ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 81095 / تاریخ انتشار : 1397/5/15 15:50
|
سیگال در محاصره نقش ها

ستاره ورزش، ستاره سینما، ستاره سیاست

استیون سیگال ستاره ورزش های رزمی که ناگهان از دل ورزشی پلی به سوی سینما زد و در این عرصه موفق تر از ورزش شد و حالا قصد دارد شانس خود را در حوزه سیاست امتحان کند.

ایران ورزشی آنلاین / ورزش و سینما از دیرباز با هم گره خورده. دو عرصه جذاب و پرستاره ای که مورد توجه عامه مردم قرار دارند و از همین رو ستاره های این دو عرصه معمولا با یکدیگر روابط نزدیک و گرمی دارند. پیوند ورزش و سینما سبب شده تا ستاره های آنها گاها به حوزه مقابل سرکی بزنند و آن را امتحان کنند. آنچه معمولا با شکست مواجه می شود اما در تاریخ نمونه های نیز بوده اند که تجربه موفقی را در حوزه مقابل داشته اند به گونه ای که حتی مسیر زندگی آنها تغییر کرده. محمدعلی فردین ستاره تابناک سینمای ایران شاید دم دست ترین نمونه از این مدل باشد. ستاره ای که در کشتی یک قهرمان به شمار می رفت و مدال نقره رقابت های جهانی را به سینه زد اما ناگهان هوس کرد که عرصه سینما را امتحان کند و در این راه به اندازه ای موفق بود که تغییر ژانر داد و بدل به ستاره سینما شد. مردی که قریب به دو دهه سوپراستار اول سینما به شمار می رفت.
در نمونه های خارجی اما این مسیر بیشتر امتحان شده و البته موفقیت های بیشتری داشته. استیون سیگال شاید یکی از موفقترین آنها باشد. ستاره ورزش های رزمی که ناگهان از دل ورزشی پلی به سوی سینما زد و در این عرصه موفق تر از ورزش شد.
 
قصه از کجا شروع شد؟
استیون سیگال دهم آوریل ۱۹۵۱ پدری دورگه با ملیت انگلیسی-روسی و مادری ایرلندی به دنیا آمد. از همان دوران کودکی به ورزشهای رزمی ژاپنی علاقمند شد .استیون دوران دبیرستانش را در لس‌آنجلس گذراند و همانجا نیز تحت تعلیم استاد هنرهای رزمی راد کوبایاشی قرار گرفت و کاراته را آموخت و با ورود به کلاس این استاد، گویی وارد فرهنگ آسیایی شد و تحت تاثیر سنتهای ژاپنی قرار گرفت. در سال ۱۹۷۴ پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه برای یافتن شغل به هر کجا سر زد تا بالاخره در رستوران کینگ برگر کاری پیدا کرد و در حین کار به دانشگاه رفت و در رشته تاریخ به تحصیل پرداخت. سرآشپز ژاپنی رستوران حرکات سریعی داشت که حاصل تبحر وی در ورزشی به نام آیکیدو بود و سیگال تحت تاثیر آموختن این ورزش و بعد از پایان تحصیلاتش راهی ژاپن شد. در آنجا با دختری به نام آیاکو فوجیتانی آشنا شد که پدرش مدرسه تعلیم هنرهای رزمی داشت و سیگال با وی ازدواج کرد و در آن مدرسه به درجه استادی در آیکیدو رسید. سیگال دان ۷ آیکیدو خود را در سنین جوانی در ژاپن دریافت کرد و پس از بازگشت به آمریکا مدرسه آیکیدو را راه انداخت و اولین مربی این ورزش در تاریخ امریکا لقب گرفت. به دلیل حرکات محیرالعقولی که در دفاع شخصی داشت و در دوره ای نیز به بادیگاردی افراد مشهور هالیوود پرداخته بود، کمپانی ها سراغ وی آمدند. او کار خود را با بدل کاری از اوایل دهه 80 میلادی آغاز کرد. اولین فیلم جدی و مهم او در سال ۱۹۸۸ با نام «بالاتر از قانون» بود که به دلیل تازگی حرکات رزمی اقبال زیادی پیدا کرد و فیلم های بعدی وی با نام سخت‌جان، تحت محاصره یک و دو فروش بسیاری پیدا کردند و وی را در جهان به شهرت رساندند. همینطور باعث شدند تا مشتاقان زیادی به مدرسه رزمی وی رجوع کنند که به دلیل کمبود فضا باعث ایجاد چندین مدرسه زنجیره ای آیکیدو به مدیریت سیگال در آمریکا شدند. «در محاصره» با این که از اولین فیلم های سیگال است، هنوز بهترین فیلم وی از نظر هنرهای رزمی به حساب می آید هرچند وی با فیلم «میهن پرست» برای سینمادوستان بیشتر شناخته شده است چرا که موضوعی درباهر محیط زیست و حفاظت از آن دارد. فیلمی که در سال ۱۹۹۸ ساخته شد و سیگال در آن نقش دکتر بزن بهادر مدافع محیط زیست را ایفا می کرد.
از دیگر آثار مشهور وی در سینمای رزمی و اکشن می توان به در محاصره Under Siege)) در سال 1992، بر زمین مرگبار On Deadly Ground)) 1994 و میهن پرست The Patriot)) در سال 1998 اشاره کرد. نام سیگال بعد از یکدوره ده ساله دوری از جریان اصلی سینما در سال 2010 با بازی در فیلم ماچته Machete)) بار دیگر بر سر زبان ها افتاد. آخرین فیلم وی به نام کارتل ها Cartels)) سال گذشته اکران شد.
 
سیگال در عرصه سیاست
رفت و آمد بازیگران و فعالان صنعت سینما با سیاستمداران و صاحبان قدرت چیز عجیب و تازه ای نیست اما اعطای پست سیاسی به یک بازیگر خارجی از سوی دولت یک کشور موضوعی نیست که در دنیای سیاست و سینما موضوعی عادی باشد. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای که در صفحه رسمی فیس بوک خود منتشر شد اعلام کرد که روسیه، استیون سیگال را به عنوان نماینده ویژه خود در ارتباطات بشردوستانه بین ایالات متحده و روسیه منصوب کرد. نقش این بازیگر کهنه کار سینمای رزمی و اکشن این خواهد بود که روابط ایالات متحده و روسیه را در عرصه بشردوستانه ارتقاء دهد. در بخش دیگری از این بیانیه آمده که این نقش شامل همکاری "در زمینه تبادلات فرهنگی، عمومی و جوانان" خواهد بود. بیانیه وزارت امور خارجه تاکید دارد که این مقام بدون پرداخت دستمزد و به صورت افتخاری مانند سفیران حسن نیت سازمان ملل خواهد بود.
سیگال یکی از دوستان نزدیک و طرفداران سرسخت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به شمار می رود و یکی از میهمانان ویژه وی در مراسم سوگند ریاست جمهوری پوتین بود. به نظر می رسد که علاقه پوتین به ورزش های رزمی و جودوکار بودن وی در این دوستی نقش ویژه ای داشته است و همین امر باعث شد که به دستور پوتین از سال 2016، شهروندی روسیه به سیگال اعطا شود. البته سیگال علاوه بر تابعیت آمریکایی و روسی، تابعیت صربستان را هم در سال 2016 به دلیل دیدار های متعدد از این کشور و درخواست وی برای آموزش آیکیدو به نیروهای ویژه این کشور دریافت کرده است.
12
 
captcha
تازه ها
بیشتر