ورزش ایران / شناسه خبر: 83731 / تاریخ انتشار : 1397/6/11 15:18
|
رییس فدراسیون وزنه‌برداری برای جلب حمایت دست به کار شد

بهداد سلیمی، مدیر تیم ملی می‌شود

چند روزی بیشتر از خداحافظی بهداد سلیمی نگذشته که شنیده می‌شود، رییس فدراسیون وزنه‌برداری برای به کار گرفتن او در پست‌ مدیریت تیم‌های ملی و عضویت در شورای فنی دست به کار شده است!

ایران ورزشی آنلاین / رضا عباسپور / هنوز مدت زمان کوتاهی از خداحافظی بهداد سلیمی نگذشته که شنیده می‌شود رییس فدراسیون وزنه‌برداری برای به کار گرفتن او در پست‌ مدیریت تیم‌های ملی و نیز عضویت سلیمی در شورای فنی دست به کار شده است!

روزی که بهداد سلیمی بعد از مسابقه دسته فوق سنگین در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا کفش‌هایش را درآورد و به نشانه خداحافظی با دنیای قهرمانی تخته مسابقه را بوسید، قطعا خیلی هم غیر قابل پیش بینی نبود که دیر یا زود ستاره فوق سنگین وزنه‌برداری ایران در یکی از پست‌های کلیدی فنی وزنه‌برداری یا ورزش کشور مشغول به کار می‌شود.  این موضوع را می‌شد به راحتی از واکنش بهداد در مصاحبه‌هایی که بعد از خداحافظی با دنیای قهرمانی منتشر شد فهمید:«من از دنیای قهرمانی خداحافظی کردم، چون دیگر زانویم اجازه تحمل تمرینات سنگین و پرفشار را نمی دهد، اما قطعا در سنگری دیگر اگر لایق باشم حتما به وزنه‌برداری خدمت می‌کنم.»

دقیقا از همین جمله بهداد به وضوح می‌شد فهمید که ستاره فوق سنگین وزنه‌برداری ایران اگرچه از دنیای قهرمانی بعد از کلی افتخارآفرینی دل کنده است، اما هنوز آرزوهای بزرگی در وزنه‌برداری البته در بخش فنی و مدیریتی در سر دارد. البته این فقط آرزوی بهداد نیست. گویا رییس فدراسیون وزنه برداری هم برنامه هایی دارد و همین باعث شده به محض برگشت تیم ملی، برنامه هایی برای او در نظر بگیرد؛ مثل حضور در شورای فنی، مدیریت تیم های ملی و شاید در آینده ای نزدیک جانشین سرمربی تیم ملی. 

سلیمی عضو جدید شورا و مدیرفنی تیم‌ملی!

حضور چهره‌های شاخص و شناخته شده‌ای همچون بهداد سلیمی در دنیای وزنه‌برداری در ترکیب فنی تیم‌ملی اتفاقی خوب و امیدوار کننده در وزنه‌برداری به شمار می‌رود، اما اگر پشت این انتخاب تدبیری درست و منطقی نهفته باشد؛ نه نگاه ابزاری و سلیقه‌ای که در نهایت منجر شود به سوزاندن سرمایه‌های وزنه‌برداری ایران که سالها برایشان هزینه شده است. گویا قرار است روز چهارشنبه هفته جاری (14 شهریور) به دستور رییس فدراسیون وزنه‌برداری جلسه ویژه شورای عالی فنی در مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شود. نشستی مهم که قرار است دستور جلسه‌ اصلی اش تعیین تکلیف فوری در خصوص وضعیت جدید بهداد سلیمی ستاره فوق سنگین وزنه‌برداری کشورمان برای حضور در پست مدیریت تیم‌ملی وزنه‌برداری و عضویت در شورای فنی و نیز بررسی عملکرد کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی باشد.

این موضوع گویا بعد از خداحافظی بهداد سلیمی از دنیای قهرمانی در همان جاکارتا از سوی رییس فدراسیون وزنه‌برداری طرح شده و بلافاصله بعد از بازگشت تیم ملی به ایران مقدماتش فراهم شده به طوریکه ترتیب برگزاری این نشست داده شده است.

شنیده ها حکایت از این دارد که طبق برنامه‌ریزی فدراسیون روز چهارشنبه هفته جاری در جلسه شورای فنی یک موضوع مهم به رای گذاشته می‌شود و بهداد سلیمی به پیشنهاد رییس فدراسیون وزنه‌برداری به عنوان مدیر جدید تیم‌ملی و عضو شورای عالی فنی در وزنه‌برداری ایران انتخاب می شود؛ البته قرار است اعضای شورای فنی در این رابطه تصمیم بگیرند اما بعید است که این پیشنهاد با مخالفتی مواجه شود.

این تصمیم اگرچه در کل تصمیمی دارای توجیه قانونی و قابل دفاع برای مدیریت فدراسیون به شمار می‌رود، اما سابقه تغییر و تحولات اینچنینی در مجموعه فعلی وزنه‌برداری ثابت کرده که پشت یک چنین تغییراتی اهدافی از پیش تعیین شده وجود دارد! اهدافی که در نهایت متضرر شدن یک گروه که به هردلیل با نگاه و عقاید مدیریت وزنه‌برداری همسو و همگام نیستند و خرسندی گروهی دیگر که همراه سیستم مدیریتی فعلی هستند را به دنبال خواهد داشت.

در فضای فعلی نوک پیکان انتقادات درست یا غلط روی کادرفنی فعلی تیم‌ملی وزنه‌برداری است. کادرفنی که لیدر آن خیلی ارتباط خوبی با رییس فدراسیون ندارد و در نهایت نیز بعد از کسب نتیجه‌ای نه چندان دلچسب در جاکارتا ( به علت اوت چهار وزنه بردار) تحت فشار قرار دارد. به همین دلیل انتخاب بهداد سلیمی به عنوان مدیر تیم‌ملی وزنه‌برداری بیش از هر چیز دیگری شرایط ویژه جدیدی را برای سرمربی و کادر فنی تیم ملی‌وزنه‌برداری ایجاد می‌کند. زیرا بر اساس آنچه از خصوصیات اخلاقی و رفتاری بهداد سلیمی سراغ داریم، شخصیت و ویژگی بهداد طوری است که  اگر قرار باشد مسئولیت حساسی به او واگذار شود، او بدون تعارف قبل از پذیرش مسئولیت اختیارات و فضای کاری خود را مطالبه می‌کند. بنابراین باید دید که آیا افرادی که برای بهداد سلیمی یک چنین خوابی را دیده اند، می‌توانند در حد و اندازه توقعات این قهرمان به او قدرت مانور و اختیاراتی بدهند که در نهایت با حوزه اختیارات و عملکرد سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری تلاقی نداشته باشد؟ یا اینکه قرار است دوباره همان تراژدی قبل و ماجرایی که برای حسین توکلی، سجاد انوشیروانی، محسن بیرانوند و یا همین محمد حسین برخواه در بخش فنی تیم‌ملی رخ داد برای ستاره فوق سنگین آرام و بی‌حاشیه تیم‌ملی وزنه‌برداری هم تکرار شود؟

شرایط سلیمی، مشابه وضعیت رضازاده!

وقتی حسین رضازاده قهرمان پرقدرت فوق سنگین جهان و المپیک کشورمان از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد، قطعا آنهایی که همراه و هوادار وزنه‌برداری هستند یادشان نرفته که بلافاصله همین اتفاقی که امروز علی مرادی و شورای فنی وزنه‌برداری قصد دارند برای بهداد سلیمی بلافاصله بعد از خداحافظی‌اش رقم بزنند، برای رضازاده طراحی شد. حسین رضازاده سرپرست تیم ملی وزنه‌برداری شد( تقریبا همه کاره فنی تیم ملی با اختیارات تام) اما نتیجه تلخی که در آن دوره برای رضازاده رقم خورد باعث شد او در شرایط بسیار سختی گرفتار شود. البته آن زمان سستم مدیریتی ورزش کشور به داد رضازاده رسید و او را از گردابی که پیش رویش قرار داشت نجات داد، اما اگر بهداد سلیمی هم وارد شرایط مشابهی شود تکلیف کار چیست؟ بهداد سلیمی امروز بعد از کسب سومین نشان طلایی رنگش در بازی‌های آسیایی اندونزی، تبدیل شده به یکی از اسطوره‌های دوستداشتنی ورزش و وزنه‌برداری ایران. همه جا از او حرف می زنند و نامش به نیکی یاد می‌شود. حال چرا و با چه نیتی می خواهیم قهرمانی را که تازه گرد قهرمانی از شانه‌هایش گرفته شده را بدون اینکه بستری مناسب و متناسب با شرایطش را فراهم کرده باشیم را به گودی  وارد می‌کنیم که پیش‌تر از او برخی چهره‌های شاخص وسرمایه‌های ناب وزنه‌برداری را به بدترین شکل ممکن در آن زمین گیر کردیم جای سوال و تعجب دارد؟! البته بدون شک بهداد سلیمی هم حواسش جمع‌تر است و هم اینکه خوب اطرافیانش را در این رشته ورزشی می‌شناسد. بنابراین اینطور به نظر می‌رسد که بهداد سلیمی اگر حاضر به پذیرش نهایی مدیریت تیم ملی وزنه‌برداری شود، این پست را با توجه به حوزه و اندازه اختیارات و قدرت مانورش قبول می‌کند. نه بیشتر و نه کمتر.

5/ 1

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر