ورزش ایران / شناسه خبر: 79475 / تاریخ انتشار : 1397/4/17 17:10
|
بازگشایی پرونده تغییر پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های آسیایی بانکوک

انتخاب شبانه اولین پرچمدار زن با تماس هاشمی رفسنجانی

تصویر به‌جا مانده از رژه کاروان ایران حرف‌های دیگری دارد. 20 سال قبل یک بانوی دیگر پرچم ایران را در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی حمل کرده اما هیچ جا اسمی از او نیست.

ایران ورزشی آنلاین / آزاده پیراکوه / ‌همه چیز از یک عکس شروع شد. در لابه‌لای تصاویری که از دوره‌های مختلف بازی‌های آسیایی بجا مانده، یک تصویر جلب توجه می‌کند. ورزشکاران ایران با لباس طوسی روشن در مراسم افتتاحیه بازی‌های 1998 بانکوک. تا اینجا همه چیز عادی است اما مقابل کاروان یک نکته هست که با آنچه در منابع ثبت شده، فرق دارد. پرچم ایران در بازی‌های آسیایی در دست یک بانوی ورزشکار است. همزمان باید منابعی که درباره بازی‌های آسیایی بجا مانده را ورق زد. در همه موارد، نام آرش میر‌اسماعیلی به‌عنوان پرچمدار دیده می‌شود اما این عکس حقیقت دیگری را می‌گوید. حقیقتی که می‌گوید در بازی‌های آسیایی بانکوک، این آرش میراسماعیلی نبوده که پرچم ایران را حمل کرده، بلکه پرچم در دستان زهرا محروقی است اما موضوع مهم‌تر این است که چرا این موضوع تا این حد نادیده گرفته شده است.

تمام مطالبی که درباره تاریخچه حضور ایران در بازی‌های آسیایی بجا مانده، می‌گوید آرش میر‌اسماعیلی در بازی‌های آسیایی بانکوک پرچمدار کاروان بوده. نگاه به این منابع همه را به این سمت می‌برد که بگویند کیمیا علیزاده، نخستین بانوی ورزشکاری است که به‌عنوان پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های آسیایی انتخاب شده و حتی افرادی که قرار بود در هیات اجرایی برای انتخاب یک خانم تلاش کنند نیز از این استدلال استفاده کردند اما حقیقت چیز دیگری است. تصویر به‌جا مانده از رژه کاروان ایران حرف‌های دیگری دارد. 20 سال قبل یک بانوی دیگر پرچم ایران را در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی حمل کرده اما هیچ جا اسمی از او نیست. آیا مشکل خاصی وجود دارد که نام آرش میراسماعیلی به‌عنوان پرچمدار ثبت شده، در حالی‌که آرش پرچم ایران را حمل نکرده است؟ شاید هم یک اشتباه در این اتفاق دخیل بوده است!
افراد مختلفی هستند که می‌توانند کمک کنند و بگویند دقیقا از فاصله انتخاب آرش میراسماعیلی تا سپردن پرچم به دست محروقی چه اتفاقی افتاد اما جالب است که حافظه خیلی‌ها یاری نمی‌کند. یکی دو نفری هم جواب نمی‌دهند و دو سه نفری هم اطلاعات کمی دارند. جالب است که آنقدر موضوع پرچمداری آرش میراسماعیلی تکرار شده که حتی برخی از افرادی که در بدنه تصمیم‌گیر بوده‌اند هم وقتی با سوالی درباره پرچمدار مواجه می‌شوند، می‌گویند مگر آرش پرچمدار نبوده؟ جالب‌تر از این، صحبت برخی ورزشکاران است. حتی برخی از ورزشکاران که در این دوره بازی‌ها حضور داشته‌اند، نیز به خوبی یادشان نمی‌آید و تعدادی از آنها هم می‌گویند یک آقا پرچمدار بوده است.
رباب شهریان، یکی از افرادی است که نام زهرا محروقی را به زبان می‌آورد اما انگار برای اطلاعات بیشتر باید سراغ دختران تیم ملی تیراندازی رفت. راحله خیرا...‌زاده یکی از ورزشکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی است. او با دیدن عکس می‌گوید: «فردی که پرچم به دستش است، زهرا محروقی است اما برای اینکه اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید، با آقای حسن ذوالفقاری تماس بگیرید. من درباره جزییات انتخاب ایشان اطلاعاتی ندارم.»
راحله آدرس درستی می‌دهد. ذوالفقاری، فردی است که مربی تیم ملی تیراندازی در بازی‌های آسیایی بوده و اتفاقا، هم لیدا فریمان و هم زهرا محروقی، تیراندازی را پیش او شروع کرده‌اند. او بر خلاف خیلی‌ها که یادشان رفته چه اتفاقی افتاده، با جزییات یادش است: «تا آخرین ساعات قرار بود آرش میر‌اسماعیلی پرچمدار کاروان ایران باشد اما با تلاش‌های فائزه هاشمی و خانم فرهادی‌زاد شرایط تغییر کرد اما خانم فرهادی‌زاد می‌توانند کمک بیشتری کنند.»
پیش از تماس با مهین فرهادی زاد که در بازی‌های آسیایی بانکوک، سرپرست بانوان تیرانداز بوده، زوایای دیگری از این ماجرا دیده می‌شود که جالب توجه است. گویا در تهران با وجود تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد اما با پرچمداری زهرا محروقی مخالفت می‌شود، تا اینکه کاروان ایران به بانکوک می‌رود. گویا گفته شده که بانوان نباید در مراسم رژه هم باشند اما با تماس فائزه هاشمی با علی اکبر هاشمی رفسنجانی و پیگیری‌های او که به تازگی ریاست جمهوری را به محمد خاتمی داده بود، همه چیز به نفع بانوان تغییر می‌کند. از تهران تماس گرفته می‌شود و نه تنها بانوان رژه می‌روند، بلکه پرچم ایران هم به دست زهرا محروقی می‌افتد.
فرهادی‌زاد این روایت را قدری متفاوت‌تر تعریف می‌کند و می‌گوید: «از سال 90 که بانوان برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی شرکت کردند، تا امروز شرایط خیلی فرق کرده. به خوبی یادم هست که در نخستین دوره حتی اجازه ندادند که بانوان ایرانی در دهکده بازی‌ها مستقر شوند و برای بانوان تیرانداز، هتل گرفتند. بعد از شش روز و همزمان با مراسم افتتاحیه و با پیگیری‌هایی که انجام دادیم و حمایت آقای رفسنجانی، رییس جمهوری وقت، اجازه دادند که بانوان به دهکده بازی‌ها منتقل شوند. عکسی که در آن بانوان با چادر در مراسم رژه حضور دارند، مربوط به همین دوره بازی‌هاست. بعد از مراسم رژه، بازخوردهای خیلی خوبی از حضور بانوان با حجاب اسلامی گرفتیم و تلاش‌مان را بیشتر کردیم. چند سال بعد، وقتی قرار بود برای بازی‌های آسیایی بانکوک تصمیم گیری شود، خانم فائزه هاشمی، طاهریان و من، خیلی تلاش کردیم که یک خانم پرچمدار شود؛ در نهایت نیز این اتفاق افتاد و زهرا محروقی به‌عنوان پرچمدار انتخاب شد.»
فرهادی‌زاد درباره جزییات موضوع و اینکه چه اتفاقی افتاده، توضیح بیشتری نمی‌دهد اما درباره محروقی می‌گوید: «او نخستین مدال زنان بعد از انقلاب را به دست آورده بود و در یک سال، هم در ارتش‌های جهان و هم در قهرمانی آسیا مدال گرفته بود. او به لحاظ اخلاقی هم ورزشکار بسیار شایسته‌ای بود و به همین خاطر در انتخابش سر سوزنی تردید نداشتیم اما متاسفانه نمی‌دانم چرا به این موضوع خوب پرداخته نشد و این اشتباه در معرفی پرچمدار آن دوره بازی‌ها اتفاق افتاده است.»
درباره زمان تغییر پرچمدار حرف‌های مختلفی شنیده می‌شود اما حتما خود ورزشکار، خیلی بهتر یادش است که چه اتفاقی افتاده است. محروقی که متعجب است از یادآوری اتفاق‌های بانکوک؛ می‌گوید: «شب قبل از مراسم رژه به من گفتند که تو پرچمدار هستی. من نمی‌دانم جزییات تغییر پرچمدار چه بود اما فقط می‌دانم که شب به من اطلاع دادند و من از این بابت خیلی خوشحال شدم.»
بعد از حرف‌های محروقی، صحبت‌های امیر حسینی که در آن مقطع دبیر کل کمیته ملی المپیک بوده نیز کمک خیلی زیادی نمی‌کند اما از تصمیم هیات اجرایی می‌گوید: «خیلی خوب یادم نیست که دقیقا چه اتفاقی افتاد اما می‌دانم که ما در آن دوره در هیات اجرایی سه عضو خانم داشتیم. خانم هاشمی، طاهریان و فرهادی زاد. همان موقع تلاش زیادی کردند تا هیات اجرایی مصوب کند که یک خانم پرچمدار شود اما در نهایت هیات اجرایی مصوب کرد که آرش انتخاب شود. با این حال موکلان همیشگی ورزش زنان، بیکار ننشستند و در نهایت تغییر پرچمدار کاروان را تغییر دادند.»
 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79475
captcha
تازه ها
بیشتر