ورزش ایران / شناسه خبر: 80917 / تاریخ انتشار : 1397/5/14 13:42
|
پایان رقابت تاریخی بانوان وزنه‌بردار در مشهد

درخشش باجلانی و محمودیان در رقابت جاودانه بانوان

پرونده اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور بانوان وزنه‌برداری ایران در سه رده سنی (نوجوانان، جوانان و بزرگسالان) با مدد گرفتن و توسل به امام رضا(ع) درشهر مشهد مقدس بسته شد.

ایران ورزشی آنلاین /پرونده اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور بانوان وزنه­برداری ایران در سه رده سنی (نوجوانان، جوانان و بزرگسالان) با مدد گرفتن و توسل به امام رضا(ع) درشهر مشهد مقدس بسته شد. اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور بانوان وزنه­برداری که به میزبانی استان خراسان رضوی در شهر مشهد مقدس برگزار شد، اگرچه از لحاظ کمی و کیفی خیلی چنگی به دل نمی زد، اما قطعا بعنوان اولین رقابت رسمی وزنه برداری بانوان در تاریخ این رشته ورزشی، اتفاقی ارزشمند و ماندگار است و قطعا تا ابد در کتاب تاریخ ورزش کشور ماندگار و جاودانه می شود.

مسابقات قهرمانی کشور وزنه ­برداری بانوان با تدبیر مسئولین کمیته بانوان فدراسیون و طراحی دست اندرکاران کمیته برگزاری مسابقات فدراسیون، براساس اوزان و دسته بندی های جدید وزنی در عرصه بین المللی برگزار شد. به همین دلیل و با توجه به اینکه وزنه ­برداری بانوان به تازگی درایران آغاز شده و هنوز زمان زیادی نیاز است تا بانوان هم پای پولادمردان کشورمان در عرصه های مختلف داخلی و خارجی خودنمایی کنند، خیلی از لحاظ سطح کیفی چنگی به دل نمی زد. اما همینکه سرانجام بعد از سالها تلاش،  بانوان در رشته وزنه ­برداری فعالیت اشان رسما آغاز شد، اتفاقی بزرگ و ارزشمند است که قطعا می توان در آینده ای نزدیک از آن بهره­ لازم را در رقابتهای معتبر بین المللی همچون بازی­های آسیایی، رقابتهای جهانی و المپیک های آتی  به سود ورزش ایران استخراج کرد.

البته اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور بانوان در مشهد مقدس خصوصا در برخی اوزان بخاطر شرایط ویژه ای که گفته شد، با استقبال کمی از سوی اغلب استانها هر طور بود برگزار شد، اما اتفاق های خوب و امیدوار کننده نیز در این دوره از مسابقات رویت شد. زیرا درپایان رقابت اوزان مختلف عملکرد دو چهره شاخص و آینده دار در این رشته ورزشی یعنی الناز باجلانی و پارمیدا محمودیان که دررقابتهای آسیایی نوجوانان هم حضوری چشم­گیر داشتند، نسبت به بقیه وزنه­ برداران حاضر در این دوره از رقابتهای کشوری، برتری محسوسی داشتند و به ترتیب با اختلاف ۵۰ و ۳۵ کیلوگرم نسبت به رقبای خود از سکوی قهرمانی کشور بالا رفتند. هرچند در اوزان مختلف و رده های سنی (نوجوانان، جوانان و بزرگسالان) وزنه ­برداران شرکت کننده از استان های فارس، لرستان، گلستان، کرمانشاه و..، چند استان وزنه­بردارخیز دیگر بعد از باجلانی و محمودیان عملکرد نسبتا خوبی از خود به نمایش گذاشتند، اما قطعا برای کسب نتایجی ارزشمند دربخش بانوان خصوصا در عرصه­ های مهم بین المللی نیازبه همتی بزرگ و پشتکاری جدی داریم تا بتوانیم همپای مردان از دختران وزنه­برداری ایران نیز توقع کسب مدال و افتخارآفرینی داشته باشیم. هرچند عدم حضور برخی استانهای شاخص مثل خوزستان در اولین دوره از مسابقات بانوان حقیقتا جای بسی تامل و سوال داشت؟! زیرا خوزستانی ها در بخش بانوان هم نسبتا شرایط خوبی را داشتند. اما چرا و به چه دلیل در اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور خوزستانی ها غیبت خوردند نکته جالب توجه و تعجب برانگیز این مسابقات بود. به هرترتیب درپایان اولین دوره مسابقات وزنه­برداری قهرمانی کشوربانوان در هر سه رده سنی تیم های برتر شرکت کننده به شرح زیر بودند.

رده سنی نوجوانان:

خراسان رضوی با 5 وزنه ­بردار و کسب  318 امتیاز تیمی قهرمان شد. آذربایجان شرقی با 281 امتیاز و  4 وزنه بردار نایب قهرمانی را به خود اختصاص داد و درنهایت  لرستان با کسب 232 امتیاز و 3 وزنه بردارمقام سومی ایران را از آن خود کرد.

رده سنی جوانان:

تیم وزنه ­برداری بانوان استان گلستان با کسب  168 امتیازو تنها با داشتن 2 وزنه بردار صاحب عنوان قهرمانی ایران شد. خراسان رضوی و کرمانشاه نیز بعد از گلستان به ترتیب با کسب امتیازات تیمی 159 و 156 همچنین اعزام 2 وزنه بردار به این دوره از رقابتها روی سکوهای نایب قهرمانی و سومی ایران جا خوش کردند.

رده سنی بزرگسالان:

دررده سنی بزرگسالان تیم وزنه برداری بانوان گیلان که با ترکیب 8 وزنه بردار به این دوره از مسابقات اعزام شده بود، با کسب امتیاز تیمی 468 امتیاز  ازسکوی قهرمانی بالا رفت. تیم های خراسان رضوی و فارس نیز به ترتیب با مجموع 433 و 384 امتیاز تیمی و نیز داشتن (7) و (5) بانوی وزنه­ بردار صاحب عناوین دومی و سومی مسابقات قهرمانی کشو روزنه­ برداری بانوان شدند.

5

 

captcha
تازه ها
بیشتر