ورزش جهان / شناسه خبر: 80126 / تاریخ انتشار : 1397/5/4 01:48
|

خواسته بارسا تنزل یافت / داستان مالکوم (مجموعه گزارش و یادداشت)

مالکوم با قیمت خیلی کمتری نسبت به دمبله آمده و تجربه کمتری از او دارد. این دو حالا با هم برای حضور در ترکیب اصلی در سمت راست سیستم 3-3-4 یا 2-4-4 یا 1-3-2-4 رقابت دارند.

ایران ورزشی آنلاین / پیت جنسون / ابتدا به دنبال آنتوان گریزمان بودند، بعد ویلیان را می‌خواستند و در نهایت مالکوم را خریدند. بارسلونا از یک نامزد توپ طلا به بازیکن ثابت تیم ملی برزیل و یک استعداد خام و شکوفانشده رسید. باشگاه در این مسیر پول خوبی را صرفه‌جویی کرد اما مربی‌اش، ارنستو والورده آن کسی که در ابتدای تابستان تصور می‌کرد را به دست نیاورد. او حالا باید راهی پیدا کند که این بازیکن جدید به تیم برای رسیدن به قله لیگ قهرمانان کمک کند جایی که در سه فصل اخیر ناکام بوده‌اند.

مالکوم فیلیپه سیلوا د اولیویرا تیم ملی برزیل را در این جام جهانی همراهی نکرد اما اینکه رم به دنبال جذب او بود باعث شد بارسلونا احساس کند گزینه مناسبی است. مدیر ورزشی این باشگاه ایتالیایی، مونچی به شدت در اسپانیا مورد احترام است و بارسلونا باور دارد قاپیدن خرید بزرگ تابستانی او آن هم در روزی که قرار بود به پایتخت ایتالیا برود، یک شاهکار است.

این بازیکن 21 ساله و چپ پا در دو فصل اخیر در بال راست بازی کرده و در 19 گل مشارکت داشته که برخی استثنایی بودند. پست او مثل عثمان دمبله است و بنابراین با آمدنش جا برای دومین خرید گران تاریخ بارسلونا تنگ می‌شود.
دمبله 21 ساله فصل اول بسیار سختی داشت در نوکمپ به خاطر مصدومیت و اینکه از فرم ایده‌آل خارج شده بود اما با قهرمانی لیگ و جام حذفی موفقیت‌آمیز بود ضمن اینکه احساس می‌کرد می‌تواند در فصل دوم دست راست مثلث هجومی تیم همراه با لوییس سوارس و لیونل مسی را مال خود کند. خبر بد اینکه مالکوم دقیقا همانجا بازی می‌کند.
بارسلونا در نخستین پرداخت برای دمبله 70 میلیون یورو داد در معامله‌ای که تا 145 میلیون یورو ارزش دارد. چند هفته قبل 35 میلیون یوروی دیگر دادند. 40 میلیون باقیمانده بر اساس عملکرد و بازی‌هایی که این فرانسوی انجام می‌دهد، قابل پرداخت است. 20 میلیون آن در چهار قسط 5 میلیونی بابت هر فصل که 25 بازی در لالیگا انجام دهد، به او تعلق می‌گیرد. 20 میلیون دیگر به مشارکتش در لیگ قهرمانان مربوط می‌شود. هر فصل که در لیگ قهرمانان بازی کند، 5 میلیون یورو و حداکثر 10 میلیون یورو می‌گیرد و هر بار که قهرمان اروپا شود 5 میلیون یورو می‌گیرد و باز هم حداکثر دو بار.
از یک جهت، انگیزه مالی وجود دارد که او را بازی ندهند و مالکوم به آنها اجازه عملیاتی کردن این ترفند اقتصادی را می‌دهد. یک نکته امیدوارکننده برای دمبله اینکه مالکوم مثل ویلیان با حق تضمین شده بازی در ترکیب اصلی بارسلونا نمی‌آید هرچند هنوز نیامدن ویلیان قطعی نشده. اگر بارسا با درخواست 70 میلیون پوندی چلسی کنار بیاید یا آبی‌ها برای این بازیکن 29 ساله مبلغ کمتری درخواست کنند، مالکوم قطعا به نیمکت می‌رود.
مالکوم با قیمت خیلی کمتری نسبت به دمبله آمده و تجربه کمتری از او دارد. این دو حالا با هم برای حضور در ترکیب اصلی در سمت راست سیستم 3-3-4 یا 2-4-4 یا 1-3-2-4 رقابت دارند.
مالکوم چپ پا می‌تواند در سمت چپ هم به کار گرفته شود تا بازی را برای بارسلونا باز کند. ناتوانی بارسا برای نفوذ در تیم‌های دفاعی یکی از عوامل ناکامی‌های این تیم در فصل‌های اخیر لیگ قهرمانان بوده. شاید والورده در طول فصل گاهی از هر دو به‌عنوان بال نفوذی استفاده کند هرچند هنوز درباره سیستم بازی قطعیتی وجود ندارد.
مربی بارسلونا گریزمان را خواسته بود که با هم مدیر برنامه‌های مشترکی دارند. ویلیان انتخاب دوم قابل قبولی بود. والورده از تماشای بازی بال چلسی برابر بارسلونا و دو گل زیبایش در یک‌هشتم‌نهایی لیگ قهرمانان فصل قبل به شگفت آمد و می‌توانست انتظار گل‌های زیادی از او داشته باشد، حالا باید به مالکوم دل خوش کند؛ اگر بتواند بارسلونا تجارت فوق‌العاده‌ای راه انداخته تا وقتی که به قیمت تباه شدن دمبله نباشد. او برای بارسلونا 105 میلیون یورو آب خورده و نمی‌خواهند ضرر کنند.
منبع: دیلی میل

 
غافلگیری مادر مالکوم از پیوستن او به بارسلونا

پیوستن مالکوم به بارسلونا در حالی که با رم توافق کرده و آماده سفر به ایتالیا شده بود، همه را غافلگیر کرده حتی مادر خود او. مهاجم 21 ساله برزیلی بوردو قرار بود دوشنبه شب به رم سفر کند اما به دلیل پیشنهاد بهتری که بارسا به بوردو داده بود پروازش را لغو کرد و خیلی زود با اسپانیایی‌ها به توافق رسید و با عقد قرارداد با قهرمان اسپانیا جنجالی بزرگ در فرانسه و ایتالیا به راه انداخت. طبق اعلام شبکه پرمیوم اسپورت ایتالیا، رفتن ناگهانی مالکوم به بارسلونا آنقدر شوکه کننده بود که حتی مادر خود او را هم غافلگیر کرده است. از قضا مادر مالکوم در حال سفر به رم بوده است که به او خبر می‌دهند پرواز فرزندش به پایتخت ایتالیا لغو شده است. به این ترتیب به جای بازیکن بوردو، مادر او وارد فرودگاه رم می‌شود و بلاتکلیف منتظر مشخص شدن وضعیت فرزندش می‌ماند.


بارسا چگونه مالکوم را از چنگ مونچی خارج کرد

برخلاف آنچه برخی می‌گویند، خرید مالکوم برای بارسلونا فرآیندی سریع و سهل‌الوصول نبود. این بازیکن برزیلی 24 جولای به بارسا ملحق شد اما داستان به دو هفته قبل از هتل آرتس در بارسلونا برمی‌گردد جایی که نمایندگان باشگاه بارسلونا با مدیربرنامه‌های این بازیکن ملاقات داشتند. زمانی که آن جلسه برگزار شد، تیم پپ سگورا، مدیراجرایی باشگاه بارسلونا جذب بازیکنان دیگری را در اولویت برنامه‌های‌شان قرار داده بودند که شامل ویلیان از چلسی می‌شد. ضیافت شامی که بهانه‌ای برای ملاقات طرفین شد، توسط میگولا جونیور، پسر خوسپ ماریا مینگلا –کسی که پل ارتباطی میان مالکوم و بارسلونا بود – ترتیب داده شده بود. در واقع مینگلا جونیور بود که به بارسلونایی‌ها گفت مونچی به دنبال خرید مالکوم است و اگر آنها سریع دست به کار نشوند این بازیکن بااستعداد را از دست خواهند داد. به این ترتیب بود که نخستین جرقه خرید مالکوم در ذهن بارسایی‌ها شکل گرفت و موضوع اصلی جذب این بازیکن 21 ساله بود. چندین روز گذشت و تلاش بارسا برای خرید ویلیان به بن‌بست خورد اما باز هم تا روز دوشنبه هیچ اتفاقی رخ نداد و از عصر دوشنبه ناگهان تلاش بارسا آغاز شد و شدت گرفت و در نهایت با ارائه پیشنهادی بهتر از سوی باشگاه بوردو، مالکوم سر از نوکمپ درآورد.


دی‌فرانچسکو: برایم مهم نیست که مالکوم را از دست دادیم

اوزه‌بیو دی‌فرانچسکو، سرمربی تیم فوتبال رم ناکامی تیمش برای خرید مهاجم برزیلی بوردو را خیلی مهم نمی‌داند. دی‌فرانچسکو در کنفرانس خبری پیش از بازی تیمش برابر تاتنهام در جام قهرمانان بین‌المللی در آمریکا، گفت: مالکوم؟ بازیکنان زیاد دیگری در بازار هستند. برنامه آنطور که مونچی مدیر ورزشی باشگاه رم می‌خواست پیش نرفت اما برای من دیگر اهمیت ندارد. ما همین الان هم تیمی قوی داریم. طبیعی است که ما همیشه باید در بازار گوش به زنگ باشیم. ما بازیکنان فوق‌العاده‌ای داریم و می‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم. ما هر کاری که به نظر‌مان درست بیاید انجام می‌دهیم.»
دی‌فرانچسکو ادامه داد: «در این بازی‌های دوستانه که من به همه بازیکنانم فرصت می‌دهم، نشان خواهند داد که ما به بازیکنان جدید نیاز داریم یا نه. من از خرید پاستوره خوشحالم و او دارد به خودش فشار زیادی می‌آورد تا به آمادگی جسمانی لازم برسد.»


پنج تفاوت مالکوم و ویلیان

بارسلونا برای جذب ویلیان با چلسی مذاکره کرده بود اما در نهایت تصمیم به جذب مالکوم از بوردو گرفت اما چه دلایلی برای این انتخاب وجود داشت؟
فاصله سنی
اختلاف آشکار این دو بازیکن در سن و تجربه شان است. ویلیان 18 مرداد 30 ساله می‌شود و زمان خیلی کمتری نسبت به مالکوم در پیش دارد که اسفند گذشته 21 شمع برای تولدش فوت کرد.
اثر فوری
قابل پیش‌بینی است که بازیکن چلسی می‌توانست با سرعت بیشتری نسبت به هموطن خود در نوکمپ منطبق شود به دلیل اینکه سال‌ها در بالاترین سطح بازی کرده و زمان زیادی را در رختکن و زمین فوتبال در کنار بازیکنان طراز اول طی کرده است.
پیشرفت بلندمدت
با توجه به اینکه مالکوم هنوز برای تیم ملی برزیل بازی نکرده و در لیگ قهرمانان اروپا به میدان نرفته اما دو سال عنصر قابل اتکایی برای تیمش در لیگ فرانسه بوده، ظرفیت درخشش بالایی دارد. او در کوتاه مدت ثابت کرده کیفیت ستاره‌های بارسلونا را دارد و حالا می‌تواند یکی از آنها باشد.
بال‌های متفاوت
در حالی که ویلیان راست پا، هافبک راستی است که می‌تواند به عقب برگردد و از دور شوت بزند چه از ضربات ایستگاهی و چه در جریان بازی، خرید جدید کاتالان‌ها متفاوت است. این بازیکن چپ پا قدرت حفظ توپ و دریبل زنی‌اش مدافعان حریف را به هم می‌ریزد و از هر جایی با دروازه حریف مقابله می‌کند. در فصل قبل او 12 گل زد و 7 پاس گل به نامش ثبت شد.
مفت خری بارسلونا؟
بارسلونا در مذاکره با چلسی با قیمت 70 میلیون یورویی غول لیگ برتری مواجه شد ضمن اینکه او دستمزد بالایی مطالبه می‌کند به خاطر افتخارات و درآمدش در تیم غرب لندن اما بوردو که با 32 میلیون یورو با رم به توافق رسیده بود با 41 میلیون یورو به بارسلونا رفت.
منبع: مارکا


ماجرای تغییر جهت ناگهانی مالکوم از رم به بارسلونا

مونچی: نمی‌خواستم حراجی درست کنم

مونچی، مدیر ورزشی رم می‌گوید باشگاه ممکن است به دلیل انتقال مالکوم به بارسلونا از این تیم اسپانیایی شکایت کند. رم در آستانه جذب این بازیکن بوردو بود و قرار بود دوشنبه شب به پایتخت ایتالیا برود اما در آخرین لحظه بارسلونا با او قرارداد بست.
مونچی در مراسم معارفه روبین اولسن، دروازه‌بان جدید باشگاه که به جای آلیسون بکر به خدمت گرفته شده، گفت: «آنچه درباره مالکوم اتفاق افتاد، به آسانی قابل توضیح و به سختی قابل درک است. او بازیکنی بود که ما می‌خواستیم با ویژگی‌هایی که به دنبالش بودیم. مذاکره با بوردو و مدیر برنامه‌هایش را آغاز کردیم، به توافق رسیدیم و باشگاه فرانسوی به او اجازه رفتن داد. ما آرام و مطمئن بودیم. نیم ساعت بعد از توافق، رییس من گفت بهتر است بیانیه رسمی بدهند. برای ما بهتر بود نه به خاطر ترس از تغییر جهت ناگهانی بلکه آنها اصرار داشتند و همین کار را کردند. بعد ما مجبور شدیم همین کار را بکنیم. یک ساعت بعد، شایعات علاقه بارسلونا پخش شد. می‌دانستم خیلی تیم‌ها او را می‌خواهند از جمله بارسلونا و برای همین می‌خواستیم هرچه زودتر توافق کنیم. از آنجایی تعجب کردم که یکی از نماینده‌های او به من زنگ زد و گفت بوردو مانع سفرش به رم شده. به رییس بوردو، استفان مارتین زنگ زدم و او گفت بارسا پیشنهاد بهتری ارائه کرده و ما باید حداقل با مبلغ آنها برابری کنیم. من گفتم ما توافق کردیم اما او گفت ما چیزی امضا نکردیم. به رییسم، جیمز پالوتا زنگ زدم و او گفت می‌توانیم پیشنهاد بهتری بدهیم. با آنکه مخالف بودم اما به مارتین زنگ زدم و گفتم پیشنهاد بهتری داریم. گفت باید مکتوب و امضاشده آن را تحویل بدهیم و وقتی این کار انجام شد، گفت مالکوم یک روز بعد می‌آید. ساعت 11 مدیر برنامه‌هایش به من گفت نشستی برای حل و فصل مسائل برگزار کنیم اما ظهر گفتند باید پیشنهاد دیگری بدهیم چون بارسلونا فشار می‌آورد. گفتم بس است چون نمی‌خواستم حراجی درست کنم. دفعه قبلی هم به خاطر خواسته رییس این کار را کردیم اما دیگر بس است. شاید حالا مجبور شویم از بارسلونا شکایت کنیم.»
او همچنین از هواداران رم عذرخواهی کرد که دوشنبه شب برای حضور مالکوم جمع شده بود: «خیلی متاسفم اما اگر بازیکنی نخواهد به رم بیاید ما هم او را نمی‌خواهیم. تلاش می‌کنیم بازیکن دیگری را پیدا کنیم که به اندازه مالکوم یا حتی بیشتر از او کیفیت داشته باشد و بخواهد برای رم بازی کند.»
منبع: فوتبال ایتالیا


جذب مونچی، برای بارسا کم‌هزینه‌تر می‌شد
 
خوسه لوئیس رویس / تابستان هر سال داستانی تکراری می‌شنویم. بارسلونا در بازار تابستانی تحت فشار قرار می‌گیرد، بازیکنانی گران می‌خرد و بازیکنانش را ارزان می‌فروشد. این نمای بیرونی اتفاقاتی است که در بطن باشگاه از زمان شکست خوردن کاتالان‌ها برای محقق کردن نقشه اول‌شان یعنی خرید آنتوان گریزمان از اتلتیکومادرید رخ داده است وقتی که مهاجم فرانسوی تصمیم به ماندن در روخی بلانکو گرفت.

پیش از این باشگاه بارسلونا به مدیریت خوسپ ماریا بارتومئو بازیکنانی مانند آرتور ملو (31+9 میلیون یورو) و کلمان لنگله (9. 35 میلیون یورو) را خریده بود. خرید این بازیکنان برای بارسا هزینه سنگینی داشتند آن هم در شرایطی که آنها تنها نقش مکمل‌هایی را برای ترکیب بارسلونا ایفا خواهند کرد نه بازیکنانی که قرار است جای مهره‌های ترکیب اصلی تیم را بگیرند.
مشکل اصلی که بارسلونای تحت هدایت ارنستو والورده در فصل گذشته داشت تفاوت فاحش میان سطح بازیکنان ترکیب اصلی‌اش و بازیکنان ذخیره تیم بود و همین موجب ضربه خوردن بارسا مقابل رم در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان و حذفش شد. در آن مسابقه آنهایی که بازی کردند خسته بودند و آنهایی که روی نیمکت بودند هم نمی‌توانستند کاری برای والورده پیش ببرند.
رامون رودریگس وردخو ملقب به «مونچی» مدیر ورزشی رم است و تجربه و آمار‌ها نشان می‌دهند که برای بارسلونا بهتر و کم هزینه‌تر بود که او را استخدام کند تا دست روی مهره‌هایی بگذارد که مدیر ورزشی سابق سویا به سراغ‌شان می‌رود. برای شروع باید بگوییم که مونچی کسی بود که لنگله را کشف کرد و او را با قراردادی 5 میلیون یورویی از نانسی خرید.
آخرین قراردادی که بارسا بسته هم به این فرضیه که بهتر بود این باشگاه مونچی را استخدام کند تا به دنبال بازیکنان او باشد، دامن زده است. آبی و ‌اناری‌ها در آخرین لحظات مالکوم، بازیکنی که مونچی می‌خواست به رم ببرد را از چنگ او درآورند و برای خرید این بازیکن 21 ساله مجبور شدند 42 میلیون یورو بپردازند. این در واقع نقشه سوم (پلن C) باشگاه بارسلونا بعد از شکست در خرید گریزمان و پس از آن جذب ویلیان از چلسی به‌عنوان نقشه دوم (پلن B) بود و شاید اگر پای مونچی و رم در میان نبود، بارسا می‌توانست مالکوم را با هزینه کمتری بخرد.
اما این نخستین باری نیست که بارسا بازیکنانی که مونچی شناسایی می‌کند را می‌خرد. پیش از این،  دنی آلوز، ایوان راکیتیچ، آدریانو، سیدو کیتا و الیکس ویدال 5 بازیکنی بودند که مونچی در سویا خرید و سر از بارسلونا درآوردند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر