فوتبال ایران / شناسه خبر: 82119 / تاریخ انتشار : 1397/5/26 16:17
|
چرا فولاد و استقلال خوزستان آرامش ندارند؟

اعتراض به مربیان بومی خوزستان: هر روز بیشتر، هر روز تندتر

ایران ورزشی آنلاین / سمیرا شیرمردی/ در هفته‌های اخیر علاوه بر سنگ‌پرانی‌های شدیدی که هواداران اهوازی در بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس داشتند، بارها شاهد شعار علیه سرمربیان سرخابی خوزستانی بودیم. در روز میزبانی استقلال خوزستان، هواداران علیه داریوش یزدی شعار می‌دهند و در روز میزبانی فولاد خوزستان در ورزشگاه غدیر این اتفاق برای سیروس پورموسوی تکرار می‌شود. مساله‌ای که باعث شد پورموسوی حتی از خداحافظی صحبت کند. در حالی که هنوز مشخص نیست دلیل این شعارها چه چیزی است و هواداران چه می‌خواهند.

فصل گذشته فولاد و استقلال خوزستان حواشی زیادی داشتند که بیشتر آن به هواداران برمی‌گشت. وقتی که تعدادی از هواداران خوزستانی به تمرینات یا حتی بازی‌ها می‌رفتند و علیه فولاد یا استقلال خوزستان شعار سر می‌دادند. این شعارها یک بار هم باعث شد سیروس پورموسوی تصمیم به کناره‌گیری بگیرد. البته در فوتبال ایران اغلب شهروند - هوادارها بانی این اتفاقات نیستند، بلکه لیدرها در این بحث‌ها به عنوان هوادار اظهار نظر می‌کنند.

پورموسوی حتی در تمرین هم حضور پیدا نکرد اما به تصمیم هیات مدیره باشگاه فولاد خوزستان، او برگشت و کارش را دنبال کرد. بعد از این اتفاق، تصور می‌شد شرایط بهتر شود و اعتراض‌ها کمتر اما اینطور نبود و تا پایان لیگ شعارهای اعتراض‌آمیز ادامه داشت. یک سری این شعارها را به نعیم سعداوی ربط می‌دادند اما سعداوی ایران نبود و البته شاید برنامه‌ای هم برای بازگشت به فوتبال ایران نداشت. در مورد استقلال خوزستان شرایط نسبتا بهتر بود. در واقع عبدا... ویسی و مدیرعامل باشگاه استقلال خوزستان خودشان آنقدر با هم مشکل داشتند و درگیر بودند که دیگر بحث اعتراض هواداران به حاشیه رفته بود. هر چند که این هواداران آنقدر معترض بودند که یکی، 2 بار هم باعث تغییر محل تمرین آبی‌های اهوازی شد. به هر حال لیگ به پایان رسید و فولاد خوزستان رتبه نسبتا خوبی به دست آورد و استقلال خوزستان در لیگ برتر ماندنی شد.

با این اتفاقات، به نظر می‌رسید لیگ هجدهم با آرامش بهتری شروع شود. چون هواداران به این پی برده بودند که شعارها و اعتراض‌های آنها باعث شد تیم‌های فولاد و استقلال خوزستان تمرکز کافی نداشته باشند و به رتبه‌های دلخواه نرسند اما شرایط اینطور نبود. هنوز لیگ تمام نشده بود که هواداران خواستار بازگشت حسین فرکی به فولاد خوزستان شدند. این در حالی بود که سیروس پورموسوی یک فصل دیگر با قرمزپوشان اهوازی قرارداد داشت. به هر حال هیات مدیره هم بار دیگر گزینه‌های سرمربیگری را بررسی کرد و بار دیگر هدایت فولاد خوزستان را به پورموسوی داد. عجیب بود که با وجود بالا نرفتن بودجه، توقعات بالا رفت و قرار شد این تیم برای قهرمانی یا کسب سهمیه آسیا وارد لیگ هجدهم شود. استقلال خوزستان هم شرایط عجیبی داشت که در نهایت هدایت آبی‌ها هم به داریوش یزدی سپرده شد.

هفته اول لیگ در ورزشگاه غدیر به میزبانی فولاد خوزستان انجام شد و این تیم توانست مقابل پارس جنوبی پیروز شود. هفته دوم نوبت میزبانی استقلال خوزستان بود که از همان دقایق ابتدایی بازی هواداران علیه داریوش یزدی سرمربی تیم شعار دادند. این در حالی بود که استقلال خوزستان یک بر صفر از پدیده مشهد جلو بود. این شعارها از دقیقه 80 بیشتر و بیشتر شد که در نهایت آبی‌ها در وقت‌های تلف‌شده 2 گل خوردند و باختند. شعارهای اعتراض‌آمیز آنقدر زیاد شد که داریوش یزدی باورش نمی‌شد و در کنفرانس خبری‌اش نسبت به این مساله اعتراض کرد.

در هفته سوم باز هم استقلال خوزستان میزبان بود آن هم مقابل پرسپولیس. هواداران اهوازی که از توهین‌های هواداران پرسپولیس به هواداران فولاد ناراحت بودند، فراخوان دادند که در این بازی آن حرکت را تلافی می‌کنند. آنها از دقیقه یک سنگ‌پرانی‌ها را شروع کردند. به صورتی که در برگزاری بازی مشکل به وجود آمد و البته مصدومان زیادی هم در بین هواداران به بیمارستان منتقل شد. این حرکت در حالی صورت گرفته بود که در جلسه مسئولان استان خوزستان با لیدرها قرار بر این شد از تیم‌های خوزستانی و مربیان آنها حمایت شود. این جلسه نتیجه خوبی داد و دیگر اعتراضی به یزدی نشد اما مشکلات آنقدر زیاد بود که بحث اعتراض به سرمربیان به حاشیه رفت. مشکل البته از همین جا شروع می‌شود که لیدرها به تصمیم‌سازهای ورزشگاه‌ها تبدیل می‌شوند.

با توجه به باختی که فولاد خوزستان در هفته دوم مقابل پرسپولیس داشت، می‌شد تصور کرد که هواداران اهوازی منتظر میزبانی فولاد هستند تا اعتراض‌ها را ادامه دهند. این اتفاق در هفته چهارم و در بازی با نساجی مازندران افتاد. وقتی نساجی گل اول را زد، فرصت برای هواداران پیش آمد تا شعار علیه سیروس پورموسوی را سر دهند. این شعارها لحظه به لحظه بیشتر می‌شد و حتی گل‌های فولاد خوزستان تاثیری روی آن نداشت. شعارها به صورتی بود که سیروس پورموسوی بعد از بازی 4 گوشه زمین را بوسید تا به گونه‌ای خداحافظی‌اش از فولاد را اعلام کند. او در کنفرانس خبری‌اش هم به گونه‌ای اعلام کرد با این شرایط دیگر نمی‌خواهد در فولاد بماند اما ظاهرا عوامل تیم مانع او شدند. مجید باقری‌نیا سرپرست تیم فولاد خوزستان در مورد این حرکت پورموسوی می‌گوید: «من کنار پورموسوی بودم و او خیلی از رفتار برخی از هواداران ناراحت بود هوادارانی که به نظرم هواداران فولاد نیستند. این‌ها تعدادی هستند که همیشه علیه تیم شعار می‌دهند و این درحالی است که ما در همان مواقع نیاز به حمایت هواداران داریم. البته هواداران فولاد به این شکل نیستند و تعداد کمی از تماشاگرنما‌ها این کار را انجام می‌دهند. به پورموسوی حق می‌دهم و اعلام می‌کنم او نمی‌خواست استعفا بدهد. پورموسوی مثل قبل به کار خود در فولاد ادامه می‌دهد و هم باشگاه و هم بازیکنان و هواداران از او حمایت می‌کنند.»

باقری‌نیا در حالی از ماندن پورموسوی صحبت می‌کند که سرمربی فولاد خوزستان هنوز هم ناراحت است. جالب این است که هیچ‌کس دلیل این شعارها را نمی‌داند. اینکه چرا هم هواداران فولاد و هم هواداران استقلال خوزستان علیه مربیان خود که اتفاقا بومی هم هستند شعار می‌دهند. در ابتدا گفته می‌شد هواداران استقلال خوزستان به خاطر حمایت از عبدا... ویسی و هواداران فولاد خوزستان برای بازگشت نعیم سعداوی این شعارها را سرمی‌دهند اما الان هم ویسی تیم دارد و هم اینکه سعداوی برنامه‌ای برای بازگشت به ایران ندارد. البته عده‌ای هم این مساله را به هواداران استقلال اهواز ربط می‌دهند اما بعید است چنین باشد. به هر حال باید منتظر ماند و دید این شعارها تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند و البته خواسته اصلی آنها چیست؟ چرا هواداران اهوازی علیه سرمربیان بومی خود موضع گرفتند و خواستار رفتن آنها هستند؟

9

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر