یادداشت / شناسه خبر: 80104 / تاریخ انتشار : 1397/5/3 14:41
|
به بهانه انتخاب‌های مراسم برترین‌ها

کدام رئیس هیات کارشناس فوتبال است؟

فرشاد کاس‌نژاد / انتخاب برترین‌ها کوچک‌ترین اثرگذاری بی‌استدلال آنهاست. نقش مهم‌ترشان را در انتخاب رئیس فدراسیون می‌بینیم. انتخاب‌کننده رئیس فدراسیون با لابی‌های کوچک سیاسی.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / انتخاب برترین‌های فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی ایران در حوزه مردان و زنان زیر نظر سازمان لیگ، اگر قرار است فارغ از جنبه درآمدزایی و فارغ از ساختن عرصه‌ای برای اسپانسرها، وجه فنی هم داشته باشد و اگر می‌خواهد اعتباری فنی برای خود بسازد، با این ساز و کار هرگز به نتیجه‌ای نمی‌رسد. همین که روسای هیات‌های فوتبال از جمله رای‌دهنده‌گان موثر در این انتخاب‌ها هستند، کافی است برای اینکه بدانیم انتخاب‌ها چقدر غیرکارشناسی و غلط است.

اغلب روسای هیات‌های فوتبال در تهران و استان‌های دیگر، افرادی ناآشنا با فوتبال هستند و هیچ تجربه و دیدگاهی برای انتخاب برترین‌های سال ندارند. اغلب کارمندهایی هستند که در نقش مدیر در فوتبال ظاهر می‌شوند. بسیاری از آنها با لابی‌های سیاسی دست پایین در شهرستان‌ها صاحب صندلی ریاست هیات فوتبال شده‌اند و مسئولیت‌شان هم هرگز فنی نیست و حتی پس از سالها کار در هیات فوتبال صاحب شناخت و درک فنی از فوتبال نمی‌شوند. یک مشت مکاتبات اداری ساده و شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال و لابی برای انتخاب رئیسی که به حفظ آنها در هیات کمک کند، تمام مسئولیتی است که برعهده دارند. شاید فقط کم‌شمار روسایی را به خاطر بیاوریم که در یک استان مدیری صاحب‌نظر و صاحب شناخت از فوتبال بوده و اثری در آن استان به جا گذاشته باشند.

ساز و کار رای‌گیری سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال در انتخاب برترین‌ها روشن نیست اما طبق آنچه اعلام کرده‌اند روسای هیات‌ها حق رای داشته‌اند. پرسش دیگر و مهم‌تر این است که چگونه این روسای هیات‌ها در تمام زمینه‌های فوتبال مردان و زنان، فوتسال و فوتبال ساحلی و مسائل فوتبال پایه اشراف دارند که می‌توانند رای بدهند و رای‌شان هم کارشناسانه تلقی شود؟ حتی حرفه‌ای‌ترین مربیان یا روزنامه‌نگاران ورزشی که سالهای سال با فوتبال زندگی کرده‌اند به تمام این حوزه‌ها و رشته‌ها اشراف فنی ندارند که بتوانند برترین‌ها را انتخاب کنند. حالا چگونه روسای هیات‌های فوتبال استان‌ها صاحب چنین نگاه جامعی شده‌اند که فوتبال و فوتسال و فوتبال ساحلی را در سراسر ایران پیگیری فنی می‌کنند و صاحب نظر می‌شوند؟ چگونه آنها به خود اجازه می‌دهند که بر اساس شنیده‌ها رای بدهند؟ آیا هیچ کدام‌شان این شهامت را نداشته که به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ دو خط نامه بنویسد که من صاحب صلاحیت فنی برای رای دادن نیستم؟

هیات‌های ورزشی در ایران حکایت طولانی در اثرگذاری منفی در ورزش دارند. همیشه هنگام انتخابات صاحب رای هستند، در حالیکه اثرشان در ورزش ناپیداست. فوتبال را باشگاه‌ها اداره می‌کنند اما هیات‌های فوتبال که به دلیل تعدد استان‌ها در ایران پرشمار هم هستند، بیشترین نقش را در هر انتخاب دارند. انتخاب برترین‌ها کوچک‌ترین اثرگذاری بی‌استدلال آنهاست. نقش مهم‌ترشان را در انتخاب رئیس فدراسیون می‌بینیم. در واقع انتخاب‌کننده رئیس فدراسیون کسانی هستند که با لابی‌های کوچک سیاسی در منطقه خود و با چند ارتباط ساده با نماینده مجلس و شورای شهر و اداره کل ورزش و جوانان استان، به ریاست یک فدراسیون محلی رسیده‌اند و یک‌شبه رای‌شان در انتخاب کلیدی‌ترین پست فوتبال از هزار کارشناس و دانای ورزش اثرگذارتر است. چه بسا در بسیاری از استان‌ها نخبه‌های فوتبال استان حتی برای شرکت در انتخابات ریاست هیات تایید صلاحیت هم نشوند تا مدیران درجه چندم از عرصه‌های دیگر با لابی هیات‌های شهرستان‌ها به ریاست هیات استان برسند. بارها و بارها اخبار بحث‌برانگیز درباره شکل برگزاری انتخابات منتشر شده اما هرگز مستنداتی برای بررسی جدی موضوع انتخاب این افراد پیدا نمی‌شود. جالب این است که سفر به جام جهانی هدیه می‌گیرند، به بهانه کلاس‌های مدیریت همراه با خانواده مسافرت‌های تفریحی می‌روند و ساز و کار دریافت حقوق‌شان در هیات‌ها هم شفاف نیست. کسی نمی‌داند حقوق رئیس هیات فلان استان چه مبلغی است و درآمدهای هیات فوتبال صرف چه اموری می‌شود؟ هرگز درباره شفافیت مالی هیات‌ها پرسشی در رسانه‌ها مطرح نیست و هیچ توضیحی دراین‌باره ارائه نمی‌شود.

اعتراض به انتخاب‌ها در مراسم برترین‌ها بهانه خوبی بوده برای اینکه بدانیم هیات‌های فوتبال چرا باید صاحب آرای سرنوشت‌ساز در فوتبال باشند، در حالیکه نقشی اداری در فوتبال هر استان دارند و هرگز صاحب صلاحیت کارشناسی برای اعلام نظر در امور فوتبال نیستند. تعدد هیات‌ها همیشه رای آنها را به رای موثر و سرنوشت‌ساز تبدیل می‌کند و این برای فوتبال آسیب‌های جدی پدید آورده است.

 

captcha
نظرات شما | 2 نظر
حامد
1397/5/3 - 18:08
ممنون که بدون رودرواسی مینویسین اینا با چه لابی های سیاسی وارد هیات ها میشن.
rateup 1
 ratedown 0
نادر
1397/5/3 - 18:05
منظور آقای کاس نژاد بیشتر از همه هیآت فوتبال گیلانه . البته بقیه هم همین هستند .
rateup 1
 ratedown 0
تازه ها
بیشتر