null / شناسه خبر: 79748 / تاریخ انتشار : 1397/4/25 02:19
|

ایران ورزشی آنلاین / دشان پس از قهرمانی جام جهانی 2018 به عنوان سرمربی فرانسه به سوالات خبرنگاران درباره اتفاقات فینال و تورنمنت پاسخ داد.

دوست دارید از این تیم با چه خاطره‌ای یاد کنند؟ این قهرمان جهان چه اثری جا می‌گذارد؟

پاسخ به این سوال کار سختی است. اگر فرانسه قهرمان جهان شده، به معنی این است که ما کارمان را بهتر از دیگران انجام داده‌ایم. ما تیم خیلی جوانی داشتیم، 14 بازیکن برای اولین بار در جام جهانی بازی می‌کردند، ولی کیفیت تیم بالا بود. آنچه برای من بیش از همه مایه افتخار محسوب می‌شود، روحیه عالی آنها برای این تورنمنت بود. ما نقص‌هایی داشتیم، از جمله درا ین بازی، ولی تیم از نظر روحی آماده بود و هرگز تسلیم نشد. در نیمه اول با وجود برتری 2 بر یک خوب نبودیم. شما می‌توانید بگویید که قهرمان زیبایی نیستیم، ولی قهرمانیم! ما چهار سال در قله فوتبال جهان خواهیم بود.

این دومین قهرمانی جهان شما بعد از سال 1998 است. چه حسی دارید؟

خیلی دوست ندارم درباره خودم صحبت کنم، هرچند شما مجبور هستید کمی این کار را بکنید. از نظر من این حکایت به بازیکنان من تعلق دارد. من این شانس و خوشبختی را داشتم که به عنوان بازیکن آن را تجربه کنم، ولی کاری که آنها امروز انجام دادند همان اندازه مهم و زیباست. جوانانی که 1998 را ندیدند این فرصت را دارند که جشن قهرمانی را تجربه کنند. آنها فردا و در روزهای آینده کاملا متوجه این حس خواهند شد. ولی من به آنها دو نکته را گفتم. این 23 بازیکن تا آخر عمر به این اتفاق وابسته خواهند بود. این قهرمانی زندگی آنها را تغییر نمی‌دهد، ولی از نظر حرفه‌ای هیچ چیزی با آن قابل مقایسه نیست.

شما با رکورد بکن‌باوئر و زاگالو برابری کردید که به عنوان مربی و بازیکن قهرمان شدند.

این برای من لذتبخش است که وارد این جمع انگشت‌شما شدم. آنها در زمین بازیکنان تکنیکی‌تری از من بودند (می‌خندد). بازی من به اندازه آنها زیبا نبود، ولی توانستم جام‌های مختلفی ببرم. ولی رکورد من در درجه دوم اهمیت قرار دارد. بیشتر از آن برای بازیکنانم خوشحالم.

آیا بخش روحی در موفقیت شما نقش پررنگ‌تری داشت؟

بخش بزرگی از کار مربی مدیریت، بحث با بازیکنان و القای روحیه جمعی به آنهاست. مهمترین تصمیمات انتخاب 23 نفر است. شما آنها را بر اساس شخصیت‌ و روحیه‌شان باید طوری انتخاب کنید که بتوانند طولانی‌ترین مسیر ممکن را طی کنند. بازیکنان امروز ثابت کردند که تصمیم من درست بوده، ولی تعادل میان افراد بسیار شکننده است. من هم 20 نفر در کادر دارم. ما 55 نفر با هم بودیم و کوچکترین مشکلی بوجود نیامد. این بهترین الگو برای بازیکنان است. گاهی ممکن است سختگیر باشم، ولی این برای خودم نیست، بلکه به نفع آنهاست.

عبور از آرژانتین نقطه کلیدی در مسیر قهرمانی شما بود؟

البته این یک استارت مهم بود. آنها با مسی تیم بزرگی هستند و این اهمیت پیروزی را بیشتر کرد. خوشبختانه تا بازی بعدی شش روز فاصله بود و بازیکنان هیجان برد را پشت سر گذاشتند. اگر قرار بود مقابل اروگوئه متوقف شویم، دیگر برد مقابل آرژانتین اهمیت مشابهی نداشت. عطش پیروزی کم کم از راه رسید تا توانستیم به قله برسیم.

از این جام جهانی چه چیزی به یاد شما می‌ماند؟

هرگز چنین جام جهانی ندیده بودم و سطح مسابقات بالا بود. تیم‌های کوچک خیلی خوب آماده شده بودند و با آمادگی بدنی بالا و سیستم‌های دفاعی تیم‌های بزرگ را خیلی آزار دادند. تقریبا تمام تیم‌هایی که مالکانه بازی می‌کنند، با حملات سریع حریفان تنبیه شدند. اگر بتوانید خوب دفاع کنید، می‌دانید که در هر بازی دو سه موقعیت خواهید داشت یا اینکه می‌توانید روی ضربات ایستگاهی حساب کنید. نمی‌دانم این جام زیبایی بود یا نه، گل‌های زیاد و سناریوهای عجیبی دیدیم، ولی از نظر بدنی و شدت بازی خیلی سخت بود.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر