null / شناسه خبر: 79585 / تاریخ انتشار : 1397/4/20 16:45
|
تعبیر رویای «حالا یا هیچ وقت»

سه دلیل برای قهرمانی انگلیس در جام جهانی

11 گل در 5 بازی آمار فوق‌العاده‌ای است که انگلستان هیچ‌گاه به آن دست نیافته بود. آنها در پایان 11 حضورشان در جام جهانی، کمتر از 8 گل زدند و مقام چهارمی 1990 نیز با همین تعداد گل به دست آمد.

ایران ورزشی آنلاین / «حالا یا هیچ وقت» این گزاره همیشگی انگلیس در ادوار جام جهانی در نیم قرن اخیر بوده. تیمی که بعد از قهرمانی دراماتیک جام جهانی 66 هیچ جام معتبر دیگری را کسب نکرده و همیشه در مسابقات‌ بزرگ یک ناکام ابدی به شمار می‌رود. 52 سال، 12 جام جهانی، چندین نسل و به عبارتی نیم قرن از آخرین قهرمانی انگلستان در جام جهانی می‌گذرد. آنها اگرچه در هر دوره ضعف‌هایی جدی داشته‌اند اما بعضی اوقات با بدشانسی‌هایی بزرگ روبه‌رو بوده و به شکلی دراماتیک حذف شده‌اند اما این بار، هم تیم ساوت گیت توانایی بالایی از خود نشان داده و هم راه تا فینال، هموار به نظر می‌رسد. آنها امشب در صورت پیروزی مقابل کرواسی می‌توانند دومین حضور در فینال جام جهانی را جشن بگیرند.

سه شیرها این بار برخلاف همیشه می‌خواهند این گزاره کلیشه‌ای را تعبیر کنند. تیم کم ستاره‌ای که بی‌تردید کم ستاره‌ترین تیم سه دهه اخیر انگلیس است و مربی روی نیمکت دارد که خیلی‌ها او را در حد تیم ملی انگلیس نمی‌دانند اما این تیم بی‌ستاره و بدون مربی کلاسیک حالا به جمع 4 تیم پایانی راه یافته و شانس فوق‌العاده‌ای برای قهرمانی دارد. برای قهرمانی سه شیر می‌توان دلایل فراوانی را مطرح کرد اما سه دلیل جذاب و کلیدی سبب شده تا جام به آنها چشمک بزند.
 
ماشین گلزنی
11 گل در 5 بازی آمار فوق‌العاده‌ای است که انگلستان هیچ‌گاه به آن دست نیافته بود. آنها در پایان 11 حضورشان در جام جهانی، کمتر از 8 گل زدند و مقام چهارمی 1990 (بهترین عنوان پس از 1966) نیز با همین تعداد گل به دست آمد. در تاریخ فوتبال انگلیس مهاجمان بزرگی چون رونی، اوون، کراوچ و... حضور داشته‌اند اما هیچ کدام در جام جهانی ندرخشیده‌اند؛ دقیقا برعکس هری کین. مهاجم بلند بالای تاتنهام که تا اینجا با 6 گل در صدر جدول گلزنان ایستاده و شانس بالایی برای کسب کفش طلای این رقابت‌ها دارد. کین می‌تواند در دو دیدار باقیمانده انگلیس در جام حتی آمار گلزنی خود را بالاتر برده و از عدد 6 که میانگین استاندارد آقای گل‌های ادوار جام جهانی به شمار می‌رود، عبور کند.
 
ساوت گیت؛ جوان بی‌ادعا
سه شیرها در حالی جام جهانی 1966 را فتح کردند که «سر آلف رمزی» 44 ساله را روی نیمکت داشتند. آلف رمزی در آن زمان شهرت زیادی در بریتانیا نداشت و تنها کارنامه مربیگری‌اش، هدایت تیم کم نام و نشان «ایپسویچ تاون» بود. رمزی فقید، با این تیم در لیگ دسته سوم و دوم قهرمان شد به سطح اول فوتبال انگلیس رسید و توانست این تیم را برای نخستین و آخرین بار، قهرمان انگلستان کند. اکنون ساوت گیت نیز مربی خیلی معروفی نیست و ادعایی نیز ندارد اما در این مدت نشان داده که کارش را خوب بلد است. او با تیم زیر 21 سال انگلیس در مدت 3 سال، آمار 81 درصد پیروزی را به ثبت رساند و البته یک تورنمنت ناموفق را نیز پشت سر گذاشت. گرت ساوت گیت تنها مربی تیم ملی انگلستان در جام جهانی و در قرن 21 است که کمتر از 50 سال سن دارد. به نظر می‌رسد مدیران فدراسیون فوتبال این کشور به این نتیجه رسیده‌اند که باید راه تیمِ 1966 را در پیش بگیرند.
 
قتل گربه سیاه ها
در دوره‌های قبلی، تیم ملی انگلستان به دست تیم‌های آرژانتین، آلمان، پرتغال و... حذف شد اما این بار هیچ کدام از این تیم‌ها در جام حضور ندارند. سه شیرها بارها به دست همین آلمان و آرژانتین از جام کنار رفتند و از این دو تیم به‌عنوان گربه سیاه انگلیس نام برده می‌شد که هر دو در مراحل پایین‌تر حذف شده‌اند. ضمن اینکه برزیل ترسناک نیز از دور رقابت‌ها کنار رفته و در غیاب این ها، انگلیس به‌عنوان تیمی مدعی در جام حضور دارد.

captcha
تازه ها
بیشتر