ورزش ایران / شناسه خبر: 80231 / تاریخ انتشار : 1397/5/6 14:02
|
درخشش یوسفوند و دلیرزهان در جام ویلیام جونز

احیای نسل رها شده بسکتبال

جام ویلیام جونز در حالی با نایب قهرمانی تیم ب ایران به پایان رسید که احیای دو بازیکن جوان بسکتبال ایران یعنی یوسفوند و دلیزهان را می شود بزرگترین دستاورد این رقابت‌ها دانست.

ایران ورزشی آنلاین / محسن آجرلو / دومی تیم «ب» ایران در جام ویلیام جونز اتفاق کوچکی نبود. شاید به نوعی زیر سایه حضور تیم اصلی در چین قرار گرفت و دیده نشد.

شاید هم به خاطر همین ب بودنش مورد توجه قرار نگرفته یا فدراسیون به خوبی روی نتایج این تیم مانور نکرده. تیمی که خیلی هم زود تشکیل نشد اما با هدایت فرزاد کوهیان نایب قهرمان این تورنمنت شد. تورنمنتی که برخی تیم‌های آسیایی نظیر کره با ترکیبی نزدیک به ترکیب اصلی‌شان در آن حاضر شده بودند و دیگر رقبا هم تیم‌های بدی نبودند.
ویلیام جونز به طور کلی تورنمنت درجه یکی نیست. کشورهای غیر آسیایی همواره با تیم‌های دومشان می‌آیند و آسیایی‌ها هم گاهی به همین منوال راهی این رقابت‌ها می‌شوند. پس شاید مانور دادن روی نتیجه این رقابت‌ها هیچ‌گاه متر و معیار خوبی برای تیم‌های ایران نبوده اما این ‌بار شرایط کمی متفاوت است.
نماینده ایران در ویلیام جونز این بار تیم ب ایران بود. آن هم نه از آن تیم‌های «ب‌»ای که همیشه داشتیم و بازیکن‌های سن و سال‌‌دار و بی‌انگیزه تشکیلش می‌دادند. این‌ بار تیمی تشکیل شده بود که تمامی نفراتش زیر 23 سال بودند و پر از انگیزه. آینده‌دار بودند و به دنبال نشان دادن خود در تورنمنتی بین‌المللی در سطح بزرگسالان که خیلی‌هایشان تجربه‌اش را نداشتند.
 

کار با شاگردان سابق
تیم ب ایران را بازیکنان زیر 23 سال تشکیل می‌دادند. بازیکنانی که بخشی از آنها، تابستان سه سال پیش، زیر 19 سال بودند و عضو تیم ملی جوانان. تیمی که تحت هدایت فرزاد کوهیان راهی رقابت‌های جهانی یونان شد اما بازیکنانش پس از آن رها شدند. از آن تیم حالا نوید رضافر به تیم اصلی رسیده و هفته‌های گذشته را با تیم اصلی در چین گذرانده. با این حال سالار منجی، مبین شیخی، محمد یوسفوند و امیرحسین آذری بازیکنانی هستند که از تیم جوانان 2015 به تیم ب آمده‌اند تا یک بار دیگر زیر نظر او قرار بگیرند.
امیرحسین آذری کوچکترین بازیکن آن تیم بود که در شانزده سالگی به انتخاب کوهیان راهی رقابت‌های جوانان جهان شد و حالا هم یکی از جوان‌ترین بازیکنان تیم ب ایران به حساب می‌آید.


 احیای ستاره 2015
در پایان رقابت‌های جوانان جهان در سال 2015، همه صحبت‌ها درباره محمد یوسفوند بود. بازیکن پست چهار تیم جوانان که بازی‌های خوبش در یونان حسابی به چشم آمده بود و حتی صحبت از تمجید ایجنت‌ها و مربیان آمریکایی از عملکرد او بود. پس از درخشش او در رقابت‌های جهانی خیلی‌ها امیدوار بودند تا او روند رو به رشدش را به سرعت طی کند و به یک ستاره جدید برای بسکتبال ایران تبدیل شود. اتفاقی که نیفتاد و یوسفوند نه تنها رشد چشمگیری پیدا نکرد و به تیم ملی نرسید که در رده باشگاهی هم کم فروغ و بی‌سر و صدا ظاهر شد.
 

بازگشت دوباره با کوهیان
یوسفوند به نوعی سه سال نبود و به چشم نیامد تا همین رقابت‌های ویلیام جونز! رقابت‌هایی که در سه مسابقه دبل دبل کرد و در سایر بازی‌ها هم در کنار دلیرزهان یکی از بهترین‌های ایران بود. ویلیام جونز به نوعی امکانی بود برای احیای دوباره یوسفوندی که کم کم داشت فراموش و تبدیل به یکی از ده‌ها بازیکن معمولی لیگ می‌شد.
یوسفوند پس از بازگشت از رقابت‌های جوانان جهان با لباس شیمیدر به میدان رفت، فصل بعد را با خود کوهیان در دانشگاه آزاد گذراند و فصل گذشته هم در مهرام و زیر نظر مصطفی هاشمی کار کرد اما نشد آن یوسفوندی که همه انتظارش را داشتند.

 
فایده ویلیام جونز
همین فراهم شدن امکانی برای احیای دوباره یوسفوند را شاید بشود فایده بزرگ این تورنمنت دانست. بازگشت او و همچنین دلیرزهانی که با درخشش خود در بین بهترین‌های جام قرار گرفت، می‌تواند بزرگترین خروجی ویلیام جونز برای بسکتبال ایران باشد. در اصل هم هدف از تشکیل تیم ب و اعزام آن به تورنمنت ویلیام جونز، فراهم کردن شرایطی برای رشد بازیکنان امید برای آینده بسکتبال و رساندن آنها به تیم اصلی بوده. حالا بها دادن به دو بازیکن جوانی که هر دو در رده پایه جزو بهترین‌ها بودند اما پس از جوانان رها شدند، بزرگترین دستاورد فدراسیون، فرزاد کوهیان و کادر مربیگری این تیم می‌تواند باشد.
 

captcha
تازه ها
بیشتر