null / شناسه خبر: 79550 / تاریخ انتشار : 1397/4/19 17:30
|

دسایی: دوئل پوگبا و فلاینی سرنوشت‌ساز است

بازی مقابل همتیمی‌تان در بازی ملی حس غریبی دارد. فلاینی و پوگبا، دو هافبک منچستریونایتد در نیمه‌نهایی جام جهانی باید مقابل هم قرار بگیرند و این جنگی واقعی بین این دو هافبک غول‌پیکر خواهد بود.

ایران ورزشی آنلاین / مارسل دسایی / در بازی امشب پوگبا و فلاینی، دو هافبک تنومند فرانسه و بلژیک که در منچستریونایتد همبازی‌اند، دوئلی کلیدی دارند.

اعتراف می‌کنم که عملکرد فلاینی مرا شگفت‌زده کرده است. او در شروع تورنمنت ذخیره بود، ولی خودش را به تیم تحمیل کرد. سبک بازی او به دبروین اجازه می‌دهد که آزادتر باشد و این آخرین راه حلی است که مارتینز برای تیمش به آن دست پیدا کرده.

با توجه به عملکرد ضعیف دبروین مقابل ژاپن، وقتی به عنوان هافبک دفاعی بازی می‌کرد، این تصمیم منطقی به نظر می‌رسد. هنگام گل دوم ژاپن اکسل ویتسل، دیگر هافبک دفاعی بلژیک بین دو بازیکن حریف که در موقعیت شوت بودند سرگردان بود، در حالی که دبروین کمی آنطرف‌تر ایستاده بود و تماشا می‌کرد!

مطمئنم در همان لحظه بوده که مارتینز به این نتیجه رسیده دبروین برای این پست مناسب نیست. دبروین روی گل سوم بلژیک به ژاپن نقش کلیدی داشت، ولی این زمانی بود که مارتینز فلاینی را به زمین فرستاده بود و او ضمن زدن گل دوم تیمش حضور پررنگی در وسط زمین در کنار ویتسل داشت.

بلژیک با حضور فلاینی در خط میانی تعادل خیلی بهتری دارد و او مقابل برزیل نمایش خیلی خوبی داشت. او نسبت به آنچه همه فکر می‌کنند بازیکن خیلی بهتری است و یکی از دلایل انتقادات اخیر روش استفاده از او در منچستریونایتد باشد.

به خاطر دارم او در اورتون بیشتر یک بازیساز بود و با توپ به راحتی کار می‌کرد. او خیلی خوب می‌داند که چطور بین خط حمله و میانی جایگیری و توپ را حفظ کند. برزیل هرگز نتوانست راهی برای مهار او پیدا کند و او با توجه به قد بلندش سرعت خوبی دارد. او مجبور شده بازی‌اش را ساده‌تر کند، همانطور که پوگبا برای خدمت به تیم روی غرایز تهاجمی‌اش پا گذاشته.

تلاش زیاد و شم تاکتیکی فلاینی به دبروین اجازه داد که در بازی با برزیل آزادانه در حملات شرکت کند و از فضای بین مدافعان برای ایجاد خطر به خوبی استفاده کرد.

پوگبا هم از ابتدای جام به خوبی توانسته بازی‌اش را با سبک بازی تیم تطبیق دهد. قبلا گفته بودم که او باید برای منافع تیم علایق تهاجمی‌اش را کنترل کند و در دو بازی اخیر به خوبی این کار را انجام داده است.

او با هوشمندی متوجه شده که فرانسه برای باز کردن دفاع حریفان می‌تواند روی توان تهاجمی امباپه و گریزمان حساب کند و او بیشتر وظیفه دارد در کنار کانته خستگی‌ناپذیر تعادل میانه زمین را به نفع تیمش برگرداند. عملکرد پوگبا مقابل اروگوئه و آرژانتین واقعا خوب بود و به استعداد ذاتی‌اش بلوغ تاکتیکی هم اضافه شده. او مقابل اروگوئه وقتی شرایط بازی می‌طلبید، پاس‌های کوتاه می‌داد، در حالی که مقابل آرژانتین پاس‌های بلندی برای امباپه می‌فرستاد.

بازی مقابل همتیمی‌تان در بازی ملی حس غریبی دارد. فلاینی و پوگبا، دو هافبک منچستریونایتد در نیمه‌نهایی جام جهانی باید مقابل هم قرار بگیرند و این جنگی واقعی بین این دو هافبک غول‌پیکر خواهد بود. ولی آنها از این نظر تنها نیستند. کانته هم باید مقابل همتیمی‌اش، ادن هازار بازی کند و مراقب او باشد. ژیرو هم شاید مجبور شود مقابل کورتوا پنالتی بزند.

چنین مواردی گاهی اتفاق می‌افتد و برای بازیکنان آسان نیست. در این مورد دو مثال خوب سراغ دارم. یادم می‌آید که در بازی بین آرسنال و چلسی در لیگ برتر، تیری آنری واقعا مرا به دردسر می‌انداخت. او در یک بازی پس از عبور از من گل زد و احساس کردم که باید واکنش نشان بدهم. پس از شادی گل به سمت او رفتم و به او گفتم که بهتر است به سمت دیگر برود، چون من عصبانی شده‌ام و نمی‌خواهم او را مصدوم کنم.

این یک واکنش طبیعی از یک مدافع است. می‌خواهید اعلام حضور کنید، بخصوص زمانی که به دردسر افتاده‌اید. او به سمت دیگر رفت و این پایان ماجرا بود. ولی به طور کلی در زمین باید فراموش کنید که دوست هستید.

تیری در این بازی روی نیمکت بلژیک می‌نشیند و برای ما عجیب است که او را در سمت دیگر ببینیم، ولی من مشکلی با این موضوع ندارم. او در این تیم مسئولیت دارد و کارش را انجام می‌هد. برای او هم وضعیت سختی است که به کشور دیگری برای شکست دادن فرانسه کمک کند، ولی من به او احترام می‌گذارم، چرا که کارش را انجام می‌دهد. و تا جایی که می‌دانم هیچکس در فرانسه پست مشابهی به او پیشنهاد نکرد.

درباره روبرو شدن با همتیمی‌تان، یک مثال دیگر هم وجود دارد. در یک چهارم نهایی جام جهانی 1998 بازی ما با ایتالیا به ضربات پنالتی کشید. خیلی‌ها تعجب کردند که چرا آنری و ترزگه که آن روزها خیلی جوان بودند، پشت پنالتی رفتند، ولی ژورکائف، یکی از بازیکنان باتجربه تیم پنالتی نزد. یوری با پالیوکا، دروازه‌بان ایتالیا در اینتر همبازی بود و گفته بود که این دروازه‌بان در تمرینات همه پنالتی‌های او را مهار می‌کند! امیدوارم ژیرو امشب مقابل کورتوا در موقعیت مشابهی قرار نگیرد.

گاردین

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر