات باشد، بخصوص اینکه تیم ملی در جام جهانی عملکرد خوبی داشت و تا برنامه مهم بعدی، یعنی جام ملت‌های آسیا فرصت زیادی ندارد.
فهرست جدید تیم ملی تشابه زیادی با فهرست جام جهانی و فهرست ذخیره‌ها دارد. حذف شده این فهرست قوچان‌نژاد است که خداحافظی کرد و صادق محرمی و آرمین سهرابیان تنها چهره‌های جدید تیم ملی هستند. تنها ابهام این فهرست دعوت از سردار آزمون است که گفته بود از تیم ملی خداحافظی کرده.

 
 رویکرد جهانی

این رویکرد را می‌توان در اکثر تیم‌هایی که در جام جهانی روسیه حاضر بودند هم مشاهده کرد. مربیانی که شغل‌شان را حفظ کردند، تغییرات خیلی کمی در فهرست جدیدشان دیده می‌شود.
فرانسه که قهرمان جهان شد تنها دو تغییر نسبت به روسیه دارد، آن هم لوریس و مانداندا، دو دروازه‌بان اصلی که به دلیل مصدومیت غایبند.
آلمان هرچند در روسیه نتایج خوبی نگرفت، ولی یوآخیم لوو تغییرات کمی در تیمش داشته و با همان استخوانبندی در لیگ ملت‌های اروپا به میدان می‌رود. هاورتز، شولز و کرر سه بازیکن جوانی هستند که لوو می‌خواهد در این اردو محک بزند و سانه را هم مجددا دعوت کرده، در حالی که خدیرا موقتا کنار گذاشته شده.
فهرست گرت ساوت‌گیت برای تیم ملی انگلیس هم تغییرات خیلی کمی داشته. گری کیهیل و جیمی واردی خداحافظی کرده‌اند و به جای آنها تارکوفسکی و لالانا دعوت شده‌اند. به جای نیک پوپ و فیل جونز مصدوم هم آلکس مک کارتی و جو گومز حضور دارند. لوکا شاو هم به جای اشلی یانگ به اردو دعوت شده.
تیته هم در تیم ملی برزیل تغییرات زیادی نداده، هرچند برزیل در روسیه تیم مسنی داشت و این مربی به فکر پایین آوردن میانگین سنی است. با همین نگاه رناتو آگوستو، مارسلو و میراندا غایبند و بازیکنان جوانتری دعوت شده‌اند. تنها خط خورده فنی تیم گابریل ژسوس است که ریچارلیسون، مهاجم جدید اورتون جای او محک می‌خورد.
بیشترین تغییر در تیم‌های ملی را احتمالا اسپانیا داشته که با لوئیز انریکه وارد دوران تازه‌ای شده و او می‌خواهد با سلیقه خودش تیم جدیدی بسازد.
انتقادها از تیم ملی آزاردهنده شده و این جنگ فرسایشی قرار نیست به توسعه فوتبال ایران کمک کند. این حملات تند، غیرمنطقی و مغرضانه تنها ترمزی برای موفقیت در جام ملت‌های آسیاست.

 

📷 عکس‌ها: نعیم احمدی / آژانس عکس ایران

 

---
captcha
تازه ها
بیشتر