ورزش ایران / شناسه خبر: 83610 / تاریخ انتشار : 1397/6/10 16:16
|
نگاهی به عملکرد رشته‌هایی که برای اولین بار به بازی‌های آسیایی اعزام شدند

اولین‌های بازنده در آسیایی

۱۰ رشته برای اولین بار به بازی‌های آسیایی رفتند، با امیدهای زیاد برای رسیدن به مدال، اما در نهایت فقط سه رشته بودند که به موفقیت‌های نسبی رسیدند.

ایران ورزشی آنلاین / محسن وظیفه / در این دوره از بازی‌های آسیایی 10 رشته برای اولین بار از ایران حضور داشتند. ورزشکاران ایران در رشته‌های کوراش، جوجیتسو، پنچاک سیلات، سامبو، اسکواش، تنیس، سه گانه، بسکتبال سه نفره، پاراگلایدر و سنگ نوردی رشته‌هایی بودند که در این دوره از بازی‌ها برای اولین بارحضور داشتند. 10 رشته‌ای که سر جمع 10 مدال هم نتوانستند به دست بیاورند در حالیکه پیش از اعزام بسیاری از این رشته‌ها مدعی بودند که می‌توانند در این دوره مدال آور باشند اما با شروع بازی‌ها بسیاری از این رشته‌ها هیچ حرفی برای گفتن نداشتند. در این بین 10 رشته فقط سه رشته کوراش، بسکتبال سه نفر و سنگ نوردی اندکی نتیجه بهتری را کسب کردند.

4 مدال و کلی جنجال

کوراش و جوجیتسو دو رشته‌ای بودند که زیر نظر فدراسیون جودو راهی این دوره از بازی‌ها شدند. در کوراش که یکی از معدود رشته‌های موفق در بین این 10 رشته بود، 12 ورزشکار راهی جاکارتا شدند. حاصل کار این 12 نفر 4 مدال بود. الیاس علی اکبری تنها طلایی این رشته بود و جعفر پهلوانی نقره، قنبرعلی  قنبری و امید تیزتک هم دو برنز به دست آوردند تا در واقع فقط یک سوم تیم اعزامی به این بازی‌ها به مدال برسد. این نتایج توسط تیمی به دست آمده که از آن به عنوان یک رشته موفق در بین تازه واردها یاد می‌شود. همین تکلیف بقیه رشته‌ها را مششخص می کند. کوراش در این دوره بیشتر از 4 مدالی که به دست آورد به خاطر جنجال برخی از اعضای تیم مشهور شد.

لشگر شکست خورده

جوجیستسو را باید لشگر شکست خورده نام گذاشت. رشته‌ای که در این گرانی شدید بلیت هواپیما و شرایط بد قیمت ارز 10 ورزشکار را راهی جاکارتا کرد. 8 مرد و 2 زن که تمامی این 10 نفر شکست خوردند و در مجمع حتی یک برنز را هم نتوانستند به دست بیاورند. این‌که برای این 10 نفر و همراهان احتمالی این نفرات و اردوهایی که برای آن‌ها در این اوضاع به هم ریخته اقتصادی هزینه شده است باید یکی از برنامه‌های مهم وزارت ورزش و جوانان و همچنین کمیته ملی المپیک باشد. کسب حداقل یک مدال می‌توانست نگاه امیدوار کننده‌ای را نسبت به این رشته به وجود بیاورد اما حاصل کار این تیم یک ناکامی محض بود.

ناجی اندونزی

پنجاک سیلات همان رشته‌ای که جایگاه چهارمی را از ایران گرفت، یکی دیگر از رشته‌هایی بود که برای اولین بار راهی جاکارتا شد و در نهایت هم نتوانست موفقیتی کسب کند. در این رشته 16 مدال طلا توزیع شد که تیم ایران 7 نماینده داشت اما از این هفت نفر هیچکدام نتواسنتند به مدال طلا دست پیدا کنند و مجموع تلاش این هفت نفر یک برنز بود. در روزهای گذشته اعتراض های زیادی صورت گرفت در این‌که چرا اندونزی این رشته را به بازی‌ها اضافه کرد اما هرگز به این نکته مهم اشاره نشده که چرا در این 16 طلا سهمی نداشتیم و این هفت نفر را برای چه کاری راهی جاکارتا کردند؟

صعود ازبک‌ها با سامبو

پنجاک سیلات زخمی را به کاروان ایران وارد کرد اما بعد از این رشته عجیب و غریب این سامبو بود که زخمی عمیق‌تر را به ایران را زد تا این بار ازبکستان در جدول رده‌ بندی جای ایران را بگیرد. سامبوی ایران با 2 ورزشکار مرد و 2 ورزشکار زن راهی جاکارتا شد. هر چهار نفر قبل از نیمه نهایی باختند و حذف شدند اما در مقابل ازبکستان در دو وزن به فینال رسید و یک طلا و یک نقره به دست آورد تا به این ترتیب با 5 مدال طلا در بوکس رده پنجمی ایران را هم بگیرد. سامبو برای اولین بار راهی بازی‌های آسیایی شد اما هرگز نتوانست کمکی به ایران کند.

شانس‌های مدال؛ حذفی‌های زودهنگامی

اسکواش شانس زیادی برای رسیدن به مدال دارد. این جمله‌ای بود که سلیمانی رئیس فدراسیون اسکواش را پیش از اعزام به بازی‌های آسیایی گفت اما نتیجه چه شد؟ از تیم 5 نفره اسکواش حتی یک نفر هم نتوانست به نیمه نهایی برسد، رسیدن به مدال پیشکش. کاش می‌شد رئیس فدراسیون اسکواش به این سوال جواب می‌داد که بر اساس کدام متر و معیاری وعده کسب مدال در جاکارتا را داد؟ اسکواش یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های حاضر در این رویداد بود که فقط هزینه سنگین تدارکات و اعزام را روی دست ورزش ایران گذاشت.

پولدارهای بازنده

تنیس ورزش دوست داشتنی برای پولدارهای جامعه. ورزشی که ظاهرا به شکست عادت کرده و قرار نیست رویه خود را تغییر بدهد. با این وجود اصرارهای زیاد رئیس فدراسیون برای اعزام تیم تنیس به بازی‌های آسیایی با وجودیکه مشخص بود نمی توانند به مدال برسنند و یا حداقل خوش بدرخشند اما با اینحال موافقت با اعزام این تیم هم انجام شد. 6 تنیسور برای سفر به جاکارتا چمدان‌ها را بستند اما حاصل این سفر چه بود؟ 6 تنیسور 6 شکست در همان دور نخست.

هیاهو برای هیچ

سه گانه فقط یک ورزشکار در جاکارتا داشت. یک نماینده‌ای که با هزار و یک مشکل راهی بازی‌ها شد اما این همه هیاهو برای چه نتیجه‌ای؟ چهاردهمی بین 34 شرکت کننده تمام حاصل تلاش بهزاد نوبری تنها شرکت کننده ایران در این دوره از بازی‌ها بود. کسی که با هیاهوی زیاد به ترکیب تیم ملی رسید اما هرگز نتوانست در حد و اندازه‌های خودش باشد.

نتیجه معقول

بسکتبال سه نفره دو تیم در بخش مردان و بانوان داشت. در مردان به مدال برنز رسیدند و در بانوان در یک چهارم نهایی حذف شدند. از معدود رشته‌هایی که برای اولین بار به بازی‌ها رفت و البته بد هم نتیجه نگرفت. این تیم با وجود سختی‌های زیادی که داشت البته نتیجه بدی نگرفت هر چند که در بخش بانوان باید بسیار تلاش کرد تا به حدی رسید که بتوان نتیجه خوبی را کسب کرد.

سقوط ؛ فرودی‌ها

پاراگلایدر یکی از عجیب ترین رشته‌های اعزامی به جاکارتا بود. رشته‌ای که در برنامه‌های ورود به المپیک جا دارد. اگر چه در این رشته هم کشور میزبان در بخش مردان به مدال طلا رسید اما یکی از رشته های مهم است که نیاز است از همین حالا برای آن برنامه ریزی انجام شود. دو ورزشکار ایرانی در بخش نفرادی مردان شرکت کردند که در بین 33 نفر حسین عباسقلی زاده در رده چهاردهم قرار گرفت و سید علیرضا عمیدی بیستم شد. این رشته شاید شانس ورود به المپیک را هم داشته باشد و به همین دلیل بهتر است که جدی تر این ورزش پیگیری شود و بیشترین امکانات را برای این رشته فراهم کنند.

طلای شیرین

یکی از دلچسب‌ترین مدال‌های طلای ایران در این بازی‌ها توسط رضا علیپور در سنگ نوردی به دست آمد. یکی از رشته‌های تازه وارد که آبروداری کرد و با کمترین هزینه بهترین مدل را کسب کرد. علاوه بر رضا علیپور این تیم هفت عضو دیگر هم داشت که دست آن‌ها به مدال نرسید. 4 مرد و 4 زن تیم های ایران را در سنگ نوردی تشکیل می دادند که در بخش‌‌های به مصاف رقبا رفتند اما فقط یک طلای علیپور حاصل کار همه بود. این طلا به حدی ارزشمند بود که اجازه نداد تا ناکامی دیگران به چشم بیاید.  

 

 

5/1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر