ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 79552 / تاریخ انتشار : 1397/4/19 18:37
|

ایران ورزشی آنلاین / غواصان تایلندی موفق شدند 12 بازیکن نوجوان فوتبال و مربی‌شان که 17 روز در غار گرفتار شده بودند را نجات دهند.

وضعیت خطرناک گروه و عملیات پیچیده‌ای که برای نجات آنها لازم بود، توجه رسانه‌های جهان را به این ماجرا جلب کرده بود.

اولین گروه از بازیکنان یکشنبه از غار خارج شدند و عملیات نجات تا عصر سه‌شنبه طول کشید.

آنها از روز 23 ژوئن به خاطر بارندگی شدید و بسته شدن راه برگشت‌شان در غار گرفتار شده بودند. این پسران بین یازده تا 17 سال سن داشتند و از اعضای تیم «وایلد بورز» هستند.

موقعیت آنها هفته گذشته توسط غواصان بریتانیایی شناسایی شد و عملیات نجات بلافاصله شروع شد قبل از اینکه اوضاع جوی مانع آنها شود.

اولین گروه از پسران که هشت نفر بودند، یکشنبه و دوشنبه آزاد شدند و هنوز در بیمارستان هستند، ولی گفته می‌شود که وضعیت بدنی و روحی خوبی دارند.

از آنها عکسبرداری شده و آزمایش خون گرفته شده و حداقل هفت روز در بیمارستان تحت نظر خواهند بود. به همین خاطر نمی‌توانند دعوت جانی اینفانتینو، رئیس فیفا برای حضور در فینال جام جهانی را بپذیرند.

ملوانان تایلندی که ماموریت نجات را به عهده دارند، عصر دیروز سرانجام اعلام کردند که تمام بازیکنان و مربی‌شان از غار خارج شده‌اند و سالم هستند.

عملیات نجات چگونه بود؟

 

 

 
 
 

تیمی 90 نفری از غواصان ماهر، شامل 40 تایلندی و 50 خارجی در این عملیات شرکت داشتند. آنها بازیکنان و مربی‌شان از مسیر تاریک و پر از آب به سمت دهانه غار هدایت کردند.

ورود به غار، رسیدن به گروه و خروج از آن حتی برای غواصان ماهر هم کار پیچیده‌ای بود. این عملیات شامل قدم زدن، راه رفتن در آب، صعود از ارتفاع و غواصی از کنار طناب‌های راهنما بود.

صورت هرکدام از پسران با ماسک پوشیده شده بود و دو غواص که ماسک اکسیژن را هم حمل می‌کردند، همراه او بودند.

سخت‌ترین قسمت مسیر در نیمه راه بود و شکاف به قدری تنگ بود که غواصان مجبور بودند مخزن اکسیژن‌شان را خارج کنند. بعد از این نقطه فضای بازی به نام «اتاق 3» بود که پسران می‌توانستند استراحت کنند، قبل از اینکه مسیر آسانتر به سمت خروجی غار را قدم بزنند. آنها بعد از خروج به بیمارستان «چیانگ رای» برده شدند.

درباره سختی این مسیر همین بس که یکی از غواصان سابق نیروی دریایی چین جمعه در غر در گذشت. سامان گونان از ماموریتی برای رساندن مخازن اکسیژن به گروه برمی‌گشت که اکسیژن خودش به پایان رسید.

واکنش‌ها

آزادی این گروه با واکنش‌های زیادی از طرف چهره‌ها و مجامع سیاسی و ورزشی روبرو شد. ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ‌و کاترین یاکوبسدوتیر نخست‌وزیر ایسلند از چهره‌های سیاسی بودند که دقایقی بعد از انتشار این خبر پیام دادند.

باشگاه منچستریونایتد این پسران را به اولدترافورد دعوت کرده است.

 

 

 

کلیدواژه
غار
تایلند
لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79552
captcha
تازه ها
بیشتر