ورزش جهان / شناسه خبر: 83671 / تاریخ انتشار : 1397/6/10 19:29
|

اعتراض به طلاهای دوومیدانی بحرین / مدال وارداتی!

مدال های بحرین در دوومیدانی با اعتراض سایر کشورهای حاضر در بازی های آسیایی روبرو شده است.

ایران ورزشی آنلاین / دوومیدانی یکی از سه رشته اصلی و پایه رقابت های کمپلکس نظیر المپیک و بازی های آسیایی محسوب می شود. در این دوره از بازی های آسیایی دوومیدانی مثل همیشه جایگاه مهمی داشت و به شدت در تیررس قرار گرفت. در رقابت های این دوره اتفاق اصلی موفقیت حیرت انگیز بحرین بود. کشوری که تقریبا همه مدال های خود را در دوومیدانی گرفت و با 12 مدال در به صورت مشترک در صدر جدول مدالهای این رشته ایستاد اما کمتر کسی حاضر بود به این کشور تبریک بگوید.

آنها با جذب لژیونرهای آفریقایی در این دوره همه مدال های اصلی و کلیدی را به خانه بردند. حتی یکی از مدالهای طلای بحرین در بازیهای آسیایی جاکارتا بدون ورزشکاران آفریقایی‌الاصل که به تابعیت بحرین درآمده‌اند بدست نیامده. سیاست بحرین برای کشف استعدادهای خارجی و پیشنهاد تابعیت بحرینی به آنها که کاملاً قانونی است از سالها پیش سیاستی جنجالی بوده. اما نتایج اخیر دوومیدانی بحرین در اندونزی باعث شده این موضوع بار دیگر به مساله‌ای مهم و پر سر و صدا تبدیل شود. از هر 10 مدال طلای انفرادی دوومیدانی کسب شده توسط بحرین، همه‌ی آنها توسط دونده‌هایی بدست آمده که زاده آفریقا هستند، دونده‌هایی متولد نیجریه، اتیوپی، کنیا و مراکش.

در جریان کسب دو مدال طلای تیمی بحرین نیز همه‌ی ورزشکاران به جز دو نفر اصلیت آفریقایی داشتند. برای ورزشکاران اما انگیزه تغییر تابعیت روشن است: مسائل مالی. کمبود فرصت‌ها و امکانات در کشورهای زادگاه این دوندگان بااستعداد آفریقایی چیزی نیست که کسی از آن باخبر نباشد.

قوانین اعطای تابعیت به ورزشکاران خارجی در کشورهای مختلف، متفاوت است. ولی مسئولین بحرینی از روش‌های اهدای تابعیت خود دفاع کرده و با اشاره به منابع بسیار زیادی که این کشور برای زیرساختهای دوومیدانی‌اش هزینه کرده معتقدند فعالیت‌هایشان به نفع ورزش دو و میدانی و کاملاً اصولی بوده.

بدر ناصر، رئیس فدراسیون دوومیدانی بحرین در این باره گفت: چیزی که برای ما مدال می‌آورد ملیت ورزشکارها نیست، تمرینات و تلاشهای تکنیکی و مدیریتی است. اهدای تابعیت به اتباع خارجی یک حق قانونی برای ما است که از آن استفاده خواهیم کرد. ولی همه می‌دانند که ما به قوانین پایبندی کامل داریم.

12

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر