فوتبال ایران / شناسه خبر: 82893 / تاریخ انتشار : 1397/6/3 13:39
|

۳ نقش کلیدی در به قهقرا رفتن راه‌آهن و نفت

صادق رئیسی‌کیا، مدیرعامل پیشین باشگاه راه‌آهن در این یادداشت نگرانی‌اش از نابودی دو باشگاه راه‌آهن و نفت تهران را بروز داده و البته نقش نهادهای مختلف را در این اتفاق تلخ بررسی کرده است.

ایران ورزشی آنلاین / صادق رئیسی‌کیا - مدیرعامل پیشین باشگاه راه‌آهن / باشگاه راه‌آهن به عنوان قدیمی‌ترین باشگاه و برند ورزشی ایران و همچنین باشگاه نفت تهران در ظرف کمتر از سه سال از گردونه رقابت در لیگ برتر فوتبال ایران خارج شدند و سپس به قهقرا رفتند و مسیری غیرقابل بازگشت پیش روی این دو باشگاه قرار گرفت. تحلیل نقش قوای سه گانه کشور در به قهقرا رفتن این دو باشگاه خواهد توانست ما را به نتایجی در مورد چرایی طی این مسیر، رهنمون سازد.

۱- نقش قوه مقننه در تصویب  ممنوعیت اختصاص بودجه به ورزش حرفه‌ای و همچنین واگذاری باشگاه راه‌آهن به بخش خصوصی در قالب سیاستهای اصل ۴۴. باشگاه راه‌آهن در سال ۱۳۹۰ در اجرای قانون سیاست‌های اصل ۴۴ به بخش خصوصی واگذار شد اما در سال‌های اخیر، دولت با فرهنگی اعلام کردن باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال از انجام مزایده‌های نهایی آنان جلوگیری کرده است. اگر به زعم دولت، ورزش، حوزه فرهنگ است و خصوصی سازی شامل آن نمی‌شود پس چرا باشگاه راه‌آهن واگذار شد؟ این تعارضات را چه کسی باید پاسخگو باشد؟ چرا مجلس شاهد تعارض در اجرای قانون سیاست‌های اصل ۴۴ در حیطه ورزش بود و سکوت کرد؟

۲- نقش قوه مجریه در بی‌توجهی به باشگاه‌های ورزشی به عنوان هستهثهای اصلی مولد در صنعت ورزش، قابل توجه است اما این بی‌توجهی همچنان هم ادامه دارد. وضعیت سرمایه‌گذاری و باشگاه‌داری در کشور برای بخش خصوصی به هیچ وجه، روشن و امیدوار کننده نیست‌. وزارت ورزش به عنوان اصلی‌ترین دستگاه متولی ورزش در قوه مجریه، چه رویکرد موثر و مفیدی برای نجات صنعت ورزش به ویژه ورزش حرفه‌ای و قهرمانی و باشگاه‌های ورزشی دارد؟

۳- نقش قوه قضاییه در کیفیت و چگونگی رسیدگی به پرونده‌ها و شکایات مرتبط با مالکان و سهامداران این دو باشگاه و نیز واگذاری‌های متعدد در باشگاه راه آهن و باشگاه نفت هم قابل بررسی و‌ تحلیل است. آیا از منظر قضایی، هیچ مسیر بهتر و فرایند شایسته‌تری برای جلوگیری از سقوط باشگاه راه‌آهن و باشگاه نفت به قهقرا وجود نداشت؟
 
9
captcha
تازه ها
بیشتر