فوتبال ایران / شناسه خبر: 79834 / تاریخ انتشار : 1397/4/27 11:35
|
با آقای گل‌های هلند و بلژیک می‌شد هجومی‌تر بازی کرد

جوادزرینچه: قهرمان جام ملت‌ها شدیم، قرارداد کی‌روش را ۶ سال تمدید کنید

جواد زرینچه، پیشکسوت خوشنام فوتبال ایران اعتقاد دارد تیم ملی با داشتن آقای گل‌های لیگ هلند و بلژیک می‌توانست بازی‌های هجومی‌تری درجام جهانی به نمایش بگذارد.

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب / جواد زرینچه نگاه مثبتی به عملکرد تیم ملی در جام جهانی 2018 دارد. او بی‌آنکه کاری که در جام جهانی 1998 انجام شد را بزرگتر از نتیجه جام جهانی روسیه جلوه دهد، نمایش تیم ملی در این جام را می‌ستاید. گرچه زرینچه اعتقاد دارد با مجموعه‌ای از بهترین مهاجمان شاغل در لیگ‌های اروپایی می‌شد بازی‌های هجومی‌تری در جام جهانی انجام داد اما در نهایت حرف او این است که باید به تفکرات کارلوس کی‌روش احترام گذاشت و به او بابت ارائه بازی صرفا دفاعی مقابل همگروهی‌های بزرگ فوتبال ایران در جام جهانی روسیه حق داد. جواد زرینچه بر این باور است که اگر تیم ملی در جام ملت‌های آسیا بتواند بر بام فوتبال قاره‌کهن بنشیند، باید قرارداد کارلوس کی‌روش 6 سال دیگر تمدید شود.


جام جهانی به پایان رسید. برگزاری این جام را چطور ارزیابی می‌کنید؟

 بی‌نظیر بود. من یک جام جهانی فوق‌العاده را دیدم. روس‌ها در برگزاری جام جهانی سنگ تمام گذاشتند. زمین‌ها و ورزشگاه‌های عالی و امکانات درجه یک. درست است که جای اسپانیا و هلند در جام جهانی خیلی خالی بود اما در برگزاری این بازی‌ها هیچ نقصی ندیدم. آنها یکی از بهترین میزبانی‌های همه تاریخ را انجام دادند.

 

تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها توانستند به لحاظ کیفی سطح این جام را بالا ببرند؟

 توانستند چون 98 درصد تیم‌ها دنبال بازی هجومی بودند و می‌خواستند بازی رو به جلو را به نمایش بگذارند.


تیم ما یکی از تیم‌هایی بود که غالبا بازی دفاعی را به نمایش می‌گذاشت. شاید ایران در میان آن 2 درصدی قرار بگیرد که بازی هجومی انجام ندادند.

 فارغ از اینکه اسپانیا و پرتغال فقط با اسم خودشان به این جام آمده بودند اعتقاد دارم تیم ما در مجموع آن روش‌هایی که کارلوس کی‌روش می‌خواست را در جام جهانی به خوبی پیاده کرد. کی‌روش بازی سازمان‌یافته دفاعی می‌خواست و بازیکنان هم آن را انجام دادند. به اعتقاد من کی‌روش نمی‌توانست به یکباره روش بازی تیم ملی را در جام جهانی تغییر دهد چون زمان کافی را در اختیار نداشت و به دنبال بازی دفاعی رفت که نتیجه‌اش را هم گرفت.


شما هم جزو آن دسته هستید که اعتقاد دارید تیم ملی ظرفیت‌های هجومی نداشت؟

 تیم ملی با داشتن آقای گل هلند و یونان به اعتقاد من ظرفیت هجومی داشت. ما جهانبخش و انصاری‌فرد را بازیکنان گلزنی در لیگ‌های هلند و یونان دیدیم. رضا قوچان‌نژاد هم مهارت مطلوبی در گلزنی داشت. عمیقا اعتقاد دارم که با این بازیکنان می‌شد بازی هجومی‌تری انجام داد اما کار به این سادگی‌ها هم نبود. ما قبل از جام نمی‌دانستیم که فقط با اسم پرتغال و اسپانیا بازی داریم. شاید کی‌روش هم در میانه‌های جام فهمید که اسپانیا و پرتغال آن تیم‌هایی که تصور می‌کردیم نبودند اما نمی‌شد عقبه آنها را با در اختیار داشتن بهترین بازیکنان جهان نادیده گرفت. درست است که این دو تیم شرایط مناسبی نداشتند اما آیا می‌شد قبل از جام جهانی با قطعیت پیش بینی کرد که این دو تیم کیفیت مطلوبی در این جام نخواهند داشت؟


قطعا قابل پیش بینی نبود و حتما کی‌روش هم سابقه دو تیم را مدنظر قرار داده که تاکتیک تیمش را روی بازی دفاعی استوار کرده است.

 دقیقا همینطور است. کی‌روش اسپانیا و پرتغال را همان تیم‌های غیرقابل مهار قبل از جام جهانی می‌دید و بر پایه همان تاکتیک‌های همیشگی‌شان تیمش را به میدان فرستاد. شاید اگر کی‌روش می‌دانست آنها فقط با اسم خود به جام جهانی می‌آیند کار دیگری می‌کرد و سبک دیگری را به کار می‌گرفت.


شما به توانمندی‌های جهانبخش و انصاری‌فرد و حتی قوچان‌نژاد در گلزنی اشاره کردید و گفتید که می‌شد با این بازیکنان بازی هجومی‌تری را در دستور کار قرار داد اما در عین حال اعتقاد دارید کی‌روش روش مناسبی را در جام جهانی انتخاب کرد.

 دقیقا من با اینکه معتقدم می‌شد با جهانبخش و انصاری‌فرد و حتی قوچان‌نژاد بازی هجومی‌تری انجام داد اما بر این باورم که کی‌روش گرفتار سخت‌ترین گروه تاریخ جام جهانی فوتبال شده بود و نمی‌توانست ریسک کند. خود کی‌روش هم قدری دیر متوجه شد که می‌تواند از این گروه صعود کند وگرنه شاید نتیجه دیگری در بازی با اسپانیا رقم می‌خورد و حتی ما از آن بازی هم امتیاز می‌گرفتیم.


بدون تعارف تیم ملی 2018 را با تیم ملی 1998 که خودتان هم در آن بازی می‌کردید قیاس کنید. آن تیم به لحاظ کار تاکتیکی بهتر بود یا این تیم؟

 فلسفه بازی تیم 98 با تیم 2018 خیلی متفاوت بود. آن تیم اصلا فکر کار دفاعی نبود. تمام هدف ما در جام جهانی 1998 ارائه بازی رو به جلو بود اما ما شرایط خودمان را در آن زمان داشتیم و این تیم هم شرایط خودش را داشته است. ما در جام جهانی 98 بازی‌های روان‌تری انجام دادیم اما دیدیم که در روسیه بیشتر هدف تیم ملی جمع شدن در زمین خود و استفاده از ضد حملات است. خب، تفکرات فرق می‌کند. ضمن اینکه باید توجه داشت ظرفیت‌های بازیکنان آن دوره با این دوره متفاوت است. من نمی‌خواهم هیچ قیاسی میان بازیکنان آن زمان و بازیکنان کنونی تیم ملی داشته باشم چون شرایط هر دوره با دوره دیگر متفاوت است.


گروه 1998 با آلمان، یوگسلاوی و آمریکا سخت‌تر بود یا این گروه؟

 ببینید ما آن زمان هم گروه ساده‌ای نداشتیم. یوگسلاوی تیم گردن کلفتی بود. آنها یکی از بهترین تیم‌های زمان خود بودند. آلمان هم با افتخارات بسیار گام به جام جهانی گذاشته بود. وضعیت فوتبال آمریکا هم در آن دوره قدری بهتر از ما بود اما صادقانه می‌گویم که همگروه‌های 2018 از جام جهانی 1998 سخت‌تر بودند. حتی مراکش که ضعیف‌ترین تیم گروه بود، چند ماه قبل از جام جهانی قهرمان آفریقا شده بود. اینها را نمی‌شود کتمان کرد.


در 3 بازی که مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال انجام دادیم کدام بازیکن را برجسته‌تر دیدید؟

 تا یادم نرفته بگویم که به نظر من سخت‌ترین بازی ما در جام جهانی مقابل مراکش برگزار شد و در دو بازی بعد مقابل اسپانیا و پرتغال به لحاظ فنی به مراتب کارمان نسبت به بازی نخست آسان‌تر بود اما درباره این سوال‌تان باید بگویم که من هیچ بازیکنی را برتر از دیگری ندیدم چون همه در یک سطح بودند.


چرا؟

- دلیلش همان تاکتیک‌های کی‌روش بود که از مجموعه تیم بازی سازمان‌یافته دفاعی می‌خواست.


با این روش در جام ملت‌های آسیا به چه جایگاهی می‌رسیم؟

 با توجه به اینکه تیم ملی بهترین نتایج تاریخ فوتبال ایران را در جام جهانی 2018 روسیه به دست آورده حقیقتا حالا همه از کی‌روش انتظار دارند که در جام ملت‌ها قهرمان شود. این انتظار کمی نیست. ما سال‌هاست که در جام ملت‌ها قهرمان نشدیم اما فکر می‌کنم با کی‌روش می‌شود به این جایگاه رسید.


شما جزو آن دسته مربیانی هستید که روی تداوم کار کی‌روش تاکید دارید؟

 ببینید در این برهه ماندن کی‌روش باعث می‌شود دهان منتقدان بعد از جام ملت‌ها بسته شود. از این جنبه که اگر الان ما با کی‌روش قطع همکاری کنیم و در جام ملت‌ها نتیجه نگیریم خیلی‌ها فدراسیون فوتبال را بابت قطع همکاری با کی‌روش سرزنش می‌کنند. ما برای اینکه اجازه ندهیم آن انتقاد‌ها به وجود بیاید باید با کی‌روش ادامه بدهیم. اگر کی‌روش تیم ملی را قهرمان آسیا کرد باید قراردادش را 6 سال دیگر تمدید کنیم.


و اگر قهرمان نشد؟

 باید ببینیم که چه برنامه‌هایی داریم. باید ببینیم که چه گزینه‌هایی جلوی ماست. اگر توانستیم مربی بهتر از کی‌روش بیاوریم و تفکر تازه‌ای را وارد تیم ملی کنیم که انجامش بدهیم اگر نه باید باز هم روی کی‌روش فکر کنیم.


الان کاری که وینفرد شفر در استقلال انجام می‌دهد را می‌پسندید؟

 شفر یک مربی کار کشته است اما باید توجه داشته باشیم که فصل پیش جز پرسپولیس تیم دیگری مدعی قهرمانی نبود. نه سپاهان و نه تراکتور و فولاد آن تیم‌های همیشگی نبودند. قدری ذوب‌آهن شرایط بهتری داشت. شفر در شرایطی توانست استقلال را از بحران نجات دهد که جز پرسپولیس مدعی قهرمانی دیگری در لیگ نبود. البته کار ایشان را در استقلال تایید می‌کنم اما اعتقاد دارم فصل بعد دیگر مثل فصل قبل نیست که تیم‌هایی مثل سپاهان یا تراکتور و فولاد راحت به دیگر تیم‌ها اجازه عرض اندام بدهند. مطمئنا بازی‌های سخت‌تری پیش روی استقلال است.


امید ابراهیمی از استقلال رفته. امید نورافکن هم همینطور. اینها بازیکنانی بودند که وزنه سنگینی برای استقلال محسوب می‌شدند. بعد از جدایی ابراهیمی و نورافکن روند تاکتیکی استقلال آیا مختل خواهد شد؟

 استقلال هیچ وقت به بازیکنان متکی نبوده. شاید در مقطعی مشکلاتی ایجاد شود اما در درازمدت نه. در حین جام جهانی خبر رسید که رونالدو هم از رئال مادرید رفته است. شما فکر می‌کنید رئال بعد از رفتن رونالدو لطمه می‌خورد؟ نه اینطور نیست. مطمئن باشید گزینه‌های دیگر می‌آیند و جای جدا شده‌های استقلال را پر می‌کنند.

captcha
تازه ها
بیشتر