یادداشت / شناسه خبر: 83116 / تاریخ انتشار : 1397/6/5 03:35
|

بازی‌های مدیران در جاکارتا / دروغی به نام ناداوری، فریبی به نام ازدواج!

زوج یک سال پیش از این را به‌عنوان زوج عاشق پیشه‌ای معرفی کرده‌اند که در جاکارتا پیوند آسمانی خود را بسته‌اند؛ نمایشی برای فریب اذهان عمومی تا کسی دیگر به این ناکامی بزرگ فکر نکند.

ایران ورزشی آنلاینسعید آقایی / کاروان ایران در بازی‌های آسیایی تا به امروز عملکردی متفاوت از کلیشه‌های رایج داشته که می‌توان آن را از چند زاویه تحلیل و بررسی کرد. کاروانی که پیش از آغاز رقابت‌ها مثل همیشه بر روی رشته‌های سنتی همیشگی حساب باز کرده بود اما اتفاقات رخ داده در اندونزی همه پیش‌بینی‌ها را باطل کرد و به این انگاره مهر تایید زد که تا چه اندازه ورزش یک پدیده غیرقابل پیش بینی است.

در نیمه نخست بازی‌های آسیایی و درست در نقطه کمرکش این تورنمنت می‌توان آنچه را که گذشته، تحلیلی اجمالی داشت و به نتایج جدیدی رسید. غروب غم انگیز وزنه‌برداری که با وجود حضور همه ستاره هایش، تعداد اوتی‌هایش از مدال‌هایش بیشتر بوده و بیم و امید کشتی فرنگی و تکواندو و کاراته که به رغم نتیجه‌گیری مدال‌های بیشتر و خوشرنگ‌تری از آنها انتظار می‌رفت و ناکامی مطلق رشته‌هایی چون فوتبال، دوومیدانی، دوچرخه سواری، تیروکمان و تیراندازی در کنار درخشش فوق تصور کبدی، درخشش ووشو و غافلگیری‌هایی همچون سنگ‌نوردی، ثابت می‌کند که در پدیده جهان‌شمولی همچون ورزش نمی‌توان با تکیه بر اعداد و ارقام و سبقه و کارنامه درباره ورزش قضاوت کرد و البته به نتیجه روشنی رسید. ورزش یک پدیده سیال است که در آن هیچ سقفی وجود ندارد و تقریبا نمی‌توان در آن هیچ برنده‌ای را از پیش فرض کرد.
در چنین اتمسفری، تنها تلاش و برنامه به نتیجه و موفقیت منتج می‌شود و این همان انگاره است که در بازی‌های آسیایی دوباره اثبات شده. ناکامی و شکست همیشه روی تلخ و زجرآور ورزش است اما اگر نگاهی درست و اصولی به شکست‌ها و ناکامی‌ها داشته باشیم، می‌توان از دل آن پلی به سوی پیروزی‌ها و موفقیت‌های آتی زد و آینه عبرتی ساخت که به ما بیاموزد اشتباهات گذشته را دوباره تکرار نکنیم.
با این وجود ورزش ایران و مدیران سنتی‌اش هرگز این نگاه را نمی‌پذیرند و شکست را به معنای پایان دنیا می‌دانند. آنها که با نگاه سنت زده و بی‌مایه خود هرگز مسیر موفقیت را نمی‌شناسند و عمر صندلی‌های لرزان خود را به این نتیجه‌های مقطعی گره زده‌اند و هر ناکامی این صندلی را لرزان‌تر و عمر آنها را کوتاهتر می‌کند بنابراین به هنگام وقوع فاجعه آسمان و ریسمان را به هم می‌بافند تا شکست را توجیه کنند. یک رفتار غیرمنطقی و تمامیت خواهانه با ادبیات هجوآمیز، کلیشه‌ای و ملال آور که دیگر هیچ خریداری ندارد و حتی اطرافیان متملق و وابسته نیز از تایید و تمجید آن به سیاق همیشه طفره می‌روند.
در این رفتار بیهوده، همیشه همه مقصرند؛ از میزبان گرفته تا حریف ناجوانمرد و حتی تماشاگران و البته متهم شماره یک همیشه داور است که دیوار کوتاهی دارد. ترجیع‌بند تمامی مصاحبه‌های مدیران ما بعد از ناکامی‌های زنجیروار، داوری ناعادلانه و یکسویه است و عجیب اینکه این متهم و این دشمن فرضی در طول تاریخ از نگاه آقایان همیشه به ضرر ما سوت زده. یک استدلال غیرمنطقی که پای چوبینش حتی با چشمان نابینا نیز قابل رویت است! این نگاه به اندازه‌ای در بدنه ورزش ما تکرار شده که پای ثابت همه شکست‌های ما به شمار می‌رود. فاجعه اما آنجاست که این نگاه غلط از ذهن بسته مدیران چسبیده، به ورزشکاران ما نیز تعمیم یافته تا آنجا که نقد داور و نسبت دادن شکست به او بدل به ترجیع‌بند مصاحبه‌های هر ورزشکار شکست خورده‌ای حتی بزرگترین و حرفه‌ای‌ترین ستاره‌های ما نیز بعد از هر ناکامی شده است.
این دروغ مکرر تا آنجا تکرار شده که ظاهرا همه پذیرفته‌اند که تمامی داورهای دنیا با ما سر جنگ دارند و در مسابقات، یکسره جانب حریف را می‌گیرند تا با هر ترفندی ما بازنده باشیم و ناکامی درو کنیم. نتیجه این نگاه غلط اندر غلط و این توهم بیمارگونه در همین بازی‌های آسیایی تجلی پیدا کرده، آنجا که به دروغ و به غلط در تمامی شکست‌های کاروان ایران داور مقصر اصلی بوده و هیچ فرد دیگری از رییس فدراسیون گرفته تا مربی و حتی خود ورزشکار سر سوزنی تقصیر ندارد. این دروغ تکراری حتی قبح دروغ را هم در میان ما از بین برده تا آنجا که یکی از ناکامان مطلق کاروان برای پوشاندن افتضاح خود دروغی بزرگتر را حواله مردم می‌دهد و زوج یک سال پیش از این را به‌عنوان زوج عاشق پیشه‌ای معرفی کرده که در جاکارتا پیوند آسمانی خود را بسته‌اند؛ نمایشی برای فریب اذهان عمومی تا کسی دیگر به این ناکامی بزرگ فکر نکند. شکست صداقت بی‌تردید یک سقوط آزاد است، سقوطی که از یک دروغ مکرر و البته بیهوده ما را به اینجا رسانده، بهانه‌جویی و باخت اخلاق.

 

captcha
تازه ها
بیشتر