ورزش ایران / شناسه خبر: 79643 / تاریخ انتشار : 1397/4/22 17:06
|
از استرس زیاد ورزنه برداران تا نداشتن خودباوری

10 خطا از 24 وزنه درخواستی!

نگاهی آماری به روند حرکتی وزنه برداران جوان در رقابتهای جهانی 2018 جوانان اثبات می کند که کادرفنی تیم جوانان، تاکتیک و استراتژی درستی برای کسب موفقیت و مدال آوری آینده سازان وزنه برداری ندارند!

ایران ورزشی آنلاین / رضا عباسپور / پرونده رقابت وزنه برداران جوان ایران در رقابتهای جهانی و در اوزان 77، 85  و 94 کیلوگرم در حالی با کسب 2 مدال نقره و یک برنز در وزن 77 کیلوگرم و یک نشان برنز در تک حرکت دوضرب دسته 94 کیلوگرم، برای کاروان وزنه برداری جوانان کشورمان بسته شد که نکته های قابل توجهی به چشم آمد. عملکرد فنی وزنه برداران جوان در تاشکند، نوع انتخاب وزنه ها برای ملی پوشان و نیز نداشتن توانایی کافی در کنترل استرس و هیجان طبیعی جوانان قبل و هنگام رفتن روی تخته از سوی کادر فنی، همگی جزو نقایص کلیدی است که در طول برگزاری رقابتها خیلی به چشم آمد.

***

رقابتهای وزنه برداری جوانان جهان همواره به اندازه قدمت طولانی که در رشته وزنه برداری دارد، از جذابیت های خاصی برخوردار است. ظهور پدیده های آینده ساز وزنه برداری دنیا از دل همین مسابقات رده سنی جوانان برگ برنده این پیکارها در میان مسابقات بین المللی در رده های سنی مختلف است. اگر به عقبه مسابقات وزنه برداری جوانان جهان نگاهی بیاندازیم، می بینیم که وزنه برداران نخبه و پدیده هایی که از دل این مسابقات به وزنه برداری جهان معرفی شده اند، همگی بعد از درخشش در همین رده سنی، خیلی زود به ستاره های وزنه برداری دنیا در اوزان مختلف تبدیل شده اند. چهره هایی شاخص همچون نعیم سلیمان اغلو، ایلیا ایلین، آندری آرمنائو، لاشا تالاخادزه، حسین رضازاده، بهداد سلیمی، سهراب مرادی، کیانوش رستمی و خیلی های دیگر که همگی بعد از درخشش در رده های سنی پایه خصوصا در رده سنی جوانان به عنوان ستاره های وزنه برداری جهان در رده سنی بزرگسالان درخشیدند و باعث افتخار  این رشته المپیکی در دنیای حرفه ای ورزش شدند.

وزنه برداری ایران نیز به واسطه داشتن استعدادهای ناب به جز رده سنی بزرگسالان، در رده های سنی پایه مخصوصا در بخش جوانان جزو کشورهای همیشه مدعی برای کسب مدال های خوش رنگ و تصاحب عنوان قهرمانی جهان بوده است. ملی پوشان جوان کشورمان در سال 2016 و 2017 میلادی بعد از تغییرات اساسی که در کادرفنی خود تجربه کردند، موفق شدند در رقابت های جهانی گرجستان و ژاپن با شرایطی متفاوت نسبت به یکدیگر صاحب عنوان قهرمانی جهان و سکوی اولی دنیا شوند. البته کارشناسان و اهالی فن در این رشته به خوبی می دانند که در رشته وزنه برداری خصوصا در بخش تیم های پایه بیش از کسب عنوان قهرمانی تیمی، به دست آوردن مدال طلا و عنوان قهرمانی انفرادی اهمیت و ارزش دارد. زیرا  ستاره ها و پدیده های دنیای وزنه برداری از دل همین مسابقات جهانی جوانان است که ظهور می کنند و به دنیا معرفی می شوند. بنابراین هر چقدر مربیان و سیستم فنی حاکم و ناظر بر برنامه های تیم های پایه با این نگاه یعنی نگاه نخبه پروری و تولید استعدادهای ناب وزنه برداری به تعلیم و پرورش این رده سنی بپردازند، قطعا کاری شایسته برای آینده وزنه برداری کرده اند. اما متاسفانه چند سالی است که وزنه برداری ایران برخلاف مسیر آب حرکت می کند. زیرا سیستم فنی و مدیریتی حاکم بر تیم های پایه، بیشتر از توجه به نخبه پروری و تولید ستاره های آینده ساز به نتیجه گرایی و کسب عنوان تیمی با تکیه بر جمع آوری امتیاز متوسل شده است. تاکتیکی که آسیبش به پیکره تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان وارد می شود. پس بدون شک کسب مدال طلای انفرادی و درخشش وزنه برداران جوان در اوزان مختلف در جریان رقابتهای جهانی جوانان خیلی بیشتر از تصاحب عنوان قهرمانی تیمی ارزشمند است و اهمیت دارد. به طوریکه توجه به باقی موارد مسابقات جهانی جوانان، چیزی جز پرداختن به حاشیه و قدم گذاشتن در مسیری اشتباه نیست.

ثبت 10 حرکت خطا از مجموع 24 وزنه درخواستی!

وقتی به نوع انتخاب وزنه کادرفنی تیم جوانان در مسابقات جهانی تاشکند برای 4 وزنه برداری که تا قبل از رقابتهای دیروز عصر، روی تخته رفتند، نگاهی می اندازیم، می بینیم که از مجموع 24 حرکت درخواستی یکضرب و دوضرب برای حسین سلطانی، افشین طاهری، عارف خاکی و رسول معتمدی در اوزان 77، 85 و 94 کیلوگرم، ملی پوشان جوان کشورمان 14 حرکت صحیح و 10 حرکت خطا را به نام خود در رقابتهای جهانی 2018 تاشکند ثبت کرده اند. آمار و ارقامی که نشان می دهد کادر فنی نتوانسته آنطوریکه باید و شاید  استرس های وزنه برداران جوان را کنترل کرده و از آن برای ایجاد انگیزه استفاده کند. تنها وزنه برداری هم که در بین این 4 نفر کمترین میزان خطا را به خود اختصاص داده است، حسین سلطانی وزنه بردار 77 کیلویی تیم جوانان است که مربی سازنده خود یعنی علی نصرتی را کنار خود داشت. مربی که به از ابتدا این وزنه بردار را ساخته و به تیم ملی تحویل داده است. بنابراین همین موضوع ثابت می کند که عامل موفقیت سلطانی و شرایط بهتر او نسبت به دیگر هم تیمی های جوانش در تاشکند حضور مربی سازنده اش بوده که به خوبی با زیر و بم کار و خصوصیات او آشنا بوده است. سلطانی در رقابتهای جهانی 2017 جوانان در ژاپن البته در یک وزن پایین تر نتوانسته بود در دسته 69 کیلوگرم عنوانی بهتر از یازدهمی دنیا را به خود اختصاص دهد. اما او  با حضور در دسته 77 کیلوگرم و پیشرفت ایده الی که داشته موفق شد در رقابتهای جهانی 2018 تاشکند صاحب سکوی نایب قهرمانی جهان شود.

سرمایه گذاری مجدد روی وزنه بردار امتحان پس داده

عارف خاکی و افشین طاهری اگر چه هر دو از وزنه برداران جوانی هستند که در طول دو، سه سال گذشته  اغلب جزو بهترین های وزنه برداری ایران در این رده سنی بودند. اما خصوصا عارف خاکی، در مسابقات جهانی جوانان هر وقت اعزام شده است با ناکامی و دست خالی میدان مسابقه را ترک کرده و نتوانسته عنوان و مدال ارزشمندی را برای وزنه برداری ایران کسب کند. نمونه اش مسابقات جهانی جوانان در سال 2016 است که در شهر تفلیس گرجستان برگزار شد و عارف خاکی هم اتفاقا در همین وزن 85 کیلوگرم عضو تیم وزنه برداری جوانان کشورمان بود. اما در نهایت او با ثبت وزنه های 144 کیلوگرم در حرکت یکضرب، 181 کیلوگرم دوضرب و مجموع 325 کیلوگرم صاحب یک عنوان سیزدهمی در حرکت یکضرب، عنوان هشتمی دوضرب و در نهایت عنوان دهمی مجموع جهان شد. خاکی اگر چه امسال در رقابت های جهانی جوانان 4 پله نسبت به سال 2016 ارتقاء رتبه داشت و موفق شد در جایگاه ششم دنیا قرار گیرد اما او طبق آمار و ارقام ثبت شده نشان داد که مشخص نیست کادر فنی در طول این مدت چرا همواره اصرار دارد روی وزنه برداری سرمایه گزاری کند که چند بار در مسابقات  مختلف بین المللی امتحانش را پس داده و هرگز نتوانسته نمره قبولی کسب کند! افشین طاهری البته شرایطش نسبت به خاکی اندکی متفاوت است. او وزنه برداری جوانتر و کم تجربه تر از خاکی است که می تواند با هدایت درست و داشتن اندکی خودباوری بیشتر در سالهای آینده نقایصش را مرتفع کرده و با صلابت بیشتر برای کسب مدال روی تخته حاضر شود.

تاکتیک اشتباه مدال مجموع 94 کیلوگرم را از ما گرفت!

در رقابت دسته 94 کیلوگرم پیکارهای جهانی جوانان نیز ما باز هم اسیر تاکتیک و برنامه غلطی شدیم که کادرفنی قبل از شروع مسابقات به صورت ضرب العجلی در دستور کار خود قرار داد! زیرا وقتی به مجموع ثبت شده نفر سوم مسابقه دسته 94 کیلوگرم نیم نگاهی می اندازیم، می بینیم که وزنه بردار ارمنستان با مجموع 361 کیلوگرم موفق شد صاحب نشان برنز ممجموع  این وزن شود. اما کادرفنی تیم وزنه برداری جوانان ما با انجام چند حرکت غلط و تاکتیک نادرست موجب شدند مدال مجموع این وزن و شاید هم مدال های خوش رنگ تر دسته 94 کیلوگرم خیلی راحت از دست ما درآید. زیرا اگر در این وزن رحمان اورامه که سال قبل با ثبت مجموع 364 کیلوگرم صاحب مدال برنزمجموع جهان شده بود، دردقیقه نود اسیر جابجایی وزنی عجیب و غریبی که کادرفنی دردستور کارش قرار داد نمی شد، شرایط در این وزن به نفع وزنه برداران ما کاملا تغییر می کرد. البته رسول معتمدی وزنه بردار خوش آتیه اصفهانی در این وزن یک تک نشان برنز دوضرب را با ثبت وزنه 202 کیلوگرم کسب کرد، اما او هم در رقابت خود دقیقا مقهورهمین برنامه ریزی اشتباه مسابقه ای و انتخاب وزنه های نه چندان جالبی شد که کادر فنی برایش تدارک دیده بود.

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79643
captcha
نظرات شما | 1 نظر
علی
1397/4/22 - 18:38
مثل اینکه نویسنده بهتر از کادر وزنه برداری مربیگری بلده یا اینکه سالیان زیاد وزنه برداری کرده یا یه وزنه بردار در حد کشور درست کرده !
rateup 0
 ratedown 0
تازه ها
بیشتر