ورزش ایران / شناسه خبر: 81224 / تاریخ انتشار : 1397/5/16 15:41
|
هدف ما برای عسگری مدال آوری در جاکارتا و توکیو بود

انوشیروانی: بازی های آسیایی می توانست سکوی پرتاب برای مجید باشد

سجادانوشیروانی سرمربی سابق تیم ملی وزنه¬برداری ایران با تاکید براین موضوع که حضوردربازی¬های آسیایی اندونزی حق مسلم مجید عسگری بود که از او به راحتی سلب شد نقد جدی به این اتفاق تلخ دارد.

ایران ورزشی آنلاین / رضا عباسپور - بعد از ماجرای تلخی که برای مجید عسگری اتفاق افتاد و باعث شد این جوان شایسته خیلی ساده فرصت طلایی حضور در بازی های آسیایی 2018 را از دست بدهد، خیلی ناراحت است. زیرا سجاد انوشیروانی زمانیکه هدایت تیم ملی بزرگسالان را برعهده گرفت، تا المپیک 2020 توکیو برای تک تک ملی­ پوشان خصوصا مجید عسگری در سبک وزن برنامه ریزی دقیق و عملیاتی داشت. اما این فرصت هم به دلیل سوء مدیریت از او سلب شد. همین موضوع باعث شد تا برنامه­ کاملی که برای تک تک ملی پوشان در نظر گرفته شده بود، از بین برود. 

به بهانه موضوع مجید عسگری و در شرایطی که می دانیم انوشیروانی چه برنامه ای برای او داشت، با او همکلام می شویم تا نظراتش را بشنویم. او ابتدا در این خصوص می گوید:« من بعد از المپیک ریو با توجه به شرایط و پتانسیل موجود در تیم ملی وزنه ­برداری ایران، برنامه تمرینی و آماده سازی ملی پوشان را تا بازی های المپیک 2020 توکیو کارشناسی شده، دقیق و فنی بسته بودم. برنامه ریزی من طوری بود که برای تک تک بچه های ملی پوش برنامه خاص تمرینی خودشان را باتوجه به شرایط وزنی آنها، توانمندی فیزیکی اشان و انگیزه ای که برای پیشرفت داشتند آنالیز و ترسیم کرده بودم.»

سرمربی سابق تیم ملی وزنه­ برداری ادامه می دهد:« تمامی این برنامه ها مکتوب شده است و طبق زمانبندی و تقویم داخلی و بین المللی تدوین شده بود و موجود است. من طبق این برنامه برای تک تک بچه ها شرایط و روند تمرینی اشان را مشخص کرده بودم. خصوصا برای مجید عسگری به عنوان وزنه بردار سبک وزنی که توانمندی و ظرفیت بالایی برای بزرگ شدن در دنیای وزنه­ برداری دارد، برنامه ای ویژه ای داشتم. اصلا خود من به او پیشنهاد دادم اگر می خواهد در دنیای قهرمانی، ماندگاری بیشتری داشته باشد باید وزنش را تغییر دهد و بجای 62 کیلوگرم در دسته 69 کیلوگرم وزنه بزند.»

انوشیروانی با اظهار ناراحتی از اینکه حق مجید عسگری حقیقتا حضور در بازی های آسیایی و کسب مدال سبک وزن درجاکارتا بود، اما مسئولین فدراسیون با بی توجهی حق مسلم اورا ناحق کردند دراین خصوص می گوید:«هدفگزاری بلند مدت ما برای مجید عسگری درخشش درالمپیک 2020 توکیو بود و مطمئن بودیم که این وزنه بردار توانمند می تواند با تغییر وزن خود تا توکیو سبک مدال های ارزشمند بین المللی را برای سبک وزن ایران تضمین کند. اما می خواستیم با تمرینات اختصاصی که برای این وزنه­ بردار داشتیم طوری روی مجید برنامه ­ریزی کنیم «اوج» کار او و درخشش در بازی­های آسیایی 2018 اندونزی باشد. آن هم با ثبت وزنه های ایده الی در حد 150 تا 155 کیلوگرم در حرکت یکضرب و 185 تا 190 کیلوگرم در حرکت دوضرب دسته 69 کیلوگرم. بدون شک با برنامه خوبی که ما دردستور کار داشتیم مجید می توانست به این وزنه ها برسد و افتخاری بزرگ را بعد از سالها در سبک وزن برای کاروان ورزش ایران در اندونزی رقم بزند. من در این مورد با خود مجید هم خیلی صحبت کرده بودم و او نیز متقاعد شده بود که می تواند در این مسیر قدم بگذارد.»

انوشیروانی در پایان تاکید می کند: « اتفاقا ما در بازیهای کشورهای اسلامی هم که مجید فقط 67 کیلوگرم وزن داشت بخشی از راه را رفته بودیم. مجید که خیلی خوب طبق برنامه ریزی کادرفنی تمرین می کرد، در این مسابقات با ثبت 139 کیلوگرم در یکضرب و 177 کیلوگرم در دوضرب صاحب مدال نقره این تورنمنت معتبر شد. قطعا اگر همان روند ادامه دار بود مجید قطعا می توانست در جاکارتا اوج بگیرد و تا المپیک 2020 برای ما در سبک وزن مدال کسب کند. اما حق این وزنه بردار را ناحق کردند تا او ناچار شود از بازی ها انصراف دهد.»

او همچنین از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه میکند و می گوید:« الان صندوق حمایت از قهرمانان طبق قانون به ورزشکاری که صاحب مدال طلای بازی­های آسیایی شود، مادام العمر حداقل 2 میلیون تومان حقوق ماهیانه می دهند، حالا ببینید اگر عسگری با آمادگی کامل به جارکارتا اعزام می شد و در دسته 69 کیلوگرم طلا می گرفت چقدر این اتفاق در زندگی او تاثیرمثبت داشت. واقعا ما چند سال باید دروزنه ­برداری ایران بگردیم و هزینه کنیم تا در سبک وزن یکی مثل مجید عسگری پیدا کنیم؟ پس چرا در رشته ای که ما حقیقتا در آن قحطی سبک وزن داریم اینطور بی رحمانه با یکی از چهره های شاخص و مستعد سبک وزن ایران برخورد می شود؟ اعضاء شورای فنی و رییس فدراسیون که همیشه ژست حمایت ازمقوله استعدادیابی در وزنه برداری و نخبه پروری به خود می گیرند، چرا درعمل خیلی راحت وبی دردسر حق مجید عسگری که یکی از استعدادهای ناب وزنه برداری است و کلی برایش از بیت المال هزینه شده را ناحق کردند.» 

 

5/ 660

captcha
تازه ها
بیشتر