فوتبال ایران / شناسه خبر: 80002 / تاریخ انتشار : 1397/5/1 04:34
|
تفکر جام جهانی، در جام ملت‌ها جواب نمی‌دهد

کریم باقری: از جدا شده‌های پرسپولیس خرده نگیرید

تنها چیزی که به آن احتیاج داریم، حمایت هواداران است. تماشاگر باید اوضاع را درک کند و بداند موجودی ما همین است.

ایران ورزشی آنلاین / کریم باقری را به صراحت لهجه می‌شناسیم. هافبک بزرگی که این ویژگی را از دوران فوتبالش تا به امروز که روی نیمکت پرسپولیس می‌نشیند، حفظ کرده. باقری در یک گفت‌وگوی مفصل درباره پرسپولیس و ستاره‌های جدا شده‌اش، لیگ فصل جاری، تیم ملی، جام جهانی و کی‌روش با همان ادبیات همیشگی صحبت کرده است.

 *بزرگترین دغدغه هواداران جدایی چهار بازیکن کلیدی یعنی محسن مسلمان، فرشاد احمدزاده، صادق محرمی و وحید امیری است. این دغدغه در کادر فنی پرسپولیس هم وجود دارد؟

 به‌ هر حال ما بازیکنان ارزشمندی را از دست دادیم و در حال حاضر هم کاری از دست‌مان بر نمی‌آید، جز اینکه تا نیم‌فصل با همین نفراتی که در اختیار داریم، ادامه دهیم. شاید در ترکیب اصلی‌ تیم‌مان بتوانیم برای بازیکنان جدا شده جایگزین داشته باشیم اما نیمکت‌مان تضعیف شده و نگرانی ما هم بابت همین مساله است. در هر صورت نفراتی که از جمع ما رفتند، بازیکنان آزاد بودند و تصمیم با خودشان بود. باشگاه همه تلاش خود را برای حفظ آنان کرد اما این بازیکنان تصمیم گرفتند مسیر زندگی‌شان را تغییر دهند و نمی‌شود از آنها خرده گرفت. طبیعی است که همه ما دوست داشتیم هر چهار بازیکن بمانند اما کاری از دست هیچ‌کس بر نمی‌آمد. الان هم برای تک‌تک این نفرات آرزوی موفقیت می‌کنیم. آنها تا زمانی که بودند همه تلاش خود را برای موفقیت تیم انجام دادند و در موفقیت‌های ما سهم بزرگی داشتند. الان بهتر است به داشته‌های‌مان فکر کنیم و اینکه بتوانیم تا نیم‌فصل نتایج خوبی بگیریم.

*مهم‌ترین جدا شده پرسپولیس در تابستان وحید امیری بود. به نظر شما وحید امیری می‌تواند در ترکیه و تیم جدیدش موفق باشد؟

 چرا که نه، وحید آنقدر بازیکن توانمندی است که می‌تواند در لیگ ترکیه هم به مانند لیگ ایران بدرخشد. همه ما باید شرایط وحید را درک کنیم. او در سن و سالی قرار دارد که نمی‌توانست پیشنهاد خوب تیم ترکیه‌ای را رد کند و به این امید داشته باشد که شش ماه دیگر چنین پیشنهادی به او می‌رسد. به نظر من او تصمیم درستی گرفت و امیدوارم در آینده فوتبالی‌اش موفق باشد.

*بازیکنان جانشین توانسته‌اند خواسته‌های مدنظر کادر فنی را برآورده کنند؟

 همانطور که گفتم ما تیم اصلی خوبی داریم. به نوعی اسکلت تیم را حفظ کردیم و تنها دغدغه ما نیمکت ضعیف‌مان است. امیدوارم تا نیم‌فصل بدشانسی نیاوریم و بتوانیم از موجودی‌مان به بهترین شکل استفاده کنیم. تنها چیزی که به آن احتیاج داریم، حمایت هواداران است. تماشاگر باید اوضاع را درک کند و بداند موجودی ما همین است. آنها کاری به این نداشته باشند که چه بازیکنی رفته و چه بازیکنی آمده است، بلکه باید به حمایت‌شان از تیم ادامه دهند. قطعاً حمایت آنهاست که باعث می‌شود بازیکنان و کادر فنی برای ادامه کار انرژی بگیرند. ما دو سال خیلی خوب را داشتیم و می‌خواهیم همین روند را ادامه دهیم.

*در طول مسابقات جام جهانی و بعد از آن صحبتی در مورد تیم ملی نداشتید، به نظرتان عملکرد تیم ملی در روسیه چطور بود؟

 ما از لحاظ امتیازگیری عملکرد قابل قبولی داشتیم اما از نظر فنی به نظرم می‌بایست بهتر از این بازی می‌کردیم. این مساله به تفکر سرمربی بر می‌گردد و به نظرم بازیکنان آنچه که کادر فنی خواسته بود را انجام دادند. شاید خیلی از مردم از نتایجی که تیم ملی گرفت راضی بودند اما به شخصه ظرفیت تیم ملی را بیشتر از این می‌دیدم. ما در هر سه بازی در 10، 15 دقیقه پایانی خوب بازی کردیم اما چرا فقط در این دقایق خوب بودیم؟ در صورتی که می‌شد در زمان‌های بیشتری چنین عملکردی را از تیم ملی دید. همانطور که گفتم تفکر کادر فنی تیم ملی به این شکل بود.

*برخی کارشناسان اعتقاد دارند از عناصر تهاجمی تیم ملی آنطور که باید خوب استفاده نشد؟

 بله، ما در کارهای تهاجمی خوب عمل نکردیم. ما لژیونرهایی داریم که در تیم‌های باشگاهی خود عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند اما در تیم ملی عملکرد آنها خوب نبود. در واقع بازیکنان داخلی‌مان که کمتر کسی از آنها انتظار داشت در جام جهانی جزو بهترین‌های تیم ملی بودند. اینکه حالا چرا عملکرد لژیونرها خوب نبود، بحثی است که قطعاً به تفکرات سرمربی تیم ملی و تاکتیکی که تیم ملی داشت، برمی‌گردد.

*آیا تیم ملی با این سبک بازی که به نوعی دفاعی است می‌تواند در جام ملت‌ها قهرمان شود؟

  در جام جهانی ژاپن عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت، همینطور کره که 2 بر صفر آلمان را شکست داد. استرالیا و عربستان هم تیم‌های ضعیفی نیستند و قطعاً این تیم‌ها همه در جام ملت‌ها مدعی خواهند بود. شرایط جام ملت‌ها با جام جهانی خیلی تفاوت دارد و من فکر نمی‌کنم تیم ملی با این شیوه بازی در جام ملت‌ها حاضر شود چرا‌که جواب نمی‌دهد. من آرزو می‌کنم نحوه بازی تیم ملی برای این مسابقات بهتر شود که بتوانیم بعد از سال‌ها به قهرمانی آسیا برسیم.

*شما موافق ماندن کی‌روش هستید یا نه؟

 من در این باره تصمیم‌گیرنده نیستم. در حال حاضر صلاح فوتبال ایران را فدراسیون می‌داند و امیدوارم بهترین تصمیم برای آینده تیم ملی گرفته شود.

*بعد از آخرین بازی تیم ملی کی‌روش مصاحبه تندی علیه برانکو انجام داد و گلایه داشت که چرا پرسپولیس و استقلال ملی‌پوشان خود را زودتر در اختیار او قرار ندادند و به نوعی مدعی شد برانکو برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی را به ‌هم زده؟

 من به این حرف‌ها کاری ندارم اما تا آنجایی که می‌دانم پرسپولیس همه‌جوره در اختیار تیم ملی بود و هر مقطعی که مربیان تیم ملی خواستند بازیکنان ما در اختیارشان قرار گرفتند. حتی در بعضی بازی‌های لیگ بدون ملی‌پوشان بازی کردیم. امکان نداشت که بخواهیم در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بدون ملی‌پوشان حاضر شویم. هر چقدر که بازی‌های تیم ملی ارزش دارد، بازی‌های آسیایی هم برای هواداران مهم است. امیدوارم در آینده شاهد مطرح شدن این مسائل نباشیم و برنامه‌ریزی‌ها به شکلی باشد که نه تیم ملی ضربه بخورد و نه باشگاه‌ها.

*فکر نمی‌کنید تا زمانی که اختلاف بین کی‌روش و برانکو حل نشود این وضعیت ادامه خواهد داشت؟

 این موضوع به فدراسیون فوتبال برمی‌گردد. مسوولان باید قبل از اینکه مسائلی پیش بیاید با یک برنامه‌ریزی درست کاری کنند تا حرف و حدیثی پیش نیاید. همانطور که گفتم نمی‌توان از باشگاه خرده گرفت که چرا از ملی‌پوشان خود در بازی‌های آسیایی و لیگ قهرمانان استفاده می‌کند.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر