فوتبال ایران / شناسه خبر: 79527 / تاریخ انتشار : 1397/4/19 11:46
|
180 روز تا نخستین بازی ایران

جام ملت‌های آسیا/ عراق و ژاپن هم مثل ما سرمربی ندارند

شاید نباید چندان نگران باشیم چرا‌که دیگر بزرگان آسیایی و آنهایی که به نوعی مدعی قهرمانی در این رقابت‌ها به حساب می‌آیند وضعیت بهتری نسبت به تیم ملی ایران ندارند.

ایران ورزشی آنلاین /محمد قراگزلو/ از امروز تا 18 دی ماه که باید در ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی مقابل یمن در نخستین بازی جام ملت‌های آسیا 2019 بازی کنیم حدود شش ماه زمان داریم. اگر دنبال عدد دقیق‌تری هستید می‌شود 181 روز دیگر. فکر می‌کنید تیمی که شش ماه تا تورنمنتی با این اهمیت فاصه دارد نباید سرمربی داشته باشد یا سرمربی‌اش را بشناسد؟

قرارداد کارلوس کی‌روش در مردادماه به پایان می‌رسد و خبری از تمدید قرارداد با او نیست و البته هیچ گزینه‌ای هم برای جانشینی او وجود ندارد اما شاید نباید چندان نگران باشیم چرا‌که دیگر بزرگان آسیایی و آنهایی که به نوعی مدعی قهرمانی در این رقابت‌ها به حساب می‌آیند وضعیت بهتری نسبت به تیم ملی ایران ندارند.
ژاپن که نمایشی غرورانگیز در جام جهانی داشت همین حالا سرمربی ندارد. آکیرا نیشینو که در ماه آوریل سال گذشته جانشین وحید هلیل هودزیچ شده بود دیگر سرمربی ژاپن نیست. هر چند قرارداد این مربی رسما در پایان ماه جولای تمام می‌شود اما مطمئنا او دیگر سرمربی سامورایی‌ها نخواهد بود. عجیب اینکه بعد از نمایش تحسین‌برانگیز تیم او در روسیه، کوزو تاشیما رییس فدراسیون فوتبال ژاپن از او و تیم ملی کشورش تمجید کرد اما در بازگشت این تیم به سرزمین آفتاب تابان صراحتا اعلام کرد قصد ندارند نیشینو را حفظ کنند چون زمان سرمربیگری او تمام شده. طی چند روز گذشته از یورگن کلینزمن سرمربی سابق تیم ملی آمریکا به‌عنوان جدی‌ترین گزینه سرمربیگری ژاپن نام برده شده و حتی گفته شده به او پیشنهاد دستمزد سالیانه 2 میلیون یورو داده‌اند.
وضعیت سرمربیگری تیم ملی کره جنوبی هم مشخص نیست. اواخر خرداد سال قبل و بعد از باخت کره در دوحه مقابل قطر فدراسیون فوتبال این کشور از بیم پاره شدن نوار 10 دوره حضور متوالی در جام جهانی این مربی آلمانی را با وجود دستاوردهایش برای فوتبال این کشور برکنار و شین تائه یونگ گمنام را جایگزین او کرد. یونگ به هر قیمتی در لحظه آخر جواز حضور در روسیه را گرفت و در این مسابقات بعد از دو باخت مقابل سوئد و مکزیک پایانی غرورانگیز برای فوتبال آسیا و کره جنوبی داشت و با شکست قهرمان جهان وداعی شکوهمند از جام جهانی داشت. البته تیم ملی کره در بازگشت به کشورش در فرودگاه اینچئون با تخم مرغ استقبال شد. در حال حاضر هیچ خبری از تمدید قرارداد یا ادامه همکاری با یونگ نیست و البته در روزهای اخیر مذاکره با فیلیپه اسکولاری هم تکذیب شده است.
تیم ملی استرالیا قهرمان دوره قبل جام ملت‌های آسیا البته وضعیت مشخصی دارد. هر چند کانگوروها با برت فان مارویک بازی‌های نسبتا خوبی در روسیه ارائه دادند اما از قبل مشخص شده بود او بعد از این مسابقات کنار می‌رود و گراهام آرنولد هدایت این تیم را بر عهده خواهد گرفت. مربی که پیش از این در دو سه مقطع به‌عنوان دستیار و سرمربی در تیم ملی استرالیا کار کرده است.
از وضعیت عربستان سعودی اما هیچ خبری نیست. آنها با برت فان مارویک به جام جهانی رسیدند و بعد از آن برای 5 ماه بائوسای آرژانتینی را در راس کار قرار دادند. خوان آنتونیو پیتزی که شیلی را قهرمان کوپا آمه‌ریکا کرده بود در جام جهانی روی نیمکت سعودی‌ها نشست و بعد از دو باخت ناامید کننده، با برد جام را ترک کرد و ظاهرا سعودی‌ها می‌خواهند با او به جام ملت‌ها بیایند.
تیم ملی امارات که با مهدی علی در جام ملت‌های 2015 به مقام سوم رسید از آبان سال قبل آلبرتو زاکرونی ایتالیایی را جایگزین ادگاردو بائوسای آرژانتینی کرد. زاکرونی که سابقه قهرمانی جام ملت‌ها با ژاپن را دارد با امارات دنبال قهرمانی در خانه است. چین نیز با مارچلو لیپی ادامه خواهد داد و روی نیمکتش ثبات داشته است. چین ایستگاه آخر لیپی در دنیای مربیگری است اما فدراسیون فوتبال این کشور اعلام کرده در صورت موفقیت در جام ملت‌ها تا 2022 با او تمدید می‌کند.  اما وضعیت نیمکت عراق همگروه ما در جام ملت‌ها به هم ریخته است. حدود یک ماه قبل باسم قاسم از سرمربیگری عراق برکنار شد و هنوز جانشینش معرفی نشده. از فدراسیون فوتبال عراق تنها شنیده‌ایم جایگزین او خارجی است. اخیرا شایعه پیشنهاد عراق به برانکو هم از سوی فدراسیون فوتبال این کشور تکذیب شد.
ازبکستان هم با تیمی فوق‌العاده جوان، تیمور کاپادزه را در راس کار دارد و قرار است بعد از حضور در بازی‌های آسیایی با همین تیم و همین کادر فنی به جام ملت‌ها بیاید.
 

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79527
captcha
تازه ها
بیشتر