فوتبال ایران / شناسه خبر: 82337 / تاریخ انتشار : 1397/5/28 13:21
|
جهانبخش از اول رفتاری خاص و باثبات داشت

کی‌روش: با بازیکن ایرانی از هلی‌کوپتر بین بوته‌ها بپرید، زنده می‌مانید

کی روش درباره جهانبخش می گوید درست به مانند سال‌های قبل رونالدو. علیرضا خیلی به محوطه جریمه حریف نمی‌زد، اما با تکرار و تلاش در تمرینات و یادگیری شروع به یافتن فضاهایی پشت مدافعان حریف کرد.

ایران ورزشی آنلاین / نشریه «ساندی تایمز» انگلیس در گزارشی به قلم جاناتان نورث‌کروفت به حضور جهانبخش در برایتون پرداخته است.

در این گزارش صحبت های کارلوس کی‌روش را می خوانید که درباره جهانبخش گفته است:«وقتی یک بازیکن شروع به گلزنی می‌کند، مزه این گلزنی زیر زبان او می رود و هر چه بیشتر گل می‌زند بیشتر به گلزنی معتاد می‌شود.این همان چیزی است که علیرضا با آن رشد کرده و من او را با کریستیانو رونالدو مقایسه می‌کنم. پیشرفت او به مانند رونالدو بوده.»

برایتون کریستیانو رونالدوی جدیدی را به خدمت نگرفته اما هزینه 17 میلیون پوندی که صرف خرید علیرضا جهانبخش کردند،ممکن است یکی از بهترین خریدهای فصل را ثابت کند.

 آنها یک بال مستقیم،سرعتی و قدرتمند را به خدمت گرفته‌اند، کسی که اولین فوتبالیست آسیایی است که عنوان گلزن برتر یکی از لیگ‌های معتبر اروپایی را با فروتنی از آن خود کرده و به گفته کسی که هم جهانبخش و هم رونالدو را هدایت کرده، فرایند رشد مشابهی به مانند کریس داشته است.

کی‌روش در سال‌های اولیه دوران حرفه‌ای‌ کریس در منچستریونایتد، مربی او بود و به جهانبخش هم این فرصت را داد تا در سن 20 سالگی اولین بازی‌اش را برای تیم ملی فوتبال ایران انجام دهد.

او می‌گوید:«جهانبخش از اوایل دوران حضور من در ایران، بازی در تیم ملی را آغاز کرده است.از همان شروع می‌دیدم که کیفیت بازی او مناسب تیم ملی فوتبال ایران است و او رفتاری خاص و البته ثبات داشت.»

جهانبخش که در روستایی در استان گیلان در مجاورت دریای خزر بزرگ شده، از باشگاه معمولی داماش به تیم نایمخن هلند که برای فرار از سقوط به دسته پایین‌تر می‌جنگید، پیوست.کی‌روش به علیرضا کمک کرد تا دو چیز را فرا بگیرد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در این باره گفت:«جهانبخش کمی اضطراب داشت. او بازیکن جوانی بود و سعی می‌کرد همه کاری بکند که این طبیعی بود. گام به گام او موفق شد بر اضطرابش غلبه کند، خونسرد باشد و استرس مسابقات را کنترل کند.»

همانند بسیاری از بال‌های بی‌تجربه،جهانبخش در عرض می‌ماند و ارسال توپ از جناحین و دادن پاس را بیشتر از گلزنی در دستور کار خود داشت.

 کی‌روش در این باره گفت:«این امری طبیعی است،درست به مانند سال‌های قبل رونالدو. علیرضا خیلی به محوطه جریمه حریف نمی‌زد اما با تکرار و تلاش در تمرینات و یادگیری شروع به یافتن فضاهایی پشت مدافعان حریف کرد.او به این درک رسید که مهاجمان با حضور در محوطه جریمه است که می‌توانند گل بزنند از این‌رو شروع به تغییر سبک بازی خود کرد.»

کی‌روش بر این باور است که جهانبخش می‌تواند در را به روی بازیکنان ایرانی بیشتری باز کند:«اگر یک کشور وجود داشته باشد که بیشترین استعداد را داشته باشد، آن ایران است. بیشتر بازیکنانی که من با آنها در ایران کار کرده‌ام، چیزی خاص در وجودشان داشته‌اند. اگر با بازیکنان ایرانی از هلی‌کوپتر به میان بوته‌ها بپرید، می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که آنها زنده خواهند ماند و خواهند جنگید.»

 

3-670

captcha
تازه ها
بیشتر