فوتبال ایران / شناسه خبر: 79511 / تاریخ انتشار : 1397/4/18 17:33
|
جای خالی تماشاگرانش را چطور پر می‌کند؟

پیکان، از جذب بازیکن افغان تا دلبری برای پرسپولیس

پیکان پیش از این هم برای جبران جای خالی تماشاگرانش، دست به خودنمایی‌های این چنینی زده بود. زمانی که با فیصل شایسته، بازیکن افغان قرارداد بست.

ایران ورزشی آنلاین /بهناز میرمطهریان / درست است که پیکان معمولاً برای قهرمانی بسته نمی شود یا حتی کسب سهمیه آسیایی هم معمولاً جزء اصلی ترین اهداف این تیم نبوده اما موافقت مجید جلالی با انتقال دو بازیکن تیمش به پرسپولیس بعد از نیم فصل اول هم، تصمیم عجیبی به نظر می رسد. جلالی خیلی راحت با جدایی مهدی شیری بعد از نیم فصل اول و پیوستنش به پرسپولیس موافقت کرد و حالا هم پذیرفته که سروش رفیعی را فقط برای یک نیم فصل جذب کند. تصمیمی که خیلی از تیم ها حاضر به پذیرفتنش نشدند. سرمربی پیکان اما حتماً محاسبات دیگری داشته و شروعی پرقدرت در نیم فصل اول را به پایان قوی تر ترجیح می داده است.

شما می توانید در همان فصل نقل و انتقالات تکلیف یک تیم را در لیگ فوتبال مشخص شده بدانید. به عبارتی تیم قهرمان و تیم سقوط کننده در همان فصل نقل و انتقالات مشخص می شوند و اگر کمی نکته بین باشید می توانید پیش بینی هایی درستی از وضعیت تیم ها داشته باشید. این را خیلی از فوتبالی ها قبول دارند و به اهمیت شروع پرقدرت تیم ها تأکید می کنند. برای تأیید این موضوع کافی است مروری کنیم بر فعالیت نقل و انتقالاتی تیم ها در فصل هایی که گذشت.

فصل گذشته پرسپولیس با حفظ ترکیب اصلی تیمش، در همان نقل و انتقالات نشان داد که برای قهرمانی بسته شده. اتفاقاً با شروع خوب و عملکرد مطلوبی که در نیم فصل اول داشت، توانست خیلی از امتیازهای مورد نیازش برای قهرمانی را در همین نیم فصل اول جمع کند. در مقابل تیم های مثل سیاه جامگان یا نفت تهران، با عملکردی که در نقل و انتقالات داشتند، هنوز فصل شروع نشده کاندیداهایی برای سقوط بودند و در نهایت هم در لیگ برتر نماندند.

البته بودند تیم هایی هم مثل پارس جنوبی جم که دو نیم فصل کاملاً متفاوت داشتند. در نیم فصل اول صدرنشینی های متمادی، این تیم را حسابی بر سر زبان ها انداخته بود و حتی احتمال آسیایی شدنش را هم مطرح می کرد. درست است که شاگردان تارتار نتوانستند در نیم فصل دوم این روند را ادامه دهند اما در نهایت به عنوان تیمی که نخستین سال حضورش در لیگ برتر را تجربه می کرد، جایگاه خوبی را برای خود کرد. ضمن اینکه در همان نیم فصل اول هم با عملکردی که از خود به نمایش گذاشت، تصویر با کیفیتی از خود در نظرها به جای گذاشت.

حالا برای تیم مجید جلالی چه چیزی می تواند بهتر از یک شروع قهرمانانه باشد؟ جلالی می تواند یک نیم فصل از حضور بازیکنان با کیفیتی چون سروش رفیعی و مهدی شیری بهره ببرد و به کمک این بازیکنان با کیفیت، برای پیکان امتیاز جمع کند. حضور سروش رفیعی در تیم پیکان حتی می تواند نگاه ها را به سمت پیکان بگرداند.

پیکان پیش از این هم برای جبران جای خالی تماشاگرانش، دست به خودنمایی های این چنینی زده بود. زمانی که با فیصل شایسته، بازیکن افغان قرارداد بست. با اینکه بازی زیادی به این بازیکن نرسید اما پیکان توانست در طول مدت حضور این بازیکن در تیم، تماشاگران افغان را به ورزشگاه بکشاند و از حمایت و تشویق آن ها به سود خود استفاده کند.

حالا شکل و شمایل این خودنمایی کمی متفاوت است اما در نهایت همان هدف را دنبال می کند. خوش خدمتی پیکان به پرسپولیس، خواه ناخواه نگاه مثبت هواداران پرسپولیس را به این تیم در پی خواهد داشت و این کم مزیتی نیست.

البته قطعاً مجید جلالی، وقتی این تصمیم را می گرفت به عواقب آن در نیم فصل دوم هم فکر کرده است. به اینکه بعد از رفتن رفیعی و شیری چه بر سر پیکان می آید؟ آیا جلالی از حالا برای جایگزین های آن ها در تیم تدبیری اندیشیده؟ این ها مواردی است که در کنار مزیت های حضور سروش در پیکان حتی برای یک نیم فصل، از ریسک بالایی که جلالی برای پذیرش این شرایط به جان خریده هم خبر می دهد. هرچند که با توجه به رویه پیکان در فصل های گذشته، احتمالاً جلالی در همان یک نیم فصل هم می تواند خواسته های باشگاه را برآورده کند و همین موضوع مرزی است که جلالی امکان این را می داد که برای یک نیم فصل با رفیعی قرارداد ببندد و مانع علی دایی برای عقد چنین قراردادی می شد.

کلیدواژه
پیکان
captcha
تازه ها
بیشتر