فوتبال ایران / شناسه خبر: 83241 / تاریخ انتشار : 1397/6/5 18:38
|
تیم خوزستانی تنها 20 میلیون تومان جریمه شد

حکم استقلال خوزستان: یک بام و دو هوای کمیته انضباطی

مگر می‌شود یک نفر که در ابتدای سال دزدی کرده مثلا به 5 سال حبس محکوم شود و برای آن نفر دیگری که در پایان سال دچار همین تخلف شده، 20 سال حبس در نظر گرفته شود؟

ایران ورزشی آنلاین / اتفاقات ورزشگاه غدیر اهواز آنقدر تلخ و عجیب بود که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت خیلی زود این پرونده را بررسی کند و رای را بدهد. کمیته انضباطی از همان ابتدا، با این مساله خیلی هیجان‌زده رفتار کرد و قرار شد رای را هم زود صادر کنند اما روزها و هفته‌ها گذشت و خبری از رای نشد. بعد از این مدت، انتظار می‌رفت رای صادر شده سختگیرانه باشد تا دیگر تکرار نشود اما نه تنها این طور نبود بلکه رای به صورتی در نظر گرفته شد که خیلی‌ها از آن به عنوان پاداش به هواداران نام می‌برند. چراکه این رای هیچ جریمه‌ای برای هواداران نبود و آنها با خیال راحت می‌توانند در بازی‌های بعدی هم به ورزشگاه بروند و شاید این رفتار هم از سوی آنها تکرار شود.

به هر حال کمیته انضباطی در رای صادر شده برای اتفاقات تلخ ورزشگاه غدیر اهواز، فقط باشگاه استقلال خوزستان را به پرداخت 20 میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرده. جریمه‌ای که البته قابل تجدید نظر است و باشگاه استقلال خوزستان به آن اعتراض دارد. چراکه مسئولان باشگاه استقلال خوزستان معتقدند این مساله به آنها ارتباطی ندارد و همه مشکلات پیش آمده به لیدر باشگاه پرسپولیس و البته مشکلاتی که در بازی ماقبل آن یعنی در بازی فولاد خوزستان و پرسپولیس رخ داد، مرتبط است. اگرچه اعتراض باشگاه استقلال خوزستان بیراه هم نیست اما در هر صورت این باشگاه با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌کرد چنین اتفاقاتی در ورزشگاه می‌افتاد باید تمهیدات لازم برای آن را در نظر می‌گرفت که اینطور نشد.

از همه این‌ها که بگذریم، برای هوادارانی که خشونت را به اوج رساندند، هیچ اتفاقی نیفتاد. نه بازداشت شدند و نه جریمه‌ای برای آنها در نظر گرفته شده که این مساله می‌تواند به آنها این جرات را بدهد که باز هم رفتار اشتباه خود را تکرار کنند. جالب این است که اسماعیل حسن‌زاده رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در رابطه با این رای گفته: «مبنای ما این است که در هفته‌های ابتدایی حکم‌های شدیدی صادر نشود اما با تکرار هر تخلف طبیعتا شاهد تشدید احکام خواهیم بود. از سوی دیگر صدور احکامی مثل محرومیت تیم‌ها از بازی در مقابل تماشاگران‌شان طبیعتا موردپسند اهالی فوتبال قرار نمی‌گیرد و بهتر است که بازی‌ها با حضور تماشاگران برگزار شود.»

این صحبت‌ها خیلی عجیب است چراکه اگر قانون مشخصی وجود داشته باشد طبق آن باید رای در نظر گرفته شود و ربطی به هفته اول و آخر ندارد. مگر می‌شود مثلا یک نفر که در ابتدای سال دزدی کرده مثلا به 5 سال حبس محکوم شود و برای آن نفری که در پایان سال دچار چنین تخلفی شده، 20 سال حبس در نظر گرفته شود؟ بدون شک اینطور نیست. پس این توجیه که به خاطر اینکه در هفته‌های ابتدای فصل چنین رای خفیفی در نظر گرفته شده، اشتباه است. ضمن اینکه با هواداران متخلف باید برخورد جدی شود. چراکه اگر این اتفاق صورت نگیرد امکان تکرار آن وجود دارد. برای برخورد جدی هم حتما نباید بازداشت و زندان در نظر گرفته شود. بهتر بود هواداران متخلف شناسایی شوند و از حضورشان در ورزشگاه جلوگیری شود. اگر این مساله هم مقدور نیست، چرا از خانواده‌ها نخواهیم به ورزشگاه بروند تا جو لطیف‌تر شود. به این صورت که هر هواداری که به ورزشگاه می‌آید حتما باید عضوی از خانواده‌اش همراهش باشد. به این صورت بدون شک هواداران متخلف نمی‌توانند جلوی خانواده‌شان دست به هر حرکتی بزنند و از هر لفظی استفاده کنند. پس بهتر است کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال که بعد از مدت‌ها رای را صادر کرده و در واقع صدور رای به صورت عجولانه نبوده، حالا هم زمان دیگری را صرف آن کند و با تجدید نظر، رای بهتری را برای این اتفاقات در نظر بگیرد.

590-11

captcha
تازه ها
بیشتر