فوتبال ایران / شناسه خبر: 80183 / تاریخ انتشار : 1397/5/5 13:07
|
عالیشاه و رسن بال شدند، نعمتی شماره 10

تصمیم درست برانکو: از لوزی به 1-3-2-4

نکته ویژه بازی پرسپولیس مقابل پدیده، تغییر روش بازی میهمان بود. از 2-4-4 لوزی به 1-3-2-4 . روشی که پرسپویلس با توجه به جدایی احمدزاده و امیری به کار گرفته تا به نتیجه و موفقیت نزدیکتر باشد.

ایران ورزشی آنلاین /امیر اسدی/ روش بازی پرسپولیس، بعد از حدود سه سال بالاخره تغییر کرد. از 2-4-4 لوزی به 1-3-2-4. دلیل این تغییر سیستم را می توان به جدایی ستار ه های پرسپولیس ارتباط داد. ستاره هایی که با بازی در روش 2-4-4 آشنا بودند و سبک فوتبال شان هم با این سیستم همخوانی داشت. 

فصل قبل و در روش لوزی، فرشاد احمدزاده وینگر راست بود و وحید امیری وینگر چپ. در لیگ هفدهم، وینگرهایی تا این حد توانا در هیچ تیمی حضور نداشتند. بازیکنانی که هم در فاز تهاجمی به پرسپولیس کمک کردند، هم مدافعان کناری را تنها نگذاشتند و هم در صورت نیاز به مرکز زمین رفتند تا هافبک های میانی را حمایت کنند.

احمدزاده و امیری دو بازیکنی بودند که برانکو را مجاب به استفاده از روش 2-4-4 لوزی کردند. آنها بی امان می دویدند که این مهمترین ویژگی یک وینگر است. با جدایی آنها و حضور امید عالیشاه و بشار رسن، کفه ترازو به سمت چپ سنگینی می کند. جایی که امید عالیشاه حضور دارد. بازیکنی که یکی از خصوصیات او جنگیدن، دویدن و نفوذ است. 

در سمت مقابل بشار رسن بازیکنی است باهوش که کمتر می دود و بیشتر فانتزی بازی می کند. هافبکی تکنیکی که پرسپولیسی ها او را با دریبل های جذاب و پاس گل هایش می شناسند. او را کمتر دیده ایم که تکل بزند، بدود و البته به مدافع راست پرسپولیس کمک کند. این ویژگی رسن است که باعث شده برانکو در روزهایی که با کمبود بازیکن روبه رو است روش بازی پرسپولیس را تغییر بدهد. 

با توجه به اینکه وینگر سمت راست پرسپولیس-بشار رسن- قدرت دوندگی کمتری دارد، برانکو از 2-4-4 لوزی دست کشیده و تصمیم گرفته همین بازیکنان را در روشی جدید به بازی بگیرد. روشی چون 1-3-2-4 که در  آن بشار رسن و امید عالیشاه از یک وینگر تبدیل به بال های راست و چپ می شوند و بیشتر به خط حمله کمک می کنند.

نقش کلیدی را در روش جدید پرسپولیس، سیامک نعمتی بازی می کند. هافبک مهاجمی که حالا پست شماره 10 را در اختیار دارد. کمی جلوتر از احمد نوراللهی و کمال کامیابی نیا و عقب تر از علی علیپور. نعمتی در روش جدید بازی پرسپولیس، نقش ارتباط میان خط میانی و خط حمله را بر عهده دارد. نقشی که او مقابل پدیده سعی کرد به بهترین شکل ممکن انجام بدهد.

تعویض امید عالیشاه و حضور گادوین منشا هم باعث نشد برانکو  روش جدید بازی پرسپولیس را تغییر بدهد. او نعمتی را از پست شماره 10 به بال چپ فرستاد و از منشا به عنوان هافبک بازیساز استفاده کرد. اینها نشانه هایی است از اینکه برانکو قصد دارد با این روش، نیم فصل نخست را به پایان برساند و وارد بخش دوم لیگ هجدهم شود.

پرسپولیس با روش جدید امیدوار به کسب موفقیت است، روشی که توسط برانکو و با توجه به به ابزارهای موجود در پرسپولیس مورد استفاده قرار گرفته و در بازی نخست جواب هم داده. به نظر نمی رسد پرسپولیس و برانکو فعلا این روش را کنار بگذارند و به 2-4-4 لوزی برگردند، چون نه فرشاد احمدزاده و وحید امیری را در کناره ها دارند و نه جایگزین هایی مناسب که بیایند و مثل قبلی ها گلیم پرسپولیس را از آب بیرون بکشند. بنابراین نیم فصل را با همین روش سپری می کنند تا ببینند در پایان محرومیت، چه راهکاری برای موفقیت بیشتر به کارشان می آید.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر