فوتبال ایران / شناسه خبر: 81795 / تاریخ انتشار : 1397/5/22 18:27
|
جدل فدراسیون و سازمان لیگ با باشگاه‌ها به بهانه اتفاقات اخیر ورزشگاه‌ها

بلیت‌فروشی انحصاری یا راز سر به مهر؟

گزارش بهناز میرمطهریان از بهانه‌جویی فدراسیون فوتبال پس از سنگ‌پرانی و ناهنجاری‌ در ورزشگاه‌ها درباره نحوه بلیت‌فروشی غیرالکترونیکی باشگاه‌ها + طرح پرسش از شرکت جدید تحت قرارداد با استقلال و پرسپولیس.

ایران ورزشی آنلاین / بهناز میرمطهریان / وقتی بلیت فروشی بازی‌های فوتبال از انحصار سازمان لیگ خارج شد و در اختیار باشگاه‌ها قرار گرفت، می‌شد امیدوار بود که یکی از روش‌های درآمدزایی باشگاه‌ها مسیر درستی را در پیش گرفته باشد. شرکت برهان مبین 35 درصد از سود حاصل از فروش بلیت‌ها را برای خود برمی‌داشت و در ازای آن تعهد داده بود که 5،6 ورزشگاه کشور را به سامانه فروش بلیت الکترونیکی مجهز کند. 35 درصد، درصد بالایی بود و بخش قابل توجهی از سود حاصل از فروش بلیت را شامل می‌شد و در مقابل هزینه تجهیز چند ورزشگاه گزاف به نظر می‌رسید.

این همان موضوعی بود که مورد اعتراض باشگاه‌ها قرار گرفته بود و باعث می‌شد به خصوص باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس روی مطالبه حق خود برای در اختیار گرفتن فروش بلیت‌ها پافشاری کنند. بالاخره هم حق به حق‌دار رسید و بلیت فروشی را از برهان مبین و سازمان لیگ گرفتند و در اختیار باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال قرار دادند.

پرسپولیس و استقلال بعد از این جریان، بلیت‌فروشی بازی‌های‌شان را به شرکت مبنا توسعه مبین سپردند. شرکتی که به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های یک اپراتور تلفن همراه فعالیت خود را آغاز کرده بود و اتفاقاً -مثل همیشه اتفاقا- مسوولیتش را هم پسر مدیرعامل شرکت اپراتور تلفن همراه برعهده دارد.

 

اپراتور تلفن همراه به عنوان حامی مالی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، برای بلیت فروشی بازی‌ها، زمینه همکاری این دو باشگاه با شرکت توسعه مبنا را فراهم کرده و از آن به بعد این شرکت تمامی امور مربوط به فروش بلیت‌ بازی‌های سرخابی‌ها را برعهده گرفته است.

همین که باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال می‌توانستند به طور مستقیم درآمد حاصل بلیت فروشی‌های‌شان را از این شرکت دریافت کنند، آنقدر پیشرفت بزرگی به حساب می‌آمد که کسی دیگر این سوال را مطرح نمی‌کرد که چرا بار دیگر بدون هیچ مزایده‌ای شرکت زیرمجموعه اپراتور تلفن همراه برای بلیت فروشی این دو باشگاه انتخاب شده است؟ بعد از جنجال‌های اخیر در بازی استقلال خوزستان مقابل پرسپولیس و استقلال مقابل تراکتورسازی اما جریان اعتراضی جدیدی از سوی سازمان لیگ به راه افتاد.

سعید فتاحی، رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ، مدعی شده که یکی از دلایل اصلی این جنجال‌ها در ورزشگاه‌ها، الکترونیکی نبودن بلیت‌فروشی باشگاه‌هاست. او گفته: «مهم‌ترین بحث ما، موضوع فروش بلیت الکترونیکی مسابقات است، چرا که هر کسی بخواهد برای تماشای بازی به ورزشگاه بیاید باید مشخصات خود را وارد کند و اینگونه نفراتی که در ورزشگاه اغتشاش می‌کنند، به راحتی قابل شناسایی هستند. البته کلیه ورزشگاه‌ها مجهز به دوربین مدار بسته هستند. همانطور که می‌دانید مسئول بلیت فروشی باشگاه‌ها هستند. از باشگاه‌ها درخواست کردیم و ۲۰ روز به آن‌ها به ویژه باشگاه پرسپولیس و استقلال فرصت دادیم بلیت‌فروشی را به صورت الکترونیکی انجام دهند.»

سازمان لیگ که بابت انحصاری شدن بلیت فروشی باشگاه‌های سرخابی متضرر شده، این دو باشگاه را در بلیت‌فروشی ناتوان می‌داند. حتی شکایت‌ها و گلایه‌های جسته گریخته‌ای هم از سازمان لیگ شنیده می‌شود که به پرداخت نشدن سهم این سازمان از فروش بلیت‌ بازی‌های فصل گذشته سرخابی‌ها مربوط می‌شود. حال آنکه باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال هم معتقدند بابت سال های قبل‌تر آنقدر سهم بلیت‌فروشی و تبلیغات محیطی از سازمان لیگ طلب دارند که این مطالبات حالا حالاها تسویه نمی‌شوند.

در راستای همین کشمکش‌هاست که سازمان لیگ بحث فروش بلیت الکترونیکی را مطرح کرده است. کاری که برهان مبین در حال انجام آن بود و گفته می‌شود که مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، برای برگزاری مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی در ایران در سال 2009 گیت‌های الکترونیکی مورد نیاز برای فروش بلیت الکترونیکی را خریداری کرده اما به دلیل برگزار نشدن مسابقات، به بهره برداری نرسید. در نهایت هم معلوم نشد که این گیت‌ها چه شد و چرا در ورزشگاه‌هایی مثل آزادی، خبری از این گیت‌های خریداری شده، نیست.

از طرفی بعد از واگذاری بلیت‌فروشی به باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس، نه فدراسیون فوتبال پیگیر جزئیات و چگونگی بلیت فروشی این باشگاه‌ها شده و نه وزارت ورزش که چه بخواهیم و چه نخواهیم هنوز متولی این دو باشگاه به حساب می‌آید. تا آنجا که هم امیرمهدی علوی، مدیرروابط عمومی فدراسیون فوتبال و هم مازیار ناظمی، سرپرست اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش در پاسخ به سوال ما درخصوص نحوه قرارداد سرخابی ها با شرکت مبنا برای بلیت فروشی، اظهار بی‌اطلاعی کردند.

فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال بعد از شنیدن سوال ما درباره قرارداد استقلال برای بلیت فروشی اعلام کرد که در جلسه است و پاسخگو نبود. مدیران دیگر استقلال و پرسپولیس هم یا پاسخی به تماس های تلفنی‌شان نمی‌دادند و یا اگر پاسخ می‌دادند، توضیح درباره بلیت فروشی را در حوزه اختیارات خود نمی دانستند.

حتی حسام مهدوی، مدیرعامل شرکت مبنا هم پاسخگوی تماس‌ها نبود تا ابهام بزرگ درباره نحوه قرارداد دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با شرکت مبنا توسعه مبین پابرجا بماند. حسام مهدوی، مدیرعامل شرکت مبنا توسعه حدود دو ماه قبل در گفت و گویی با یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده بود که: «اپلیکیشن باشگاه پرسپولیس حدود ۱۵ روز دیگر رونمایی خواهد شد و هواداران پرسپولیس بدون پرداخت هزینه می‌توانند با استفاده از این اپلیکیشن به باشگاه محبوب خود کمک مالی کنند. در این اپلیکیشن اقداماتی نظیر پرداخت قبوض، خرید شارژ، پخش بازی‌های فوتبال و... انجام می‌شود و هواداران می‌توانند با نصب آن بر روی تلفن‌های خود از این امکانات استفاده کنند.»

بگذریم که از آن وعده 15 روزه، حدود دو ماه گذشته و خبری از اپلیکیشن نیست، موضوع قابل توجه اما این است که وقتی مهدوی از اپلیکیشن می‌گوید، فروش الکترونیکی بلیت مسابقات حتی در این اپلیکیشن هم جایی ندارد و مشخص است که اصلاً از اولویت‌های این شرکت نیست.

ابهام بزرگ‌تر اما اینجاست که اگر فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برای زیرساخت‌های فروش بلیت الکترونیکی زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده بودند، چرا حالا برای توسعه بیشتر این زیرساخت‌ها و بهره‌برداری بهتر از آن‌ها با سرخابی‌ها متحد نمی‌شوند؟ مگر برای خرید گیت‌های فروش الکترونیکی بلیت هزینه نشده است؟ پس چرا این همدلی بین فدراسیون و باشگاه‌ها وجود ندارد که درآمدزایی از فوتبال بهترین مسیر ممکن را طی کند؟ چرا با اینکه بلیت‌فروشی دو باشگاه سرخابی انحصاری شده اما هنوز استقلال و پرسپولیس نتوانسته‌اند روی درآمد حاصل از بلیت فروشی رقابت‌های‌شان حساب ویژه‌ای باز کنند و از درآمد آن برای حل بخشی از مشکلات مالی‌شان استفاده کنند؟

1✅

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر