ورزش ایران / شناسه خبر: 81255 / تاریخ انتشار : 1397/5/16 17:04
|

چرا فقط زنان برای پرچمداری گزینه شدند؟ / اصرار عجیب جنسیتی!

روند انتخاب پرچمدار ایران در جاکارتا چه در مرحله اول و چه سری دوم، سر و شکل خوبی نداشت. سوال بزرگی روی تمام این ماجرا سایه انداخته که این حجم از اصرار برای انتخاب پرچمدار زن از کجا می‌آید؟

ایران ورزشی آنلاین / محسن آجرلو / الهه احمدی در نهایت جایگزین کیمیا علیزاده شد و پرچم ایران را در دست گرفت. انتخابی که شاید معترض چندانی نداشته باشد و کسی روی انتخاب او اما و اگر نیاورد. شاید باشند رئیس فدراسیون‌هایی که دوست داشتند ورزشکار خودشان پرچم ایران را در مراسم افتتاحیه در دست بگیرد اما همان‌ها هم حالا از پرچمداری الهه راضی‌اند.

انتخاب الهه را که کنار بگذاریم، روند انتخاب پرچمدار ایران در بازی‌های آسیایی چه در مرحله اول و چه مرحله پیدا کردن جایگزین برای کیمیا، سر و شکل خوبی نداشت. سوال بزرگی روی تمام این ماجرا سایه انداخته که این حجم از اصرار برای انتخاب پرچمدار زن از کجا می‌آید؟ مسئولان ورزش ایران در پس این انتخاب به دنبال چه چیزی می‌گردند؟

ماجرای انتخاب پرچمدار ایران در بازی‌های آسیایی از ابتدا جالب بود. از لابی‌های فریبا محمدیان برای انتخاب یک زن به عنوان پرچمدار و تلاش فدراسیون‌ها گرفته تا نظری که گفته شد از سطحی بالاتر از وزیر روی اعضای هیئت اجرایی تاثیر گذاشته، همگی عجیب بود و سوال برانگیز.

در ابتدا معاون بانوان وزارت ورزش با استناد بر اینکه در طول تاریخ بازی‌های آسیایی پرچمدار زن نداشته‌ایم، روسای فدراسیون‌ها و اعضای هیئت اجرایی کمیته المپیک را ترغیب کرد تا به پرچمداری یکی از بانوان رای دهند. ماجرایی که در همین صفحه به آن پرداختیم و مشخص شد که سال‌ها پیش و در بازی‌های آسیایی 1998 بانکوک، زهرا محروقی پرچمدار کاروان ایران و اولین زنی بوده که پیشاپیش همه در مراسم رژه قدم زده است.

پس از رد شدن این استدلال، هیچ‌کدام از مطرح کنندگان آن به روی خودشان نیاوردند و مشغول ادامه لابی‌های خودشان شدند و طوری وانمود می‌کردند که گویا اوایل دهه هفتاد است و ورزش زنان ایران هنوز به حالت زیر زمینی فعالیت می‌کند و در دنیا خبری از ورزشکاران ایران نیست! فضایی ایجاد شد که گویا یک بار دیگر باید با دادن پرچم به یک بانوی ورزشکار باید به دنیا ثابت کنیم که به ورزش زنان و بانوان ورزشکار اهمیت می‌دهیم و آن‌ها را می بینیم!

در نهایت هم پس از کش و قوس‌های فراوان و مطرح شدن گزینه‌هایی که همگی! از بین زنان ورزشکار بودند، کیمیا علیزاده به عنوان پرچمدار انتخاب شد. دختر تکواندوکار ورزش ایران و تنها بانوی مدال آور المپیکی در تاریخ ورزش ایران. از این لحاظ کوچکترین خللی در انتخاب کیمیا وجود نداشت و همین هم باعث شد هجمه ای در رسانه‌ها علیهش ایجاد نشود. پرونده ماجرا هم به نوعی بسته شد و دیگر خیلی به آن پرداخته نشد. با تمام این‌ها در روزهای منتهی به اعلام پرچمدار گفته شد که روی پرچمداری کیمیا علیزاده نظر مثبت وجود داشته و به نوعی تلاش شد تا تعیین کنندگی صرف جنسیت در این ماجرا تا حدودی کم‌رنگ شود. تلاشی که البته طی روزهای گذشته به کلی نقش برآب شد.

  • اصرار جنسیتی!

خبر مصدومیت کیمیا علیزاده که مخابره شد، اولین واکنش نه درباره حضور در ترکیب تیم تکواندو بلکه وضعیت مبهم پرچمداری ایران بود. در ابتدا در شرایطی عجیب تلاش شد تا به هر ترتیب او را با رباط پاره به رژه بفرستند! اقدام عجیبی که همه را متعجب کرد اما خیلی زود صحبت‌ها برای پیدا کردن جانشین برای علیزاده آغاز شد.

در این میان فدراسیون‌هایی نظیر کشتی، دو میدانی و ووشو، این بار دیگر به صورت علنی و حتی رسانه‌ای تلاش کردند تا پرچم را دست ورزشکارشان بدهند. فدراسیون کشتی معقد بود پرچم باید به دست حسن یزدانی سپرده شود و کیهانی هم احسان حدادی را شایسته پرچمداری می‌دانست. علینژاد هم که در نامه‌اش به کمیته خواهان پرچمداری سیفی یا یکی از خواهران منصوریان شده بود.

نکته جالب این ماجرا اما اصرار عجیب مسئولان کمیته ملی المپیک به انتخاب بانوی دیگری برای پرچمداری بود! تا جایی که مدیر روابط عمومی وزارت ورزش که البته نقشی در تصمیم‌گیری‌ها ندارد، در توییتی عنوان کرد که "نوبت نوبت دختران است"!

نظر مدیر روابط عمومی وزارت ورزش قطعا نظر رسمی هیئت اجرایی کمیته نیست اما روند گرفتن تصمیم و انتخاب نهایی گویای همین خط و خطوط است.

چرا نوبت نوبت دختران است؟ این‌همه اصرار برای پرچمداری یکی از بانوان در بازی‌های آسیایی برای چیست؟ جنسیتی کردن این ماجرا آن هم در شرایطی که دیگر اصلا نیاز به آن نیست و ورزش زنان ایران خودش ویترین فعالیت‌های خودش است، هنوز هم سوالی بزرگ و بدون جواب است.

  • استعلام برای رزومه ورزشکاران!

در جریان مرحله دوم انتخاب پرچمدار برای بازی‌های آسیایی، شنیده می‌شود مسئولان مربوطه از برخی فدراسیون‌ها خواسته اند برای انتخاب پرچمدار، رزومه ورزشکارشان را به این کمیته ارسال کنند! یعنی ورزشکاری در حد و اندازه حمیده عباسعلی و خواهران منصوریان برای مطرح شدن نامشان در نشست، نیازمند ارسال رزومه هستند!

یعنی مسئولان تصمیم‌گیر نه تنها این ورزشکاران ملی و قهرمانان ادوار گذشته بازی‌های آسیایی را نمی‌شناسند بلکه از یک جستجوی ساده در اینترنت و مطالعه سوابق و بعضا صفحه ویکی‌پدیای این ورزشکاران هم ناتوان اند.

  • در انتظار یک پاسخ کوتاه

در مجموع این ماجرا پر بود از ابهام و رفتارهای عجیب بدون توجیه. اگرچه در نهایت انتخابی صورت گرفته که نمی‌توان روی آن ایراد گذاشت اما راهی که برای رسیدن به آن طی شد، ابهامات بسیاری دارد که نیاز است تصمیم‌گیرندگان درباره‌اش به طور مفصل توضیح دهند.

بگویند که مثلا چرا حسن یزدانی یا سهراب مرادی به عنوان مردان طلایی المپیک ریو یا دیگر ورزشکاران مرد را همان ابتدا از میان گزینه‌ها حذف کردند و در هردو تلاش‌شان برای انتخاب پرچمدار، خودشان را ملزم به انتخاب یکی از بانوان ورزشکار کردند؟

4

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر