فوتبال ایران / شناسه خبر: 81677 / تاریخ انتشار : 1397/5/21 18:27
|

رسانه‌های ورزشی در پیچ تاریخی

رسانه‌های ورزشی در پیچی تاریخی قرار دارند و اگر در رویکردشان تغییری ندهند، سرنوشت تلخی در انتظارشان خواهد بود.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / از تبریکات روز خبرنگار به اهالی رسانه که بگذریم، این مناسبت فرصتی برای بررسی مشکلات رسانه‌های ورزشی است که ادامه حیات آنها را با تردیدهای زیادی روبه‌رو کرده است.

اگر بخواهیم از گلایه‌های تکراری بگذریم، به مشکلاتی می‌رسیم که اکثرا نتیجه رویه اشتباه و گروهی هم به اقتضای تحولات جامعه است.
تعداد روزنامه‌های ورزشی زمانی به قدری زیاد شده بود که حفظ کردن نام همه آنها دشوار بود. ولی این رشد غیرطبیعی که بعضی آن را مایه مبالات می‌دانستند، کمکی به بالا رفتن کیفیت محصول نهایی نکرد و گذشت زمان نشان داد این اتفاق پیامد اعطای بی‌رویه یارانه کاغذ و سود مالی ناشی از اجرای غلط این سیاست است.
این روزنامه‌ها که با هزینه و تحریریه حداقلی منتشر می‌شدند، استاندارد پایینی داشتند و گاهی حتی اصول اولیه کار را نادیده می‌گرفتند. رسانه‌هایی که بدون ایده مشخص، امکانات و سرمایه کافی و فقط برای رفتن روی دکه و استفاده از یارانه منتشر می‌شدند، هیچ وجه تمایزی برای جذب و تاثیرگذاری روی مخاطب نداشتند ولی بدون اینکه فروش چندانی داشته باشند، تنها با ارتزاق از سوبسیدها به حیات‌شان ادامه دادند.
با ظهور خبرگزاری‌ها و سایت‌ها، اثرگذاری روزنامه‌های ورزشی کمتر شد. این رسانه‌های جدید بیشتر وجه خبری داشتند ولی بخشی از آنها دچار انحراف شدند و در رقابت برای کلیک بیشتر و رتبه بهتر پس از مدتی صحت خبر را قربانی کردند.
هر قدر تعداد و تنوع رسانه‌های ورزشی بالاتر رفت، کیفیت آنها رشدی نداشت و حتی افت کرد تا اقبال دهه‌های قبل را هم از دست بدهند. بدون نیاز به توجه مخاطب و درآمد فروش، آنها اکثرا به روش‌های سنتی پایبند ماندند و نتوانستند به استاندارد رسانه‌های مدرن برسند.
ادامه حیات این رسانه‌ها با دو تهدید بیرونی هم روبه‌روست. شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها که دسترسی به آنها آسان و رایگان است، خیلی زود به رقبایی جدی تبدیل شدند و جای آنها را گرفتند.
گرانی کاغذ و مشکلات اقتصادی که معضل بزرگ این روزهای رسانه‌های مکتوب است هم می‌تواند عمر رسانه‌های ورزشی را کوتاه‌تر کند. دنیای ورزش، یکی از قدیمی‌ترین هفته‌نامه‌های ورزشی نخستین قربانی بزرگ این خانواده بود و ممکن است خبر تعطیلی نام‌های دیگر هم به زودی شنیده شود.
رسانه‌های ورزشی در پیچی تاریخی قرار دارند و اگر در رویکردشان تغییری ندهند، سرنوشت تلخی در انتظارشان خواهد بود. تنها رسانه‌هایی که بتوانند این تهدید را به فرصت تبدیل کنند و بر اساس شرایط روز پیش بروند، می‌توانند در آینده مطبوعات ورزشی ایران نقشی داشته باشند.

*این یادداشت هفته گذشته به بهانه روز خبرنگار در ایران ورزشی منتشر شد.

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر