null / شناسه خبر: 79742 / تاریخ انتشار : 1397/4/24 21:50
|
دشان و ستاره‌های جوانش بر بام فوتبال جهان

شانزه لیزه لرزید، ایفل خندید

فرانسه در فینالی پرگل و مهیج کرواسی را از لب تیغ تیزش گذراند تا دشان و ستاره های جوانش بعد از بیست سال جام قهرمانی را به خانه ببرند.

ایران ورزشی آنلاین /عجب فینالی بود. وقتی لوریس آن اشتباه بچگانه را مرتکب شد در 68 دقیقه 6 گل دیده بودیم و از خودمان می پرسیدیم آخرین باری که 6 گل در فینال جام جهانی دیده ایم کی بوده؟به سن ما که قد نمی دهد اما باید به 1966 برگردیم که بازی انگلیس – آلمان در 120 دقیقه 7 گله شد.

فرانسه 20 سال بعد از قهرمانی در خانه  و دو سال پس از ناکامی در فینال یورو از مسیر دشوارتر آمده بود تا  دومین جام را به خانه ببرد.کرواسی اما آمده بود تا رویاهای کشور 4 میلیون نفری را تحقق بخشد.آنها سه بازی را در وقت های اضافه و ضربات پنالتی برده بودند اما خودشان هم می دانستند فرانسه نه شبیه انگلیس است نه روسیه.

بازی در ورزشگاه پر از تماشاگر لوژنیکی آغاز شد و از همان لحظات بازی می شد حدس زد که این بازی برخلاف تمام فینال هایی که در این سال ها دیده ایم پر موقعیت و پرگل می شود.

نستور پیتانای آرژانتینی مقابل 78 هزار نفر سوت را به دست گرفته و قاضی مسابقه ای بود که همه دنیا به آن چشم دوخته بود.فینالی که برای اولین بار VAR   داشت و جذاب در آمد اما داور اشتباهی نکرد.

در حالی که کرواسی بازی را بهتر شروع کرده  و روی دروازه فرانسه فشار می آورد این فرانسه بود که با یک ضربه ایستگاهی به گل رسید. دقیقه 18 خطایی که بروزوویچ روی گریزمان انجام داده بود، این ستاره ریز نقش فرانسوی با ارسال دقیق از روی ضربه ایستگاهی فرستاد که ضربه پشت سر مانژوکیچ برای تیمش دردسرساز شد و توپ به کنج دروازه کرواسی رفت تا خروس‌ها با اشتباه مهاجم حریف به گل برسند.

ده دقیقه بعد اما پریشیچ بازی را به تعادل کشاند.ارسال مودریچ از روی ضربه ایستگاهی میانه زمین به سمت راست محوطه جریمه را ورسالیکو با ضربه سر زد که توپ روی سر مانژوکیچ خورد و در ادامه به ویدا رسید که او با پاس به عقب موقعیت خوبی برای پریشیچ فراهم کرد تا او با آوردن توپ روی پای چپ و شوت محکم دروازه فرانسه را باز کند.

بعد از این گل باز هم تیم دالیچ برتری نسبی داشت اما این فرانسه بود که به گل رسید.این بار با یک کرنر و خطای هند گلزن کرواسی.دقیقه 38 پنالتی اعلام شده به کمک سیستم VAR برای فرانسه را گریزمان خلاف جهت سوباسیچ که به سمت چپ شیرجه زده بود، تبدیل به گل کرد تا خروس‌ها مجددا با یک گل پیش بیافتند.

در شروع نیمه دوم به نظر می رسید کرواسی با انگیزه برای جبران آمده اما فرانسه با امباپه و گریزمان می توانست از هر موقعیتی گل بسازد.در این راه سوباسیچ و مدافعان کرواسی هم به کمک فرانسه آمدند تا تیم دالیچ خیلی زود قافیه را ببازد.

دقیقه 58 امباپه با فرار سریع از سمت راست زمین موقعیت خطرناکی ترتیب داد و با پاس به عقب گریزمان را به توپ رساند که او هم با پاس به پشت محوطه پوگبا را در فرصت شوت‌زنی قرار داد ولی ضربه محکم او در میانه راه به لوورن برخورد کرد، اما در برگشت مجددا پوگبا صاحب توپ شد تا با شوت فنی پای چپ دیدنی دروازه کرواسی را برای سومین بار باز کند.

دقیقه 69 هم لوکاس هرناندز با حرکت از سمت چپ زمین و جای گذاشتن مانژوکیچ و فریب ورسالیکو با پاس در عرض توپ را به امباپه رساند و ستاره جوان فرانسه در حالی که ویدا را مقابل خود داشت، با شوت روی پای فوق‌العاده که سوباسیچ را هم فریب داد، موفق به گلزنی شد.لحظاتی بعد پاس به عقب اومتیتی را لوریس به شکل عجیب که یادآور اشتباه کاریوس، دروازه‌بان لیورپول در فینال لیگ قهرمانان اروپا بود با پای مانژوکیچ زد تا توپ به تور دروازه بچسبد و امیدهای کرواسی برای بازگشت به بازی زنده شود.

بعد از این گل اتفاقی و در دقایق نسبتا طولانی باقیمانده اما فرانسه به خوبی حملات احساسی تیم خسته و بی روحیه کرواسی را کنترل کرد تا با اقتدار برنده این مسابقه باشد و جام را به خانه ببرد.جامی که دشان و ستاره های جوانش دوباره به پاریس خواهند برد .آنها شانزه لیزه را غرق در شادی کرده و حتی ایفل را هم می خنداند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر