ورزش ایران / شناسه خبر: 81308 / تاریخ انتشار : 1397/5/17 18:58
|
کوروش باقری: تصمیم احساسی می توانست آینده عسگری را خراب کند

رستمی به نیت توکیو قید طلا در جاکارتا را زد!

سرمربی سابق تیم ملی ضمن آگاهی از حواشی و مشکلات روز وزنه برداران ملی پوش در آستانه بازی های آسیایی 2018 اندونزی وضعیت تیم ملی را برای کسب نتیجه ای تاریخی در این رویداد ایده ال ارزیابی می کند.

ایران ورزشی آنلاین / رضاعباسپور - خیلی خوب با نقاط قوت و ضعف ستاره­های ملی پوش وزنه برداری ایران آشنا است. زیرا او بعنوان سرمربی دوران طلایی را در تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان گذراند و هدایت فنی پولادمردان را برعهده داشت. به همین دلیل پای صحبت های فنی  کوروش باقری سرمربی پرافتخار سالهای نه چندان دور وزنه برداری ایران درخصوص برخی موضوعات روز و حواشی پیرامون اردونشینان وزنه­برداری نشستیم تا از زاویه دید او برخی مشکلات و دغدغه هایی که قبل از اعزام کاروان وزنه­برداری به بازی­های آسیایی وجود دارد را تحلیل و بررسی کنیم. یکی از مباحثی که سرمربی سابق تیم ملی وزنه­برداری نسبت به آن واکنش جالب توجهی ازخود نشان داد، موضوع انصراف اجباری «مجیدعسگری» ملی پوش دسته 69 کیلوگرم کشورمان ازوزنه زدن در بازی های آسیایی جاکارتا بود که در ادامه مشروح آنرا باهم مرور می کنیم.

قطعا بعنوان عضوی از خانواده وزنه­برداری درآستانه بازی­های آسیایی از شرایط تیم ملی و حواشی که پیرامون اردونشینان کشورمان وجود دارد مطلع هستید؟

-بله. خب من هم مثل همه علاقه مندان به وزنه­برداری تا جایی که زمان داشته باشم پی­گیر مسایل و حواشی  مختلف پیرامون تیم ملی هستم. البته همانطوریکه عرض کردم به قدری دنبال اخبار وزنه­برداری هستم که وقتم اجازه بدهد. ولی کم و بیش می دانم که الان در آستانه بازی های آسیایی شرایط تیم ملی و بچه ها برای رقابت در این میدان معتبر چگونه و در چه حد و اندازه ای است.

پس با این تفاسیر حتما موضوع انصراف اجباری مجید عسگری از اعزام به جاکارتا و حضور در بازی های آسیایی را هم شنیدید؟

-بله.می دانم که مجید عسگری بخاطر شرایط ویژه ای که برایش پیش آمد، از حضور در ترکیب اصلی تیم ملی انصراف داد و خودش ترجیح داد که قید حضور در بازی­های آسیایی را بزند.

شما سالها بعنوان سرنمربی تیم ملی هدایت مجید عسگری را برعهده داشتی و کاملا با روحیات این جوان آشنا هستی. حقیقتا بعنوان یک کارشناس که با او سروکار داشتی این را می پذیرید که مجید خودش به دلخواه از حضور در بازی­های آسیایی انصراف داده باشد؟

-البته همانطوریکه بدرستی اشاره کردید من در رده سنی جوانان و بزرگسالان با مجید عسگری در تیم ملی خیلی سروکار داشتم و به خوبی با خلقیات و شرایط بدنی او آشنا هستم. بنابراین از یک چیز مطمئنم که مجید چون شرایط خودش را می دانست کاردرستی کرد تا ازشرایط زمانی و مکانی نامطلوبی که قرار داشت به سلامت رهایی پیدا کند. مجید عسگری می دانست که سوای وضعیت رکوردی یکسری موارد مهمتر حاشیه ای نیز در بازی­های آسیایی وجود دارد که اگر او بخواهد بی گدار و احساسی به آب بزند و تصمیم غلطی  دراین مسیراتخاذ کند. همین غفلت می تواند به قیمت از دست رفتن عمر ورزشی و قهرمانی اش تمام شود. به همین دلیل من فکر می کنم مجید عسگری با آگاهی کامل نسبت به شرایط و حواشی اطراف خود تصمیم درستی گرفت و انصرافش از بازی های آسیایی در این زمان محدود و کم درست و منطقی بود.

چرا فکر می کنید تصمیم مجید در این شرایط درست بوده؟

-ببینید من بعنوان یک مربی و قهرمانی که سالها در همین شرایط قرار داشتم می دانم که الان وضعیت مجید عسگری چطور بوده که قید بازی­های آسیایی را زده است. بنابراین فکر می­کنم صلاح کار این است، بیشتر از این به موضوع انصراف مجید از این زاویه نپردازیم. زیرا دلیل اصلی این انصراف قطعا برای کسانی که در عرصه مربیگری و فنی وزنه­برداری دستی برآتش دارند مشخص و روشن است. معتقدم باید از مسئولین فدراسیون سوال کرد که چرا وقتی این جوان  طبق گفته خودش  یکی، دو ماه پیش به آنها تذکر داده و اعلام کرده که کمیته برگزاری قانون اوزان را تغییر داده چرا گوشی بدهکار درخواست­های مکرر این ملی پوش ارزشمند نبوده است؟ البته من دلیل این بی توجهی را کم و بیش می دانم چیست.

فکر می کنید دلیل این بی توجهی به درخواست مجید عسگری چه بوده؟

-خب کاملا واضح و روشن است. وقتی رییس و سایر مسئولین فدراسیون درآستانه بازی­های آسیایی بجای اینکه تمام فکر و ذهن خود را معطوف به تیم ملی و دغدغه های ملی پوشان کند، دنبال سفرهای استانی و تغییر رییس هیات های وزنه­برداری برای حفظ کرسی خود در انتخابات پیش رو هستند، به نظر شما دیگر فکر و زمانی برای تامل روی مشکلات اینچنینی بچه های ملی پوش باقی می ماند؟ دلیل این بی توجهی و فرصت سوزی در حق مجید عسگری چیزی جز این موضوع و نداشتن ارتباطات قابل قبول بین المللی با کنفدراسیون وزنه­برداری آسیا و فدراسیون جهانی چیز دیگری نیست. زیرا اگر ماجرا غیر از چیزی بود که عرض کردم قطعا کشورهای آسیایی دیگری هم که قرار است در جاکارتا وزنه بزنند هم مثل ما غافلگیر شده و خیلی دیر متوجه می شدند که قانون وزنی بازی­ها تغییر کرده است.

نظر فنی خودتان درخصوص آینده حرفه ای مجید عسگری در دسته 69 کیلوگرم با این شرایطی که پشت سر گذاشته چیست؟

-همیشه گفتم و بازهم تاکید می کنم که مجید جزو آن دسته از قهرمانان بااستعداد و نخبه ای است که بدلایل مختلف تا به حال نتوانسته دردنیای وزنه­برداری به حقش برسد. این را بعنوان مربی می گویم که با این جوان کار کردم و می دانم که او چه وزنه بردار مستعد و پرقدرتی است. البته من اطنمینان دارم که فارغ از بازی­های آسیایی اگر کادرفنی تیم ملی بتواند خیلی خوب از لحاظ روحی و روانی عسگری را جمع و جور کند، من به تک تک شما قول می دهم مجید عسگری می تواند در رقابتهای جهانی آینده بعد از سالها در سبک وزن وزنه برداری ایران را صاحب یک مدال خوش رنگ جهانی کرده و حداقل تا المپیک 2020 برای ما افتخارآفرین باشد.

شرایط کیانوش رستمی و سهراب مرادی را دردسته 94 کیلوگرم چطور ارزیابی می کنید؟

-سهراب و کیانوش هر دو وزنه برداران باتجربه و پرمدالی هستند که قطعا بودنشان کنار هم در یک وزن اگر چه رقابتی جذاب و دیدنی را برای بیننده و مخاطب رقم می زند، اما قطعا برای کی از این دو نفر پایان کار توام می وشد با پذیرش شکست از دیگری. البته الان وضعیت رکوردی و آمادگی سهراب مرادی نسبت به کیانوش رستمی قبل از بازی­های آسیایی عالی و بی نظیر است. به همین دلیل پیش بینی من این است که سهراب در جاکارتا اتفاقات بزرگی را برای وزنه برداری ایران رقم می زند، اما کیانوش چون تازه به دسته 94 کیلوگرم رفته خیلی نمی شود در بازی­های آسیایی از او توقع بالایی داشت. ولی معتقدم تغییر وزن کیانوش برای ماندگاری تا بازی­های المپیک 2020 در وزنه­برداری است.

یعنی با این تغییر وزن غیرمنتظره در شرایطی که او می توانست در بازی های آسیایی در همین دسته 85 کیلوگرم طلایی شود موافقید؟

-ببینید کیانوش اگر یادتان باشد در دوره ای که من سرمربی تیم ملی بودم یکبار در سال 2010 هم همین تغییر وزن را تجربه کرد که در ابتدا خیلی برای او نتایج خوبی را بدنبال نداشت اما بعد از مدتی که او در وزن 85 کیلوگرم خوب جا افتاد دیدیم که در مسابقات جهانی 2011 پاریس با قدرت در مسابقات حاضر شد و توانست عنوان قهرمانی جهان را از آن خود کند.بعد از آن هم در المپیک 2012 لندن صاحب نشان نقره المپیک شد. الان هم معتقدم کیانوش در بازی های آسیایی جاکارتا قید طلایی شدن را زده تا در المپیک 2020 ضمن ماندگاری در چرخه قهرمانی با جا افتادن در وزن جدید خود یعنی 96 کیلوگرم مدعی کسب سومین مدال المپیکی اش باشد. البته سهراب مرادی هم در بهترین و عالی ترین شرایط رکوردی خود قرار دارد. سهراب آنقدر آماده است و در این وزن به خودباوری رسیده که رقابت با او بعنوان رکوردار دنیا در این دسته وزنی بسیار کار دشواری به شمار می رود. اما به هر حال نگاه کیانوش اگر بلند مدت باشد و سومین حضور در بازی های المپیک قطعا تفکرش تفکر درستی است  که می تواند در آن نتیجه کسب کند. درکل مطمئنم این تیم در جاکارتا اگر مشکل خاصی برایش رخ ندهد می تواند یکی از ماندگارترین نتایج تاریخ وزنه برداری را در تاریخچه بازی های آسیایی برای وزنه برداری ایران رقم بزند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر