ورزش ایران / شناسه خبر: 83512 / تاریخ انتشار : 1397/6/9 15:13
|
طلای جاکارتا در یک قدمی شاگردان کولاکوویچ

دست‌گرمی والیبال برای سفر به بلغارستان

تیم والیبال ایران عصر فردا سومین فینال پیاپی اش را برای دومین قهرمانی در بازی‌های آسیایی برگزار می کند.

ایران ورزشی آنلاین / والیبال بدون دردسر و حتی واگذار کردن یک ست به سومین فینال پیاپی‌اش در بازی‌های آسیایی صعود کرد. آن هم در تورنمنتی که کمترین چالش ممکن را داشته و در کنار حضور با حداکثر قوا، رقبایی نه چندان قدرتمند را در مقابل خود دیده است.

تیم ملی والیبال که البته قرار بود این روزها در تهران یا اردوی خارجی باشند و برای رقابت‌های قهرمانی جهان آماده شوند، پس از فعل و انفعالاتی که در آخر هم دلیلش خیلی مشخص نشد، به جاکارتا رفت و حالا در آستانه قهرمانی است. قهرمانی که تنها مانع پیش رویش تیم نه چندان قدرتمند کره جنوبی است که در بهترین حالت خود در لیگ جهانی به سادگی مقابل ایران بازنده شد. این یعنی دومین قهرمانی پیاپی والیبال در بازی‌های آسیایی، آن هم در سومین فینال پیاپی به سادگی در دسترس کولاکوویچ و شاگردانش است.

  • فینال 2010 با حسین معدنی

تیم ایران در بازی‌های آسیایی 2010 گوانژو برای سومین بار بود که به فینال رسید. فینال رقابت های 1958 و 2002 اولین و دومین تجربه حضور والیبال ایران در این مرحله بود. فینال‌هایی که هیچ مدام ایران را به طلا نرساند و از قضا در 2010 هم این افتخار به والیبال ایران نرسید. تیم والیبال ایران در آن دوره هنوز نادی و کمالوند و کشاورزی را در ترکیب داشت و مرحوم حسین معدنی را هم روی نیمکت خود می‌دید، با اقتدار به فینال رسید اما برای آخرین بار مقابل ژاپن بازنده شد و به سومین برنز تاریخ خود رسید.

ایران که چند ماه پیش از این بازی‌ها در رقابت‌های قهرمانی جهان برابر ژاپن به برتری رسیده بود، فینال گوانژو را باخت اما تا حدود هشت سال بعد و همین چند ماه پیش در لیگ جهانی، هیچگاه با تیم اصلی خود به ژاپن نباخت.

  • اولین قهرمانی تاریخ

دوره گذشته بازی‌های آسیایی در شرایطی برگزار شد که والیبال ایران در بهترین روزهای خودش بود. چند ماه قبل چهارم لیگ جهانی شده بود و وقتی به عنوان ششمی رقابت‌های قهرمانی جهان رسید که بازی‌های آسیایی آغاز شده بود! ملی‌پوشان والیبال ایران به طور مستقیم از لهستان به کره پرواز کردند و با خستگی رقابت‌های جهانی وارد بازی‌ها شدند. آن هم برای اینکه می‌خواستند برای اولین بار طلای بازی‌های آسیایی را به گردن بیندازند.

همان دوره بود که ملی پوشان چیزی حدود دو ماه دور از خانواده بودند. شرایطی که باعث شد فدراسیون والیبال خانواده هایشان را به اینچئون بفرستد تا در کنار بازیکنان باشند.

در اینچئون هم ایران ژاپن بود که حریف ایران در فینال شد اما این بار دیگر حریف چشم بادامی نتوانست راه به جایی ببرد و ایران برای اولین بار قهرمان بازی‌های آسیایی شد.

  • سومین فینال در جاکارتا

تیم ملی والیبال عصر شنبه در سومین فینال پیاپی و پنجمین فینال خود در بازی‌های آسیایی به مصاف کره جنوبی می‌رود. این بار دیگر بر خلاف همیشه، رقابت‌های قهرمانی جهان پس از این بازی‌ها برگزار می‌شود و کولاکوویچ تشخیص داد تا بازی‌های سطح پایین در جاکارتا را تدارک تیمش در راه رقابت‌های جهانی قرار دهد. تیم ایران اصلا کار ساده‌ای برابر کره دارد و بدون شک باید با تمام ستاره‌هایش یک طلای دیگر به سبد مدالی ایران اضافه کند. طلایی که در بهترین حالت شاید کمک کند ایران در جدول مدالی به رده ششم سقوط نکند!

طلا در جاکارتا اگرچه اهمیت زیادی دارد اما برای والیبال، مهمترین رویداد دو سال اخیرش پس از این بازی‌ها در بلغارستان و ایتالیا برگزار می شود. رقابت‌های قهرمانی جهان که مهمترین رویداد دنیای والیبال پس از المپیک است و کولاکوویچ پس از تجربه دو لیگ جهانی و حضور در جام قهرمانان قاره‌ها، جدی‌ترین تورنمنت جهانی‌اش را به همراه ایران تجربه خواهد کرد. جایی که خیلی‌ها منتظرند ببینند تیمی که در دوره قبل ششم شد، حالا پس از چهار سال تجربه اندوزی چه خواهند کرد.

والیبالیست‌ها به هر ترتیب پس از فینال روز شنبه، تنها 11 روز تا اولین مسابقه خود در رقابت‌های جهانی مقابل پورتوریکو زمان دارند! زمان اندکی که باید دید چطور از جانب کادر فنی مدیریت می‌شود و تیم ایران با چه شرایطی به بلغارستان خواهد رسید.

4/1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر