ورزش ایران / شناسه خبر: 82580 / تاریخ انتشار : 1397/5/29 20:23
|

جرم اخراجی‌های بازی‌های آسیایی و المپیک: مصرف ماری جوانا، آزار جنسی

گزارش محسن آجرلو / به بهانه اخراج چهار بسکتبالیست ژاپنی از دهکده جاکارتا، به اخراج های مختلف در ادوار گذشته بازی های آسیایی و المپیک پرداخته‌ایم.

ایران ورزشی آنلاین / محسن آجرلو - رقابت‌های المپیک و بازی‌های آسیایی پیش از هرچیز اجتماعی است از انسان‌ها. به همین دلیل هم طبیعی است که در خلال دو هفته‌ای که این رویداد در حال برگزاری است، مانند هر اجتماع بشری دیگر، رفتارهایی بر خلاف قوانین مدنی، اخلاقی و حتی ورزشی رخ دهد. رفتارهایی که می تواند دزدی باشد، رفتارهای غیر اخلاقی باشد یا تعدی از اصول و قوانین ورزشی و منشور المپیک که جزای اکثر آن‌ها اخراج از دهکده بازی‌ها و بازگشت این افراد به کشورشان است. در این میان البته نمونه‌های نادری هم در سال‌های گذشته اتفاق افتاده که افراد حاضر در بازی‌ها، مرتکب جرائمی شده اند که باعث شده مدت بیشتری را در کشور میهمان بمانند تا بتوانند ماجرا را با پرداخت جریمه یا راضی کردن دادگاه فیصله دهند.

اخراج افراد از دهکده بازی‌ها، یکی از اتفاق‌هایی که اگر نگوییم رایج، معمولا در تمام ادوار المپیک و بازی‌های آسیایی رخ می‌دهد. اخراج‌هایی که یا به خاطر مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ رخ می‌دهد، یا ریشه در رفتارهای سیاسی و غیر اخلاقی دارد و یا مربوط به جرائم کیفری می‌شود.

اخراج چهار بسکتبالیست ژاپنی

جاکارتا در روز دوم خود اولین اخراج را به خودش دید. یکی از حواشی روز دوم بازی‌های آسیایی و شاید مهمترین آن‌ها، اخراج چهار ورزشکار ژاپنی از دهکده بازی‌ها بود. این چهار ژاپنی که عضو تیم ملی بسکتبال این کشور بودند، طبق اعلام رسانه‌ها بدون اطلاع مسئولین از دهکده خارج و مرتکب رفتارهای غیر اخلاقی شده بودند. رفتارهایی که نتیجه اش اخراج از بازی‌های آسیایی و هشت نفره شدن تیم بسکتبال این کشور است.

وقتی پای سیاست به میان می‌آید

رفتارهای سیاسی در میان ورزشکاران اگرچه بسیار کمتر از گذشته شده اما بازهم در موارد اندکی منجر به اخراج ورزشکاران می‌شود. در ادوار سالیان دور، برخی کشورهای جدایی طلب و سیاه‌پوستان اعتراضات خود را در رویدادهای ورزشی به نمایش می‌گذاشتند که اغلب به اخراج آن‌ها منجر می‌شد. در دوره‌های اخیر اما یک طرف اغلب محرومیت‌هایی که ریشه در سیاست دارد، رژیم اشغالگر قدس است.

شاید یکی از مهمترین و برجسته‌ترین محرومیت‌ها در ادوار اخیر المپیک و پارالمپیک، مربوط به تیم بسکتبال با ویلچر ایران شود. تیمی که در پارالمپیک پکن در حالی مجبور به باخت مصلحتی برابر آمریکا شد که در دور بعد باید با رژیم صهیونیستی دیدار می‌کرد. این باخت اخراج از دهکده بازی‌ها و در نهایت جریمه سنگین محرومیت پنج ساله را برای بسکتبال با ویلچر ایران به همراه داشت. محرومیتی که باعث شد پارالمپیک 2012 لندن را از دست بدهیم.

در المپیک ریو هم البته جودوکار مصری پس از رویارویی با حریفی از رژیم اشغالگر قدس با این ورزشکار دست نداد و در نهایت از دهکده بازی‌ها اخراج شد. پیش از او هم یکی از جودو کاران عربستانی هم از رویارویی با یکی از ورزشکاران این کشور غاصب سر باز زده بود.

ورزشکاران دوپینگی

یکی دیگر از ماجراهایی که باعث اخراج ورزشکاران از بازی‌ها می‌شود، مثبت اعلام آزمایش دوپینگ آن‌هاست. چیزی شبیه به ماجرایی که تعداد از ورزشکاران روس را از المپیک ریو خارج کرد و یکی از وزنه برداران یونان را هم پس از ورود به دهکده، مجبور کرد از دهکده خارج شود.

اخراج ورزشکاران به خاطر مثبت شدن آزمایش دوپینگ سبقه زیادی در ادوار مختلف بازی‌های المپیک داشته و یکی از تکراری‌ترین انواع آن است!

مواد مخدر و مشروبات الکلی!

شاید باورتان نشود اما در المپیک لندن، یکی از جودوکاران که اتفاقا مسابقه هم داد و به مقام هفتم هم رسید، پس از پایان مسابقه اش به دلیل مصرف ماری جوانا از دهکده رقابت‌ها اخراج شد!

نیک دپوپولو که در دسته 73- کیلوگرم مسابقات جودوی المپیک 2012 لندن به عنوان هفتم دست یافت از هواداران عذرخواهی و اعلام کرد ناخواسته نانی را مصرف کرده که به همراه مواد مخدر پخته شده است.

این جودوکار آمریکایی در آن زمان گفته بود:« این تست تنها به این دلیل مثبت اعلام شده که من قبل از اینکه به لندن بیایم نانی را که با ماری جوانا پخته شده بود، مصرف کردم.»

در المپیک ریو نیز یک ژیمناست هلندی حاضر در بازی های ریو 2016 به دلیل تخلف در خروج از دهکده برای خرید مشروبات الکلی از مسابقات اخراج شد.

"یوری فان گلدر" که در رشته دار حلقه به مرحله فینال راه یافته بود، این بار نه از طرف مسئولین برگزاری بلکه توسط مسئولین کمیته المپیک هلند از دهکده بازی‌ها اخراج شد.

دزدی!

در دوره گذشت بازی‌های آسیایی، یک ورزشکار ژاپنی که برای تماشای مسابقه هم‌تیمی هایش راهی استادیوم شده بود، دوربین یکی از عکاس‌های میزبان را دزدید! دزدی که دوربین‌های مدار بسته آن را بر ملا کرد و باعث اخراج این ورزشکار از بازی‌ها شد.

نائویا تومیتا که در بازی‌های آسیایی 2010 گوانژو مدال طلای شنا گرفته بود، در اینچئون نتوانست به موفقیتی برسد و در نهایت هم از دهکده خارج شد. گفته شد تومیتا از طرف مسئولان ژاپنی مجبور شده تا خودش هزینه بازگشت به کشورش را پرداخت کند!

در المپیک زمستانی اخیر در پیونگ چانگ کره جنوبی هم یک ورزشکار کانادایی به همراه همسرش و مدیر برنامه‌هایش به جرم دزدیدن ماشین جریمه شدند.

دیوید دانکن، اسکی‌باز کانادایی با همسرش و مدیر برنامه‌هایش سوار یک ماشین که قفل نبوده است شده‌اند. مدیر برنامه‌های این ورزشکار متهم به رانندگی در حالت مستی نیز شده است. پلیس اعلام کرده است با وجودی که این جرم جدی و سنگین است این سه نفر می‌توانند تنها با پرداخت جریمه از کره خارج شوند.

طبق اعلام رسانه‌ها، این سه نفر نتوانستند به همراه کاروان کانادا به کشورشان بازگردند و مجبور شدند چند روزی را برای پرداخت جریمه در کره جنوبی بمانند.

اخراج‌های غیر اخلاقی!

در ماجرای اخراج چهار بسکتبالیست ژاپنی از دهکده جاکارتا، اتهام آن‌ها اخلاقی عنوان شده. اتهامی که در گذشته و ادوار بازی‌های المپیک بی سابقه نیست. به طور مثال حسن سعدا بوکسور مراکش در ریو به اتهام دو فقره آزار جنسی خدمتکارها بازداشت شد و در نهایت هم از رقابت‌های المپیک اخراج شد.

کاروان ایران هم به نوعی در این ماجرا بی‌سابقه نیست. ماجرای سرپرست تیم امید در دوره گذشته بازی‌های آسیایی را شاید هنوز خیلی‌ها در خاطرشان مانده. سرپرستی که هنگام گرفتن عکس با یکی از ولنتیرها، رفتاری نشان داده بود که از آن به عنوان رفتار جنسی برداشت شده بود و عواقب شدیدی برایش در بر داشت. این سرپرست مجبور شد چند هفته‌ای پس از بازی‌ها هم در اینچئون بماند تا بتواند دادگاه را بگذراند و تاوان رفتارش را پس دهد.

یک اخراج عجیب

یکی از عجیب‌ترین اخراج ها مربوط به پاراالمپیک ریو است. جایی که یکی از مسئولین ورزش بلاروس به علت حضور بی اجازه در مراسم افتتاحیه، از دهکده بازی‌ها اخراج شد. یکی از کارکنان وزارت ورزش کشور بلاروس که در مراسم افتتاحیه بازی های پارالمپیک ریو 2016 حمل پرچم روسیه را بر عهده داشت، از دهکده بازی های المپیک اخراج شد.

کمیته بین المللی پارالمپیک درباره این ماجرا این توضیح را ارائه کرده بود:« فرد خطاکار یکی از مهمانان دبیر کل کشور بلاروس بود که نباید در مراسم رژه کاروان ورزشی کشورهای شرکت کننده حضور می یافت.»

 

captcha
تازه ها
بیشتر