null / شناسه خبر: 79675 / تاریخ انتشار : 1397/4/23 16:20
|
زمانی برای پایان یک دهه سلطه رونالدو - مسی

توپ طلا را به مودریچ بدهید

اگر مودریچ قهرمان جام جهانی شود به گروه هشت نفره‌ای از بازیکنان ملحق می‌شود که در یک سال قهرمانی باشگاه‌های اروپا و جام جهانی را تجربه کرده‌اند.

ایران ورزشی آنلاین / پیت جانسن / لوکا مودریچ باید توپ طلا بگیرد بدون در نظر گرفتن اینکه چه اتفاقی در فینال جام جهانی رخ می‌دهد. بردن سومین جام متوالی لیگ قهرمانان و رساندن کرواسی به فینال جام جهانی دستاورد سال 2018 این بازیکن است و باید به آن بالاترین جایزه فردی سال را اختصاص داد تا برای نخستین بار بعد از سال 2007 که کاکا بهترین بازیکن جهان شد، بازیکنی غیر از کریستیانو رونالدو و لیونل مسی به این عنوان دست یابد.

یک دهه است که اسپانیا با تمام توان بر طبل حمایت از رونالدو می‌کوبد و کاتالونیا داعیه پشتیبانی از مسی را دارد اما شاید این رویه در سال 2018 کمی تضعیف شود. مسی تنها اواخر فصل قبل لالیگا به بهترین روزهایش رسید بنابراین نمی‌تواند در کورس رسیدن به توپ طلا باشد، رونالدو هم که از رئال مادرید رفته بنابراین حمایت رسانه‌های مادریدی به سمت مودریچ تغییر جهت می‌دهد. شاید او حتی از طرف بارسلونا هم مورد حمایت غیرمنتظره‌ای قرار گیرد، مودریچ بازیکنی است که باید در سال 2013 می‌خریدند به جای اینکه اجازه دهند به تیم رقیب برود.

اگر مودریچ قهرمان جام جهانی شود به گروه هشت نفره‌ای از بازیکنان ملحق می‌شود که در یک سال قهرمانی باشگاه‌های اروپا و جام جهانی را تجربه کرده‌اند. در سال 1974 سپ مایر، پل برایتنر، هانس گئورگ شوارزنبک، فرانتس بکن باوئر، گرد مولر و اولی هوینس بعد از قهرمانی رقابت‌های باشگاهی اروپا به همراه بایرن‌مونیخ با آلمان غربی جام جهانی را فتح کردند. در سال 1998 کریستین کارمبئو با رئال مادرید قهرمان اروپا و با فرانسه قهرمان جهان شد و در سال 2002 روبرتو کارلوس با رئال مادرید قهرمان اروپا و با برزیل قهرمان جهان شد.
در بازی فرداعصر، رافائل واران هم که با رئال قهرمان اروپا شده می‌تواند این دوگانه ارزشمند را تکمیل کند هرچند دستاورد مودریچ بسیار بزرگتر است، کرواسی تنها 800 فوتبالیست کاملا حرفه‌ای دارد و جمعیت این کشور کمی بیش از 4 میلیون نفر است.
اگر مودریچ در پایان سال جایزه بهترین بازیکن جهان را دریافت کند، خود رونالدو هم احتمالا از این انتخاب خوشحال می‌شود. در رختکن مادرید کمتر بازیکنی به اندازه این ستاره 32 ساله مورد احترام همگان است؛ او با نمایش درخشان خود کرواسی را در سه بازی خسته کننده مراحل حذفی جام جهانی روسیه که در هر سه از تیم حریف عقب افتاده، به پیروزی رسانده است.
مودریچ جسم و روحی قوی دارد. ماه گذشته در مصاحبه با ال پاییس گفت: «فکر می‌کنم اتفاقاتی که در دوران بچگی من در کرواسی افتاده باعث شده احساس کنم هیچ وقت نباید تسلیم شوم.»
او هرگز درباره درگیری‌های بالکان صحبت نمی‌کند اما گفته می‌شود پدربزرگش که رابطه‌ای صمیمی با او داشته، در این جنگ کشته شده و خانواده‌اش به زادار فرار کرده‌اند و مدتی آواره بوده‌اند تا اینکه جای ثابتی برای اسکان پیدا کرده‌اند. یوسیپ بایلو، رییس نخستین باشگاه حرفه‌ای مودریچ، ان کا زادار، به خوبی پسربچه‌ای را به یاد می‌آورد که توپ را به دیوار یک پارکینگ می‌کوبید: «با توجه به سن و سالش لاغر و کوتاه بود اما معلوم بود استعداد ویژه‌ای دارد.»
مودریچ سختکوش و تسلیم ناپذیر در حالی به این تورنمنت آمد که باور داشت می‌تواند کرواسی را تا آخر راه ببرد. وقتی از او قبل از شروع تورنمنت درباره اسطوره‌اش پرسیدند، گفت: «بوبان، نخستین کاپیتان کرواسی. او بازوبند را در زمان مناسبی برای کشور در اختیار گرفت چون تازه مستقل شده بود.»
مودریچ حالا آن مسوولیت را به دوش دارد و با وجود مسوولیت سنگینی که روی دوش او است، هیچ کس به اندازه او در روسیه تمرکز خود را حفظ نکرده و در صعود تیمش تا فینال نقش نداشته است. کرواسی با وظیفه سختی مواجه است چون بعد از سه مسابقه 120 دقیقه‌ای با بدنی خسته و زخمی باید به مصاف فرانسه برود که بازیکنانی مثل آنتوان گریزمان و کیلیان امباپه دارد؛ ستاره‌هایی که با یک لحظه درخشش می‌توانند برد تیمشان را رقم بزنند. اما مودریچ در حالی پا به زمین این مسابقه می‌گذارد که می‌داند در سال 2018 بیش از هر بازیکن دیگری در جهان موفق بوده و این شامل دو بازیکنی نیز می‌شود که در یک دهه گذشته توپ طلا را دارایی شخصی خود کرده‌اند.

مترجم: سیدعلی بلندنظر

 

captcha
تازه ها
بیشتر