null / شناسه خبر: 79575 / تاریخ انتشار : 1397/4/20 15:18
|
22:30

انگلیس - کرواسی: طلسم نیمه‌نهایی

نیمه‌نهایی جام جهانی: انگلیس - کرواسی

ایران ورزشی آنلاین / دو کشوری که سال‌ها انتظار کشیده‌اند تا خاطره تلخ شکست در نیمه‌نهایی جام جهانی را به دست فراموشی بسپارند، امشب در مسکو این فرصت را دارند که یک گام فراتر بگذارند. آخرین حضور انگلیس در نیمه‌نهایی در جام جهانی 1990 بود که در تورین در ضربات پنالتی به آلمان غربی باختند و هشت سال بعد، کرواسی در نخستین حضور در جام جهانی به‌عنوان کشوری مستقل برابر فرانسه میزبان و تیمی که در نهایت به‌عنوان قهرمانی دست یافت، شکست خورد.

در حالی که خیلی‌ها حضور کروات‌ها در جمع 4 تیم را موفقیت بزرگی می‌دانستند، بسیاری از مردم این کشور با نظر مربی وقت تیم، میروسلاو بلاژویچ موافق بودند که فرصت حضور در فینال از دست رفت. انگلیسی‌ها هم 28 سال پیش در حالی ایتالیا را ترک کردند که باور داشتند تیمی که امثال گری لینکر و پل گاسکوین را در اختیار داشت، می‌توانست تا آخر برود. اما هیچ کدام از دو تیم به دنبال نوستالژی یا استفاده از گذشته به‌عنوان عامل انگیزشی نیستند.

بازیکنان کرواسی دایما با سوال درباره نسل طلایی 1998 مواجه می‌شوند که بازیکنانی مثل زوونومیر بوبان و داور شوکر در آن حضور داشتند اما مقایسه را غیرضروری می‌دانند. ایوان راکیتیچ گفت: «ما با یادآوری اتفاقاتی که در سال 1998 افتاده خودمان را زیر فشار بیشتری قرار می‌دهیم. کار آنها فوق‌العاده بود اما ما می‌خواهیم تاریخ خودمان را بنویسیم و از اتفاقات مثبتی که رخ می‌دهد، لذت ببریم.»

باخت انگلیس در سال 1990 دستمایه یک فیلم مستند شد و بخش مهمی از «52 سال رنج» این کشور بعد از قهرمانی سال 1966 شد. اشلی یانگ گفت: «ما روی آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد، تمرکز داریم نه گذشته. نگاه ما به آینده است.»

هر دو تیم در حالی به روسیه آمدند که از جمله مدعیان حساب نمی‌شدند اما در طول این رقابت‌ها بازی‌هایی از خود به نمایش گذاشتند که مشخص شد کارشناسان این تیم‌ها را دست کم گرفته‌اند. پیروزی 3 بر صفر کرواسی برابر آرژانتین در مرحله گروهی نشانه آشکاری بود از اینکه تیم تحت رهبری لوکا مودریچ در میانه میدان، با پاسکاری‌ها و حرکات هوشمندانه‌اش تهدیدی واقعی برای هر حریفی محسوب می‌شود. در بازی یک‌چهارم‌نهایی برابر روسیه، کروات‌ها چهره متفاوتی از خود را نشان دادند و تا آخر با میزبان مسابقات جنگیدند و در نهایت با حفظ خونسردی خود در آن جو پارتیزانی به پیروزی رسیدند.

انگلیس هم که با پیروزی 6 بر یک مقابل پاناما خودنمایی کرد، در یک‌هشتم‌نهایی در ضربات پنالتی کلمبیا را از پیش رو برداشت و در برد 2 بر صفر مقابل سوئد در جمع 8 تیم برتر جام پخته‌تر و هماهنگ‌تر به نظر می‌رسید.

کرواسی در بازی با روسیه 120 دقیقه بازی کرد و همین باعث می‌شود انگلیسی‌ها سرحال‌تر از رقیب باشند در مصاف‌های قبل دو تیم، انگلیس از 7 مسابقه چهار برد به دست آورده‌ از جمله برد 5 بر یک در آخرین دیدار برابر کرواسی در مقدماتی جام جهانی 2010. البته خاطره تلخ نرسیدن به یورو 2008 و باخت 3 بر 2 در آخرین بازی مقدماتی برابر کرواسی از ذهن هواداران انگلیسی پاک نمی‌شود.

آمار

تنها عنوان ملی انگلیس، قهرمانی جام جهانی 1966 است.

- کرواسی با سه پیروزی در مرحله گروهی و با هفت گل زده و تنها یک گل خورده در صدر جدول قرار گرفت. این تیم تا به حال شکست نخورده. انگلیس در گروه خود دوم شد به خاطر باخت در بازی آخر برابر بلژیک.

- کرواسی هر دو بازی خود در مراحل حذفی برابر دانمارک و روسیه را با پنالتی برده. انگلیس اگرچه مقابل کلمبیا خود را به زحمت انداخت و کارش به پنالتی کشید اما برد آسانی برابر سوئد به دست آورد.

- لوکا مودریچ با دو گل بهترین گلزن کرواسی در این جام بوده است.

- هری کین با شش گل زده بهترین گلزن این جام جهانی بوده و اگر یک گل دیگر در دو بازی باقیمانده انگلیس بزند، رکورددار بهترین گلزن تاریخ کشورش در ادوار جام جهانی می‌شود که تا پیش از این جام در اختیار گری لینکر بود.

- انگلیس 11 گل در این جام زده که هشت تای آن در ضربات شروع مجدد بوده که شامل پنالتی‌ها هم می‌شود.

- جردن هندرسون هافبک انگلیس در 30 بازی آخر ملی خود شکست نخورده که طولانی‌ترین رکورد تاریخ بازیکنان انگلیس محسوب می‌شود.

- انگلیس و کرواسی در جام جهانی با هم بازی نکرده‌اند و تنها رویایی دو تیم در تورنمنت‌های بزرگ به یورو 2004 مربوط می‌شود که انگلیس 4 بر 2 به پیروزی رسید. دو تیم هفت بار هم با هم روبه‌رو شده‌اند که انگلیس 4 پیروزی و کرواسی 2 برد داشته، نخستین دیدار دو تیم در سال 1996 به تساوی بدون گل انجامید.

 

captcha
تازه ها
بیشتر