ورزش ایران / شناسه خبر: 83406 / تاریخ انتشار : 1397/6/6 19:05
|
پرشی که به مدال نرسید

یورتمه سوارکاری در جاکارتا

مسابقات سوارکاری در بخش پرش تیمی در جاکارتا برگزار شد و تیم پرش با اسب از حضور در مرحله نهایی مسابقات آسیایی بازماند.

ایران ورزشی آنلاین / سوارکاری یکی از رشته های نوظهور کاروان ایران در بازی های آسیایی محسوب می شود. آخرین حضور سوارکاری ایران در بازی های آسیایی به سال ۲۰۰۶ دوحه برمی گردد که نمایندگان ایران به صورت تیمی و انفردادی و تنها در رشته پرش رقابت کردند. سوارکاران ایرانی تاکنون در چهار دوره از بازی های آسیایی حضور داشته اند و حاصل کار آن ها در این ادوار تنها یک مدال برنز در بخش تیمی پرش بوده است.

رشته ای که بعد از دو دوره غیبت در بازی های آسیایی با ۶ ملی پوش در جاکارتا حاضر شده و سوارکاران ایرانی برای اولین بار در سه رشته پرش، درساژ و مسابقات سه روزه رقابت کرده اند.

تمام امید ما برای کسب مدال از این رشته جذاب به رشته پرش در بخش تیمی و انفرادی معطوف شده بود جایی که سابقه کسب مدال نیز در تاریخ سوارکاری ایران به چشم می خورد و با استخدام یک مربی خارجی به نام فن پاشن امیدواری های فراوانی در این بخش وجود داشت اما سوارکاران ایران در این ماده در بخش تیمی و انفرادی نمایش قابل توجهی نداشتند.

مرحله نخست مسابقات سوارکاری در بخش پرش تیمی از صبح دیروز در جاکارتا آغاز شد و ۶۸ سوارکار از ۱۷ کشور (هر تیم چهار نفر) با هم رقابت کردند. تیم ایران هم متشکل از فرهنگ صادقی، آریانا روانبخش، مسعود مکاری نژاد و داوود پوررضایی رقابت خود را برگزار کرد که بر اساس نتایج اعلام شده تیم ایران با توجه به امتیازات چهار سوار کار خود با قرار گرفتن در رده یازدهم از صعود به فینال بازماند. تیم های عربستان، ژاپن، قطر، امارات، چین تایپه، کویت، کره جنوبی، هنگ کنگ، مالزی و ازبکستان به عنوان 10 تیم برتر به فینال راه یافتند و در نهایت عربستان، ژاپن و قطر مدال های طلا، نقره و برنز تیمی پرش را کسب کردند. تیم اندونزی میزبان مسابقات هم با قرار گرفتن در رده سیزدهم از حضور در فینال بازماند.

مسابقات انفرادی پرش عصر دیروز برگزار شد و داوود پوررضایی و فرهنگ صادقی دو سوارکار ایرانی با رقبای آسیایی خود رقابت کردند و در نهایت پوررضایی با اسب ونور با قرار گرفتن در رده سی ام موفق شد به فینال رقابت‌ها راه یابد. فرهنگ صادقی دیگر سوارکار کشورمان در جایگاه چهل و ششم قرار گرفت و نتوانست به فینال برسد و حذف شد.

فینال مسابقات در دو راند برگزار می شود. راند نخست فینال انفرادی پرش با اسب برای تعیین ۲۵ سوارکار نهایی، صبح پنج شنبه و راند نهایی فینال برای تعیین برندگان مدال های طلا، نقره و برنز بعدازظهر پنج شنبه برگزار خواهد شد. پیش از این آریانا روانبخش و مسعود مکاری نژاد هم از راهیابی به فینال باز مانده بودند.

داوود پوررضایی که بهترین نتیجه را در میان سوارکاران ایرانی در بخش پرش ثبت کرد و به فینال بخش انفرادی پرش راه یافت، در این باره گفت: از عملکرد کلی خودم راضی نیستم و این دلایل زیادی دارد اما تلاش می کنم در مرحله فینال عملکرد بهتری داشته باشم.

وی درباره حذف در بخش تیمی گفت: تیم ما عملکرد خوبی داشت اما به علت خطاهای انجام شده و حذف یکی از اعضای تیم در مسابقه دیروز با اختلاف کم نسبت به ازبکستان نتوانستیم به فینال صعود کنیم.

فن پاشن سرمربی تیم ملی سوارکاری ایران تاکید می کند انتظار بیشتری از سوارکاران در بازیهای آسیایی داشته است.

بلژیکی در پایان رقابتهای مقدماتی تیمی و  انفرادی پرش که تنها یک سوارکار کشورمان به فینال  بخش انفرادی راه یافت، گفت: ایران سوارکاران خوبی دارد که پتانسیل های بسیار بالایی دارند و من انتظار نتایج بهتری در این مسابقات از آنها داشتم. چند سوارکار خیلی خوب داریم که در آینده باید خیلی  بهتر کار کنند. داوود پوررضایی سوارکار سطح بین المللی است اما بهرحال کار سختی است که با یک اسب قرضی که آشنایی با آن ندارد، در یک مسابقه مهم بین المللی شرکت کند. امیدوارم او در مسابقه فینال انفرادی بهتر عمل کند.

فن پاشن با بیان اینکه بچه های ما این پتانسیل را دارند  که بهترین های آسیا باشند، افزود: مهمترین راهی که می توانیم  در رده های جهانی قرار بگیریم این است که این سوارکاران در اروپا تمرین و سواری کنند.

پوررضایی با اشاره به اینکه نباید بدون برنامه ریزی دقیق در هیچ مسابقه ای شرکت کنیم، افزود: ما در این مسابقات که سطح آن بسیار بالا بود برای کسب نتیجه شرکت نکردیم اما امیدواریم این مسابقه ها در کسب تجربیات برای ما موثر باشد و در مسابقات آینده نتایج بهتری بگیریم.

12

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر