ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 81363 / تاریخ انتشار : 1397/5/18 19:13
|

لیگ برتر انگلیس امشب پنجره را می‌بندد، لالیگا نه!

فصل نقل و انتقالات در لیگ‌های بزرگ اروپا چه زمانی تمام می‌شود؟

ایران ورزشی آنلاین / بازار نقل و انتقالات تابستانی فوتبال اروپا در سال 2018 به روزهای پایانی‌اش نزدیک می‌شود و تیم‌ها تلاش خود را برای انجام خرید‌های موردنظرشان افزایش داده‌اند. بازار امسال اما بسیار متفاوت از بازار‌های سال‌های قبل است. برخلاف سال‌های قبل که تمام لیگ‌های بزرگ در یک روز مشخص که 31 آگوست بود، به فعالیت‌هایشان در حوزه نقل و انتقالات پایان می‌دادند، امسال هر کدام از‌ آنها برای خود تاریخی متفاوت را تعیین کرده‌اند. با این حال هنوز یک مورد مشترک درباره آنها وجود دارد که تمام باشگاه‌های حاضر در این لیگ‌ها می‌توانند با بازیکنانی که بعد از پایان مهلت خرید و فروش آزاد بوده و بعد از 31 آگوست با تیمی قرارداد نداشته باشند، قرارداد ببندند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به قوانین نقل و انتقالاتی که در هر یک از لیگ‌های مطرح اروپا حکمفرماست.

مهلت نقل و انتقالات در لیگ برتر

مهلت رسمی که در فیفا برای خرید بازیکن در لیگ برتر مشخص شده همچنان 31 آگوست (9 شهریور) است اما باشگاه‌های دسته اول لیگ برتر انگلیس طی طرحی که فصل گذشته به تصویب آن رای دادند، قبول کردند که ساعت 5 عصر روز پنج‌شنبه 9 آگوست (امروز) آخرین فرصت‌شان برای خرید بازیکن باشد، یعنی یک روز قبل از بازی افتتاحیه فصل میان منچستریونایتد و لسترسیتی در ورزشگاه اولدترافورد. در فوتبال باشگاهی انگلیس علاوه بر لیگ برتر، چمپیونشیپ یا همان لیگ دسته اول این کشور هم خودش را با تاریخ تعیین شده وفق داده است اگرچه این لیگ یک هفته زودتر آغاز شده است. تفاوت موجود اما میان این دو لیگ آن است که تیم‌های چمپیونشیپ تا روز 31 آگوست می‌توانند به صورت قرضی بازیکن جذب کنند. این قرارداد قرضی اما می‌تواند شامل ‌بندی برای قطعی شدن در بازار بعدی در ماه ژانویه باشد که این را می‌توان یک ضعف دانست. باشگاه‌های انگلیسی اما بعد از این مهلت همچنان می‌توانند بازیکنان‌شان را به تیم‌های لیگ‌های دیگر بفروشند یا قرض دهند.

 مهلت لالیگایی‌‌ها
باشگاه‌های اسپانیایی هنوز تصمیم نگرفته‌اند که تغییری در بازه زمانی نقل و انتقالات‌شان اعمال کنند و به همین دلیل آنها مثل سال‌های قبل تا ساعت 24 روز جمعه 31 آگوست مهلت دارند بازیکن جذب کنند. باشگاه‌های این کشور اما بعد از این تاریخ باز هم می‌توانند به تیم‌های لیگ‌هایی که مجوز جذب بازیکن دارند، بازیکن بفروشند یا قرض بدهند.

تقلید سری A از لیگ برتر
در ایتالیا پایان مهلت خرید بازیکن دقیقاً همان تاریخی نیست که برای انگلیسی‌ها تعیین شده است اما ایتالیایی‌ها از قانونی که انگلیسی‌ها برای تعطیل کردن بازار پیش از شروع فصل مصوب کرده‌اند الگوبرداری کرده‌اند و به همین دلیل پایان مهلت‌شان برای خرید بازیکن 17 آگوست (26 مرداد) یک روز قبل از شروع فصل جدید سری A و B ‌است. تیم‌های سری C ایتالیا اما تا روز 25 آگوست وقت دارند بازیکن بخرند. ضمن اینکه جذب بازیکن آزاد و فروش و قرض دادن بازیکن برای تیم‌های ایتالیایی پس از 17 آگوست هم مجاز است. فدراسیون فوتبال ایتالیا همچنین اعلام کرده است که بازه زمانی پنجره نقل و انتقالات زمستانی سری A هم تغییر کرده است و از روز پنج‌شنبه سوم ژانویه آغاز می‌شود و تا ساعت 20 روز 18 ژانویه ادامه دارد.
 
آلمانی‌ها و فرانسوی‌‌ها هماهنگ با اسپانیایی‌ها
باشگاه‌های آلمانی نیز تصمیم گرفته‌اند که تغییری در بازه نقل و انتقالات‌شان اعمال نکنند و به این ترتیب آنها تا ساعت 18 روز 31 آگوست وقت دارند بازیکن جذب کنند اما بعد از این تاریخ همچنان می‌توانند بازیکن بفروشند و قرض دهند و بازیکن آزاد جذب کنند. فرانسوی‌ها هم دقیقاً همان بازه زمانی را برای خرید بازیکن دارند که اسپانیایی‌ها. تیم‌های لوشامپیونا تا ساعت 24 روز 31 آگوست مهلت جذب بازیکن دارند.
 
مهلت خرید بازیکن در سایر لیگ‌ها
دانمارک، اسکاتلند، ترکیه: یک سپتامبر
هلند: 2 سپتامبر
روسیه: 6 سپتامبر
پرتغال: 21 سپتامبر
استرالیا: 18 اکتبر
MLS: 8 آگوست

 

captcha
تازه ها
بیشتر