ورزش ایران / شناسه خبر: 83839 / تاریخ انتشار : 1397/6/12 15:51
|
طلا، حسرت 16 ساله جودو در بازی های آسیایی

جودو پشت طلاهای کوراش پنهان شد!

ناکامی ملی‌پوشان جودو در کسب نشان طلای بازی‌های آسیایی، تبدیل شد به حسرتی 16 ساله برای این رشته رزمی. حسرتی که حتی افتخارآفرینی ونشان‌های طلایی رنگ کوراش هم نمی‌تواند پوششی باشد برای عبور از آن!

ایران ورزشی آنلاین / رضاعباسپور / بی‌تردید ناکامی ملی‌پوشان جودو در کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی اندونزی، تبدیل شد به حسرتی 16 ساله برای این رشته رزمی. حسرتی که حتی مدال طلای کوراش هم نمی‌تواند پوششی باشد برای عبور از کنار این ناکامی!

علیرضا خجسته، محمد بریمانلو، سعید ملایی و جواد محجوب، 4 ملی‌پوش جودوی ایران بودند که در اوزان منهای 66، منهای 73، منهای 81 و 100+ کیلوگرم با هدایت محمد منصوری و کمک ازبکستانی او راهی جاکارتا شدند تا بعد از 16 سال چشم انتظاری شانس خود را برای کسب نشان طلای بازی‌های آسیایی محک بزنند. جودوی ایران بعد از نشان طلایی که مسعود حاجی آخوندزاده در بازی‌های آسیایی 2002 بوسان  کسب کرد، تا به امروز دیگر رنگ طلای بازی‌ها را به چشم ندیده است. البته جودو خیلی امیدوار بود در جاکارتا توسط یکی از 4 ملی‌پوش اعزامی خود صاحب این نشان ارزشمند شود که در این بین سعید ملایی در وزن منهای 81 کیلوگرم و جواد محجوب در وزن 100+ کیلوگرم بیشترین شانس را برای طلایی شدن در این دوره از بازی‌ها داشتند. البته خجسته و بریمانلو هم طبق صحبت های سرمربی تیم‌ ملی جودو قبل از شروع بازی‌ها بی‌شانس نبودند. اما در نهایت با حذف زودهنگام خجسته، این جودوکار خیلی زود از دایره امیدها خارج شد. این اتفاق تلخ اگرچه با کسب نشان برنز بریمانلو اندکی برای تصمیم سازان فنی تیم ملی جودو قابل تحمل‌تر شد وچشم‌ها برای طلایی شدن به ستاره‌های باتجربه باقیمانده جودو دوخته شد، اما امید به درخشش و طلایی شدن سعید ملایی و جواد محجوب هم راه به جایی نداشت. سعید ملایی بواسطه آمادگی بالایی که در طول یکی دو سال گذشته داشت، پرامیدترین جودوکای ایران در بازی‌های آسیایی برای کسب نشان طلا بود، تا پای فینال هم خیلی خوب بر اساس پیش‌بینی ها جلو رفت. اما جایی که باید هرچه داشت را برای طلایی‌شدن روی تاتامی مسابقه می‌گذاشت، کم آورد تا شانس مسلم طلا در یک قدمی خوش‌رنگ‌ترین مدال بازی‌ها ناکام بماند و سعید به مدال نقره‌ بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی بسنده کند.

البته حواشی و مباحث مختلفی پیرامون مبارزه سعید ملایی و حریف قزاق او در اندونزی روی زبانها افتاد که البته بیراه هم نبود. مسایلی مثل ناداوری، عدم تسلط مربی ازبک تیم ملی جودو به زبان انگلیسی یا کلمات فارسی، اخراج شدن محمد منصوری از کنار تاتامی بخاطر اعتراض شدیدی که به نادآوری بازی سعید مقابل حریف قزاق خود داشت و خیلی موارد مشابه دیگر، همه و همه جزو آن دسته حواشی بود که باعث شد محرزترین نشان طلای بازی‌ها قسمت سعید ملایی نشود.

جواد محجوب، ملی‌پوش سنگین وزن جودوی ایران در وزن 100+ کیلوگرم هم که پیش از اندونزی سابقه دو دوره حضور در بازی‌های آسیایی را داشت، بار دیگر مثل دو دوره گذشته ناکام ماند و با حذف از مسابقات  همچنان رکورد 16 ساله طلایی نشدن جودوی ایران در این آوردگاه را بر جا گذاشت. 

البته اگر چه جودو با دو ملی‌پوش حذفی و کسب دومدال (1 نقره و 1 برنز) در جاکارتای اندونزی به کار خود خاتمه داد، اما نتایج  و کارنامه نسبتا ضعیف جودو شاید پشت مدال‌های طلای کسب شده در کوراش پنهان و مغفول ماند. کارنامه‌ای که می‌شد با اندکی تغییرات تاکتیکی در سیستم فنی جودو برای این رشته خیلی بهتر و با کیفیت‌تر از چیزی که شاهدش بودیم را رقم بزند. پرونده بازی‌های آسیایی برای جودو بدون صید نشان طلا بسته شد، اما قطعا پرونده عملکرد فنی تیم و کادرفنی همچنان روی میز باز است و باید دید مسئولان تصمیم‌گیرنده و کارشناس در این رشته برای پیشرفت این رشته در آینده چه تدابیری را در دستور کار خود دارند.

5/ 680

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر