ورزش ایران / شناسه خبر: 83356 / تاریخ انتشار : 1397/6/6 15:42
|
رئیسی که لفت داد، اشتباه کرد و حالا انتقاد می‌کند

رحیمی؛ استاد مسلم وقت کشی

بی رودربایستی و بدون تعارف، مقصر اصلی باخت‌ اخیر هندبال و پنجمی تیمی که خودش را مدعی قهرمانی می‌دانست، شخص رئیس فدراسیون است.

ایران ورزشی آنلاین / هندبال ایران چندسالی می‌شود که وارد روند نزولی شده. به خصوص در دو سال اخیر که تقریبا در تمام تورنمنت‌ها ناکام شده و شاید بتوان شرایطش را بحرانی دانست. با این حال خیلی‌ها امیدوار بودند که با بازگشت علیرضا رحیمی؛ رئیس روزهای خوب هندبال، حال این رشته و تیم ملی‌اش بهتر شود اما نشد. رحیمی آمد اما او هم اسیر حواشی، تصمیم‌های اشتباه و شیب زیاد روند نزولی این رشته شد. او از زمانی که آمده برای رقابت‌های قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی دو مربی انتخاب کرده که هردو ناکام بودند و در عمل نتوانستند به نتیجه‌ای برسند. رحیمی هم حالا که غرق در ناکامی شده، کاسه و کوزه‌ها را بر سر بازیکنان، به خصوص لژیونرها می‌شکند و سعی دارد خودش را از مظان اتهام خارج کند.

***

رحیمی که بر سر کار آمد، تیم ملی هندبال پس از ناکامی در کسب سهمیه المپیک و رقابت‌های جهانی، به حال خود رها شده بود و سرمربی نداشت. رحیمی اما بجای رسیدگی به این تیم، درگیر حواشی شد و ماه‌های زیادی را با ماجرای کشدار استعفا و گلایه‌هایش هدر داد. او ماه‌های زیادی را صرف تمدید کردن هفته هفته مهلت انتخاب سرمربی کرد و مدام از مربیان سطح اول اروپایی گفت. نام‌های شناخته شده و مطرحی که بتوانند با لژیونرهای تیم ایران کار کنند!

نتایج ماجرا اما آنقدر زمان را از دست داد که دیگر هیچ مربی جدیدی در عمل نمی‌توانست پیش از رقابت‌های قهرمانی آسیا به جایی برسد. به همین دلیل هم برای سومین بار ماچک را به ایران آورد و روی نیمکت ایران نشاند. آن هم با همان توجیه کم بودن زمان و شناخت خوب او از تیم ایران و رقبای آسیایی. با این حال نتیجه چه شد؟ بازهم ناکامی و تغییر دوباره ماچک.

***

پس از رفتن ماچک، تیم ایران یک بار دیگر بدون مربی ماند. با این حال رحیمی در زمان لیگ ایران و کشورهای اروپایی چند ماهی زمان داشت تا تیم ملی را برای بازیهای آسیایی آماده کند. رحیمی اما بازهم زمان را کشت. توجیهش چه بود؟ اینکه لژیونرهایش را نمی‌تواند در اردوها داشته باشد پس تا زمانی نزدیک به پایان لیگ‌های اروپایی، دست روی دست گذاشت و در نهایت مربی نه چندان شناخته شده و درجه دو و سه ای چون کاستاروویچ را روی نیمکت ایران نشاند. او زمان را کشت تا لژیونرهایش بتوانند در تمرینات حضور داشته باشند. آن هم در شرایطی که از همان ابتدا مشخص بود حضور این بازیکنان، به دلیل نبودن بازی‌های آسیایی در تقویم فدراسیون جهانی چالش زا خواهد بود.

***

رحیمی بازهم دست بر نداشت. بازهم زمان را کشت! این بار دیگر پای سرمربی در میان نبود اما همان ابتدا تکلیفش را درباره حضور یا عدم حضور لژیونرها در بازی‌های آسیایی مشخص نکرد. ایستاد و ایستاد تا یکی دو هفته مانده به بازی‌های آسیایی تا به این نتیجه برسد که نمی‌تواند لژیونرهایش را با خودش ببرد. یعنی سومین زمانی که از دست داده بود هیچ شد و تیم ایران بدون لژیونرهایش راهی جاکارتا شد و مشخص بود که نتیجه هم نمی‌گیرد.

حالا جناب رئیس خودش تبدیل به رادیکال‌ترین منتقد نتیجه تیم ملی شده و لژیونرها و مخصوصا برادران استکی را سیبل قرار داده. او البته بازیکنان اعزامی به جاکارتا را هم از تیغ انتقادهای تندش گذرانده و اعلام کرده همین بازیکنان هم باید می‌توانستند راهی نیمه‌نهایی شوند.

***

بی رودربایستی و بدون تعارف، مقصر اصلی باخت‌ اخیر هندبال و پنجمی تیمی که خودش را مدعی قهرمانی می‌دانست، شخص رئیس فدراسیون است. رحیمی می‌توانست در همان بدو بازگشتش به هندبال، بازی‌های آسیایی را هدف اصلی هندبال قرار دهد و با آوردن یک مربی بزرگ و کاربلد، تیمی را بسازد که به این فضاحت بازی نکند و حداقل توان برد بحرین را داشته باشد!

او حتی پس از رفتن ماچک هم می‌توانست با مذاکره مستقیم و قطعی با باشگاه‌های لژیونرها، تکلیف آن‌ها را مشخص کند و مربی بهتری را ماه‌ها پیش از کاستاروویچ به ایران بیاورد تا با همین بضاعت تیم بهتری برای ایران بسازد.

رحیمی اما هیچ‌کدام از این کارها را نکرد و تنها نشست و زمان از دست داد. حالا هم بجای اینکه بنشیند و به فکر آینده باشد یا برای اشتباهاتش پاسخگو باشد، دارد از کمک‌های گذشته از به برادران استکی و راه ندادن آن‌ها به تیم ملی صحبت می‌کند و مصاحبه پشت مصاحبه قطار می‌کند. چرا؟ دست پیش می‌گیرد؟

***

علیرضا رحیمی امید خانواده هندبال بود. بخش اعظم خانواده این رشته آمدن او را مساوی با بازگشت به روزهای اوج این رشته می‌دانستند اما او امید همه‌شان را نا امید کرد. ناکامی در بازی‌های آسیایی آن‌هم با سیل حاشیه‌های به وجود آمده از درگیری بین بازیکنان در جاکارتا و خط و نشان‌های این روزهای آقای رئیس، شاید ضربه آخر به پیکر نیمه جان رشته‌ای باشد که نه دیگر لیگ خوبی دارد و نه تیم ملی قدرتمند و یکدستی. نسل طلایی‌اش هم دیگر رفته رفته بوی سوختن و تمام شدنش بلند شده و تنها دلش به تعداد بالای لژیونرهایی خوش است که از قراردادهای نازل لیگ داخلی، به لیگ‌های اروپایی پناه برده اند.

4/2

 

captcha
تازه ها
بیشتر