فوتبال ایران / شناسه خبر: 79646 / تاریخ انتشار : 1397/4/22 18:12
|
پرونده‌ای درباره کلاف سردرگم بدهی­‌های مالیاتی

چه کسی مقصر فرارهای مالیاتی فوتبالی‌هاست؟

بدهکاران و فراری های مالیاتی در بسیاری از کشورها با جرائم سنگینی تا مرز زندانی شدن هم پیش می روند اما در ایران ماجرا به ممنوع الخروجی و ممنوع المعامله شدن ختم می شود.

ایران ورزشی آنلاین / بهناز میرمطهریان / خرداد و تیرماه هرسال با مطرح شدن بحث تسلیم اظهارنامه های مالیاتی، بحث پرداخت مالیات فوتبالیست ها هم رونق می گیرد. قشری که یکی از بزرگ ترین بدهکاران و فراری های مالیاتی هستند و قوانین محکمی برای جلوگیری از تخلف آن ها وجود ندارد. نهایتاً ماجرای بدهی های مالیاتی فوتبالیست ها به یک ممنوع الخروجی یا ممنوع المعامله شدن ساده ختم می شود که آن هم در مواقع لزوم با گرفتن تعهد بابت پرداخت بدهی مالیاتی، متوقف خواهد شد. داستان مالیات فوتبالیست ها اما چنان تو در توست که ما ترجیح می دهیم در این گزارش از نگاه بازیکنان، مربیان و مدیران فوتبالی به مشکلات آن بپردازیم و قضاوت را بر عهده خوانندگان بگذاریم.

در روزگاری که بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا با درآمد حاصل از مالیات اداره می­ شوند، ایران یکی از بی توجه ترین کشورها به مقوله مالیات است. بدهکاران و فراری های مالیاتی در بسیاری از کشورها با جرائم سنگینی تا مرز زندانی شدن هم پیش می روند اما در ایران ماجرا به ممنوع الخروجی و ممنوع المعامله شدن ختم می شود که آن هم با یک تعهد ساده در مواقع لزوم برداشته خواهد شد. از دانه درشت هایی که به هر طریقی از پرداخت مالیات فرار می کنند که بگذریم، یکی بزرگ ترین بدهکاران مالیاتی کشورها فوتبالیست ها هستند و در ایران این بدهی­های مالیاتی زیر سایه مشکلاتی از قبیل بی پولی باشگاه ها و پرداخت نشدن به موقع مبلغ قراردادها گم می شود.

از پزشکی که به خاطر فرار از پرداخت مالیات، از بیماران پول نقد طلب می کند تا پول از طریق کارت خوان به حسابش واریز نشود و مشمول مالیات سنگین نشود، تا فوتبالیست هایی که سال ها به دلایل مختلف مالیات خود را پرداخت نمی کنند، همه اجحاف های بزرگی هستند در حق کارمندانی با حقوق یک دهم آن ها که هرماه مالیات همان مبلغ ناچیز هم از حقوق شان کسر می شود.

هرسال در آستانه شروع لیگ و ثبت قرارداد بازیکنان و همزمان با تسلیم شدن اظهارنامه های مالیاتی، بحث بدهی های مالیاتی آن ها مطرح می شود و با شروع فصل، جذابیت های فوتبال به بحث اقتصادی مالیات بازیکنان می چربد و همه چیز به فراموشی سپرده می شود. سوال بی پاسخ اینجاست که چه کسی مقصر به وجود آمدن این کلاف سردرگم است؟ مشکل اصلی از محکم نبودن قوانین فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نشأت می گیرد یا باشگاه ها مقصرند که پول بازیکنان را به موقع پرداخت نمی کنند؟ آیا به خاطر همین بی برنامگی در پرداخت مالیات ها نیست که خیلی از ستاره ها برای باشگاه ها شرط عجیب را می گذارند که باشگاه ها باید مالیات آن ها را پرداخت کنند؟

فخرالدینی: از باشگاه پول نمی گیریم اما باید مالیات بدهیم

پای درد دل همه بازیکنان بدهکار به اداره مالیات که بنشینید، همگی از یک درد مشترک می گویند و آن پرداخت نشدن مطالبات شان از سوی باشگاه هاست. این بازیکنان معتقدند که همه تنها مبلغ قراردادشان را می بینند و هیچکس به مبلغ دریافتی شان توجهی نمی کند. میلاد فخرالدینی یکی از بازیکنانی است که همچنان بابت بدهی مالیاتی که بابت قراردادش با باشگاه استقلال داشته، ممنوع الخروج است. استقلالی ها نه تنها طلب او را پرداخت نکرده اند، بلکه با وعده و وعیدهایی که به او دادند، فخرالدینی را متقاعد کردند که بیش از نیمی از مطالباتش را ببخشد. فخرالدینی این میزان از طلبش را بخشید اما استقلال مابقی آن را پرداخت نکرد. چک ها پاس نشد و بدهی مالیاتی هم پابرجا ماند. کار به جایی رسیده که فخرالدینی باید کل طلبش را به ازای مالیات عقب افتاده و جریمه هایش پرداخت کند. نه فدراسیون فوتبال پاسخ روشنی به او می دهد و نه مسوولان باشگاه استقلال پاسخی به تماس هایش می دهند. بازیکنانی با سرنوشتی مشابه فخرالدینی کم نیستند و هیچ راه حلی هم برای حل مشکل شان ندارند.

مجید جلالی: مالیات می دهیم و هیچ خدماتی نمی‌گیریم

هرچند میزان مربیان طلبکار از باشگاه ها هم کم نیست و مشکلی که بازیکنان را آزار می دهد، درباره مربیان هم وجود دارد اما باز هم باشگاه ها معمولاً در شرایط عادی پول مربیان خود را راحت تر از پول بازیکنان پرداخت می کنند. مگر آن که مشکلات مالی باشگاه ها بیش از اندازه حاد باشد. گلایه های مربیان فوتبال اما در بحث مالیات ها قدری متفاوت است و آن ها معتقدند که عدالت درباره شان رعایت نمی شود. مجید جلالی، به عنوان سرمربی تیم فوتبال پیکان و رییس کانون مربیان در این رابطه می گوید: «مربیان باید با ضریب 45 درصد بیشترین مالیات را بدهند، درحالی که هیچ مربی در ایران پول تمام قرارداد خود را نمی گیرد. شاهد هستم باشگاه 3 درصد مالیات و فدارسیون 2 درصد برای مالیات جداگانه از مبلغ قرارداد کسر می کنند و آن را هم پرداخت نمی­کنند. کسر شدن جریمه های انضباطی از مبلغ قرارداد همه باید از جیب مریبان پرداخت شود ومریبان باید مالیات تمام قرارداد نوشته شده را پرداخت کنند که بی عدالتی است و باید میزان آن تغییر کند چرا که نزدیک به 50 درصد می شود.»

ریس کانون مربیان در مقایسه جالبی بین پرداختی مالیات مربیان ایرانی و اروپایی به نکته مهمی اشاره می کند: «در اروپا به مربیان بابت پرداخت 45 درصد مالیات خدماتی میدهند و امنیت شغلی وبیمه عمر و5 سال بیمه بیکاری درصورت بدون تیم ماندن می دهند. درفوتبال ایران اما هیچ خدماتی به مربیان نمی­دهیم و اگر مربی درحین کار آسیب ببیند و یا در طول فصل برکنارشود و سال­ها بدون تیم بماند، هیچ کس جوابگو نخواهد بود.»

 

نصیرزاده: از بازیکن مالیات می خواهند نه از باشگاه

موضوعی که در فوتبال ایران خیلی باب شده و در فوتبال اروپا هرگز مشابهش را پیدا نمی کنید، بحث پرداخت مالیات بازیکنان از سوی باشگاه هاست. این قانون نانوشته چیزی نیست که در یک یا چند باشگاه خاص اجرا شود، این موضوعی است ستاره ها آن را در قالب شرط های ضمن قراردادشان می آورند. اگر باشگاهی خواهان جذب ستاره هاست باید قبول کند که بدهی های مالیاتی شان را پرداخت کند. هوشنگ نصیرزاده، به عنوان مدیرعامل باشگاه گسترش فولاد که مدت ها به عنوان رییس کمیته تبیین مقررات فدراسیون فوتبال هم مشغول به کار بوده، به نمایندگی از مدیران باشگاه ها و مدیران فدراسیون در این رابطه می گوید: «اداره مالیات مودی پرداخت مالیات را خود فرد و خود بازیکن می داند. حتی اگر بازیکنی در شروط قرارداد خود به این نکته تأکید کند که پرداخت مالیات قراردادش برعهده باشگاه است و در نهایت این مبلغ از سوی باشگاه پرداخت نشود، اداره مالیات باز هم بازیکن را جریمه می کند، نه باشگاه را!»

فدراسیون از بازیکنان تسویه حساب مالیاتی می خواهد؟

توقع سازماندهی موضوع بدهی های مالیاتی بازیکنان از فدراسیونی که هنوز نتوانسته بر قوانین خود مبنی بر ممانعت از ثبت قرارداد بازیکنان باشگاه های بدهکار پابرجا بماند، توقع بی جایی است. با این حال اما به نظر می رسد یکی از راه حل­های ممکن برای مدیریت فرارهای مالیاتی جامعه فوتبال، اضافه شدن برگه تسویه حساب مالیاتی بازیکنان و مربیان در هنگام ثبت قرارداد است. بدون شک اجرای بی نقص این قاعده مستلزم آن است که فدراسیون در زمینه بدهی باشگاه ها به بازیکنان و مربیان هم قدری محکم تر برخورد کند تا سلسله بی نظمی های این چنینی به مرور درست شود. مشکل فوتبال این است که ستاره های فوتبالی بر روی قوانین فدراسیون فوتبال تأثیرگذارند و گاهی حرف آخر را می زنند، حال آنکه در فوتبال اروپا این قانون است که حرف اول و آخر را می زند.  

کلیدواژه
فوتبال ایران
لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79646
captcha
تازه ها
بیشتر