فوتبال ایران / شناسه خبر: 81427 / تاریخ انتشار : 1397/5/19 18:37
|
استقلال خوزستان 3 جلسه و شجاع خلیل‌زاده یک جلسه محروم می‌شوند

فاجعه در اهواز

بعد از اتفاقات ناگواری که در ورزشگاه غدیر اهواز رخ داد، تنها مساله‌ای که می‌شد انتظار داشت این بود که کمیته انضباطی خیلی زود دست به کار می‌شود و یک سری محرومیت در نظر می‌گیرد.

ایران ورزشی آنلاینبعد از اتفاقات ناگواری که در ورزشگاه غدیر اهواز رخ داد، تنها مساله‌ای که می‌شد انتظار داشت این بود که کمیته انضباطی خیلی زود دست به کار می‌شود و یک سری محرومیت در نظر می‌گیرد. الان هم خبر می‌رسد کمیته انضباطی قرار است 2 یا 3 جلسه استقلال خوزستان را محروم کند و یک جلسه هم شجاع خلیل‌زاده مدافع پرسپولیس. مساله‌ای که بدون شک جلوی تکرار این فاجعه تلخ را نخواهد گرفت.

هفته گذشته ویدیویی از ورزشگاه آزادی تهران دست به دست شد که نشان می‌داد هواداران پرسپولیس به هواداران فولاد خوزستان توهین کردند. خیلی‌ها به این مساله توجهی نکردند اما ظاهرا خوزستانی‌ها منتظر فرصتی بودند که به آن، واکنش نشان دهند. در واقع بی‌توجهی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم باعث شد خوزستانی‌ها ناراحت شوند و به دنبال جبران. بعد از این بازی، پرسپولیس باید به اهواز می‌رفت تا مقابل استقلال خوزستان بازی کند. هنوز بازی شروع نشده بود که اتفاقات تلخ زیادی رخ داد. از آتش زدن پرچم پرسپولیس که اتفاق خیلی زشت و زننده‌ای بود تا سنگ‌پرانی‌هایی که باعث تاخیر در شروع بازی شد. به نظر می‌رسید بعد از چند دقیقه تاخیر، شرایط مهیای بازی شده و داور سوت شروع بازی را به صدا در‌آورد اما هنوز چند دقیقه‌ای نگذشت که همان اتفاقات تکرار شد و باعث قطع شدن بازی. این مساله چند بار ادامه پیدا کرد که البته عجیب بود داور همچنان دستور به ادامه بازی می‌داد. چراکه بازیکنان امنیت جانی نداشتند، ضمن اینکه در بین هواداران هم اتفاقات ناگواری رخ داد و خیلی‌ها مصدوم شدند که اکثر آمبولانس‌ها کارشان رفت و آمد به بیمارستان شده بود. اتفاقات تلخ آنقدر ادامه داشت که کسی به بازی توجه نداشت حتی خود بازیکنان. در اکثر دقایق بازی می‌دیدیم بازیکنان تمرکز کافی ندارند و نگران سنگ‌پرانی‌ها هستند. نکته جالب این است که نیروی انتظامی هم خیلی تلاش کرد اما نتوانست جلوی این اتفاقات را بگیرد. در این میان حتی یکی از اعضای نیروی انتظامی هم مصدوم شد و به بیمارستان رفت اما تلاش‌ها برای جلوگیری از این مساله ادامه پیدا کرد. مساله‌ای که تا بعد از بازی هم ادامه داشت.

بعد از این اتفاقات تلخ که حتی اگر نامش انتقام باشد، به هیچ وجه قابل پذیرش نیست، همه منتظر واکنش‌ها بودند. داریوش یزدی سرمربی استقلال خوزستان در واکنشی منطقی این سنگ‌پرانی‌ها را محکوم کرد اما ایمان مبعلی کاپیتان استقلال خوزستان که تجربه بالایی دارد، در مصاحبه‌اش به هواداران به خاطر اتفاقات هفته قبل مقابل پرسپولیس حق داد که خیلی عجیب است. چند بازیکن دیگر هم چنین واکنشی داشتند و از همه مهمتر واکنش مدیرعامل باشگاه استقلال خوزستان بود. امیر سلطانی در مصاحبه‌ای اعلام کرد این اتفاقات به این باشگاه ربطی ندارد: «مسلما ما هیچ کدام از این مسائل را تایید نمی‌کنیم اما هیچ ربطی هم به باشگاه استقلال خوزستان نداشت. ما تمام تلاش‌مان را کردیم که بتوانیم میزبان خوبی باشیم.» سلطانی در حالی می‌گوید این اتفاقات به استقلال خوزستان ربطی ندارد که تیمش میزبان بود ضمن اینکه در میزبانی قبلی‌شان هم مشکلات زیادی از جمله فحاشی به سرمربی تیم به وجود آمده بود.

به هر حال عبدالکاظم طالقانی رییس هیات فوتبال استان خوزستان واکنشی منطقی به این مساله نشان داد: «اتفاقاتی که در این بازی‌ رخ داد، جای تاسف دارد. همیشه می‌گوییم تماشاچیان زمانی که به ورزشگاه می‌آیند، باید بیایند و از دیدن یک بازی لذت ببرند. چه در ورزشگاه آزادی و چه در ورزشگاه غدیر، انتظار می‌رود تماشاگران خودشان را کنترل کنند و از بازی لذت ببرند که متاسفانه در بازی ورزشگاه آزادی (بازی تیم‌های پرسپولیس و فولاد خوزستان در هفته دوم لیگ برتر) درگیری بوده البته نه به شدت کلیپی که پخش کرده بودند و آن کلیپ صحت ندارد. یک کلیپی را تهیه کرده‌ بودند که در آن هواداران پرسپولیس علیه تماشاچیان خوزستانی‌ شعار می‌دهند که آن صحت ندارد. این را یقین داریم که صحت ندارد ولی در بازی هفته دوم در ورزشگاه آزادی برخورد‌هایی وجود داشته اما آنقدر شدت نداشته که بخواهند انتقام‌گیری کنند. حتی اگر بحث انتقام‌گیری وجود داشته کمیته انضباطی باید به آن رسیدگی کند.»

همانطور که طالقانی گفت شاید اگر کمیته انضباطی به موقع به اتفاقات بازی پرسپولیس و فولاد خوزستان رسیدگی می‌کرد این اتفاقات به شکل شدیدتر در اهواز تکرار نمی‌شد اما کمیته انضباطی در مواقعی که باید تصمیمات درست بگیرد، سکوت می‌کند و بعد هم در تکرار آن اتفاقات می‌خواهد خیلی سریع واکنش نشان دهد. خبر می‌رسد پرونده ویژه‌ای برای اتفاقات بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس قرار است تشکیل شود. اسماعیل حس‌زاده رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در مورد این اتفاقات می‌گوید: «به طور حتم پرونده ویژه‌ای با قید زمان درباره بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس در کمیته انضباطی تشکیل خواهد شد. انتشار گزارش‌های اولیه مربوط به این بازی از طریق رسانه‌ها، روایت مقدماتی نسبت به مشکلات به وجود آمده را بیان می‌کند و بی‌شک، پرونده مربوط به این بازی در اسرع وقت و با بررسی و تحلیل کلیه جزییات در کمیته انضباطی رسیدگی خواهد شد. از ناظران محترم این مسابقه درخواست می‌کنم در اسرع وقت و با قید فوریت، گزارش‌ها را به کمیته انضباطی ارسال کنند تا ضمن اتخاذ تصمیم‌گیری‌های لازم، اقدام مقتضی صورت پذیرد. بر این اساس پرونده بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس در اولویت فعالیت‌های کمیته انضباطی در روزهای آتی قرار خواهد داشت. اگر در بررسی‌ها به جمع‌بندی خاصی درباره حواشی این بازی برسیم، تصمیمات قاطع کمیته انضباطی اعمال می‌شود.»

بعد از این مصاحبه، خبر رسید کمیته انضباطی قصد دارد 2 یا 3 جلسه استقلال خوزستان را محروم کند و یک جلسه هم شجاع خلیل‌زاده مدافع پرسپولیس که در این بازی خیلی عصبی نشان داد. اما آیا با این محرومیت‌ها مشکل ورزشگاه‌ها حل می‌شود؟ شاید مدت زیادی از نابینا شدن سرباز احمدی گذشته باشد اما هنوز مدت زیادی از نابینا شدن اسماعیل بهداروند هوادار خوزستانی نگذشته. اگر در این بازی چنین اتفاقی می‌افتاد چه؟! اگر کمک داور یا بازیکنی دچار حادثه می‌شد، باز هم کمیته انضباطی چنین تصمیمی می‌گرفت. این مشکل دلایل زیادی دارد که باید زودتر حل شود. قبل از اینکه این فاجعه بزرگ جای دیگری تکرار شود.

 

captcha
تازه ها
بیشتر