فوتبال ایران / شناسه خبر: 79459 / تاریخ انتشار : 1397/4/17 00:05
|
پنج تیم، پنج بحران

به نداری جنوب، فوتبال هم اضافه می‌شود؟

بهناز میرمطهریان / ورزشگاه‌های جنوب را به خاطر بیاورید، در هوای غبارآلود اهواز که چهره‌ای تار و مبهم از یک ورزشگاه را به رخ می‌کشید. به آن غبار حالا انبوهی از مشکلات باشگاه‌های جنوبی هم اضافه می‌شود.

ایران ورزشی آنلاین / بهناز میر مطهریان / گذشت آن روزگار که فوتبال جنوب برای خودش قطبی بود در این فوتبال و هر یک از نمایندگانش مدعی قهرمانی بودند. حالا فوتبال جنوب با 5 نماینده در لیگ برتر، بدترین روزهایش را می‌گذراند. بدون حامی، بدون پول و بدون هیچ برنامه مدونی برای حضوری قدرتمند در لیگ. کمک‌های دولت به این تیم‌ها قطع شده و هیچ کدام نتوانسته‌اند فکری برای درآمدزایی کنند. بی‌پولی کاری با این تیم‌ها می‌کند که تا مرز فروپاشی پیش می‌بردشان. بازیکنان بزرگ را از جنوب فراری می‌دهد و کادرفنی و مدیریت را به جان هم می‌اندازد. در آخر هم دیگر جانی نمی‌ماند برای تیم‌ها که روی فوتبال تمرکز کنند و به فکر امتیاز گرفتن باشند.

صحبت از پنج نماینده‌ای است که هر یک از آنها می‌توانند مکتبی باشند برای خودشان اما امروز هر یک کوهی از مشکلات هستند و کلاف سر در گم مشکلات‌شان به دست هیچ مدیری باز نمی‌شود. در نهایت هم استعدادها و منابعی که به راحتی در فوتبال جنوب به هدر می‌روند و افسوسی که به جا می‌ماند.
فولاد، همان تیمی بود که سال 84 قهرمان لیگ برتر شد و بارها مدعی بالا بردن جام در لیگ بود. حالا چند فصل است که بی‌پولی و مشکلات اینچنینی بلایی بر سر فولاد آورده که مهم‌ترین هدف‌شان را بقا می‌دانند. در آستانه فصل جدید رقابت‌ها همچنان فولاد حال خوشی ندارد. حامد لک، رحیم زهیوی، احمد عبدا... زاه و علی‌اصغر عاشوری از این تیم جدا شده‌اند و ایمان مبعلی، سینا مریدی، یوسف وکیا و امیر زلیکانی هم در آستانه جدایی‌اند. در این وضعیت سیروس پورموسوی بدون شک کار بسیار سختی در فصل پیش‌رو خواهد داشت.
استقلال خوزستان بعد از پشت سر گذاشتن فصلی سراسر سردرگمی و بلاتکلیفی، هنوز هم سروسامانی پیدا نکرده. استقلال خوزستان تنها تیم لیگ برتری است که تا کنون هیچ بازیکنی جذب نکرده! در عوض 7 بازیکنش را از دست داده و 4 بازیکن دیگر را در آستانه جدایی دارد. وحید شیخ ویسی، موسی کولی بالی، دانیال ماهینی، عقیل کعبی، میثم دورقی و گودرز داودی بازیکنانی هستند که از این تیم جدا شده‌اند و اسماعیل شریفات، یونس دلفی، حکیم نصاری و جونیور مارینی هم در آستانه جدایی هستند. استقلال خوزستان تازه داریوش یزدی را به‌عنوان سرمربی تیم انتخاب کرده و بعید است با این شرایط بتواند جای خالی بازیکنانی که جدا شده‌اند را پر کند. بدون مالک مشخص و مدیریتی که کارآمدی لازم را داشته باشد، معلوم نیست این تیم در پایان فصل چه سرنوشتی پیدا کند.
اوضاع مالی پارس جنوبی جم هم بهتر از سایر تیم‌ها نیست. مشکلات مالی این تیم از نیم فصل دوم فصل گذشته شروع شد و هر روز بر مطالبات بازیکنان این تیم افزوده شد. تصمیم بازیکنان برای جدایی از این باشگاه را به راه‌های عجیبی برای حفظ آنها واداشته. راه‌هایی مثل پرداخت بدهی‌ها به شرط تمدید قرارداد و مواردی نظیر این. حالا مهدی تارتار مانده و معجزه‌ای که انتظار دارند با بازیکنان جوانش خلق کند. او محسن فروزان، محمد طیبی، امید سینک، علی دشتی، فرشاد محمدی مهر، ابراهیم صالحی و میثم آقایی را از دست داده و جز رحمان احمدی بازیکن شاخص دیگری جذب نکرده است.
صنعت نفت آبادان از برخی جهات، چند قدمی از دیگر نمایندگان خوزستان جلوتر است. سرمربی‌اش را از پرتغال آورده که اتفاقاً گزینه خوبی است و با سرمربی جدید اردویی در بروجرد برگزار کرده‌اند. صنعت نفت اما در نقل و انتقالات موفق عمل نکرده. مگنو باتیستا، پریرا، مرتضی اسدی، علی عبدا... زاده، داود نوشی صوفیانی، زبیر نیک نفس و مسعود ابراهیم زاده را از دست داده که پر کردن جای خالی‌شان کار ساده‌ای نیست. البته که مسوولان باشگاه سعی داشته‌اند با جذب احمد عبدا... زاده، عقیل کعبی، شهاب گردان، اکبر ایمانی و بهنام برزای تبعات ناشی از جدایی بازیکنان با کیفیت فصل پیش خود را کم کنند.
نفت مسجد سلیمان، تازه واردی است که در همین قدم‌های اول با مشکل برنامه ریزی و اختلاف‌های کادر مدیریتی و کادر فنی مواجه شده است. این تیم با محمود فکری به لیگ برتر صعود کرد اما همکاری‌اش با فکری در لیگ برتر ادامه پیدا نکرد. مسجد سلیمانی‌ها به سراغ عبدا... ویسی رفتند اما با توجه به خبرهایی که از این تیم به گوش می‌رسد ظاهراً از روابط ویسی و مدیریت باشگاه هم بوی خوشی به مشام نمی‌رسد. گرچه ویسی این روزها به دلیل عمل بینی‌اش، تیم را همراهی نمی‌کند و از بهروز مکوندی خواسته که این تیم را همراهی کند اما بعید نیست اختلافات باعث شود که دوری چند هفته‌ای ویسی از نفت مسجد سلیمان طولانی‌تر شود و حتی به جدایی‌اش هم بینجامد که در این صورت کار نفت مسجد سلیمان سخت خواهد شد. بخصوص که این تیم عملکرد چندان قابل قبولی هم در نقل و انتقالات نداشته است.
بی‌پولی، نبودن مدیریت مناسب و تصمیم‌های نادرست فراوان رفته رفته اوضاع را برای فوتبال جنوب نگران کننده‌تر از همیشه می‌کند. شاید اگر دیر بجنبیم، مجبور شویم در آینده‌ای نه چندان دور به همه نداشته‌های خوزستان و جنوب، سهمیه لیگ برتری در فوتبال را هم اضافه کنیم!
 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79459
captcha
تازه ها
بیشتر