null / شناسه خبر: 79418 / تاریخ انتشار : 1397/4/16 14:59
|
دو بازی غیرمنتظره در یک چهارم نهایی جام جهانی

مهمانان ناخوانده در راه فینال

انگلیس، کرواسی، سوئد و روسیه، چهار تیمی که در تاریخ جام جهانی فقط در دو فینال حاضر بوده‌اند، یک فینالیست در این جام جهانی پرحادثه خواهند داشت.

ایران ورزشی آنلاین / چاک کالپپر / مرحله یک‌چهارم‌نهایی جام جهانی از دیروز آغاز شده اما نکته قابل توجه اینکه از میان چهار تیم انگلیس، کرواسی، سوئد و روسیه که امروز بازی‌های خود را انجام می‌دهند، یکی به فینال می‌رسد. یعنی چهار تیمی که در تاریخ جام جهانی فقط در دو فینال حاضر بوده‌اند، یک فینالیست در مسابقات پرحادثه روسیه خواهند داشت. این یک اتفاق بزرگ است، وقتی اسپانیا در سال 2010 به فینال رسید نخستین تیمی بود که تجربه فینال نداشت. در 20 دوره برگزاری جام جهانی و از 40 تیم حاضر در فینال آلمان با 8 دوره رکورددار است، برزیل 7، ایتالیا 6، آرژانتین 5 و هلند 3 بار به فینال رسیده‌اند؛ روی هم 29 بار. آن طرف قرعه تیم‌های زیادی بودند اما این طرف. شاید کرواسی، کشور 27 ساله با 2/4 میلیون نفر جمعیت و شاید هم انگلیس...

کشوری که یکی از جذابترین لیگ‌های فوتبال جهان را دارد از سال 1966 که به‌عنوان میزبان مسابقات، قهرمان جهان شده، تنها یک بار در میان چهار تیم برتر جام قرار داشته. اگر امروز سوئد را ببرند برای نخستین بار بعد از سال 1990 به نیمه‌نهایی می‌رسند که زمانی بسیار طولانی است. شهردار وقت تورین، ماریا مانیانی، نگرانی قابل درک خود را از اینکه هواداران انگلیسی به شهرش می‌آیند، ابراز کرد. او نه تنها از خشونت و دیگر کارهای کراهت‌آور انگلیسی پرهیز می‌کرد بلکه می‌ترسید هواداران یوونتوس را برای انتقام تحریک کنند، 5 سال قبل در هیسل بروکس در جریان فینال جام باشگاه‌های اروپا برابر لیورپول، انگلیسی‌ها یکی از بدترین فجایع تاریخ فوتبال را رقم زده بودند که به مرگ 39 نفر از جمله 32 ایتالیایی و محرومیت پنج ساله انگلیسی‌ها از رقابت‌های اروپایی منجر شد. خیلی می‌گذرد از دورانی که انگلیسی‌ها به بی‌نظمی و اختلال مشهور بودند و حالا بیشترین خطری که از این هواداران متوجه فوتبال است، غش کردنشان است به خاطر شکسته شدن طلسم ناکامی در قسمتی از فوتبال که ناکامی یک نسل را رقم زد، یعنی ضربات پنالتی! انگلیس در تاریخ جام جهانی فقط یک بار به فینال رسیده که در سال 1966 برابر آلمان غربی بود و با پیروزی 4 بر 2 آنها تمام شد. سوئد هم یک بار به فینال رسیده که در مسابقات وطنی 1958 بود و به پله 17 ساله باختند که حالا 77 سال دارد. کرواسی و روسیه سابقه فینال ندارند هرچند انگلیس، سوئد و کرواسی در دهه 90 درخشیدند.
انگلیس در 1990 در ناپل تیم دوست‌داشتنی کامرون را در یک‌چهارم‌نهایی 3 بر 2 شکست داد با پنالتی‌های دقایق 83 و 105 گری لینکر اما در نیمه‌نهایی در ضربات پنالتی به آلمان باخت.
جام جهانی بعدی نوبت سوئد بود که در مراحل حذفی عربستان سعودی و رومانی را شکست داد اما در نیمه‌نهایی با گل دقیقه 80 روماریو شکست خورد. کنت اندرسون بعد از آن بازی گفت: «نمی‌توانم به انگلیسی توضیح بدهم. فکر نمی‌کنم به سوئدی هم بتوانم توضیح بدهم!»
و بعد کرواسی، کشور 7 ساله، در فرانسه سوم شد، رومانی و آلمان را از پیش رو برداشت اما در نیمه‌نهایی به فرانسه باخت. روبرت پروسینچکی تنها بازیکنی شد که برای دو کشور در جام جهانی گل زده، در ایتالیای 1990 و یک سال قبل از فروپاشی، او برای یوگسلاوی گل زده بود. میروسلاو بلاژویچ مربی کرواسی گفت: «ما نشان دادیم کشور کوچک و ناشناخته ما چه توانایی دارد و امیدوارم مردم در آینده بیشتر از کشور ما بشنوند و ببینند.» حالا 14 بازیکن این تیم در یکی از پنج لیگ معتبر اروپا بازی می‌کنند و دو تا از آنها از جمله بهترینشان، لوکا مودریچ، اخیرا سومین قهرمانی متوالی‌اش در لیگ قهرمانان را با رئال مادرید جشن گرفته.
روسیه، تیمی که با رتبه هفتادم رده‌بندی فیفا به جام آمد پایین‌تر از امثال کیپ ورده، فنلاند، آلبانی، جاماییکا و بورکینافاسو. اگرچه در آسانترین گروه قرار گرفت و در تنها بازی سختش توسط اروگوئه تحقیر شد و اگرچه از مصدومیت محمد صلاح و ضعف اسپانیا بهره برد اما شایستگی‌های خودش را دارد ضمن اینکه موقعیت مکانی بازی‌ها موضوعیت دارد. کره جنوبی در سال 2002 تا نیمه‌نهایی رفت، آمریکا برای نخستین بار در 60 سال به مرحله حذفی جام جهانی 1994 راه یافت و این جام، جام روسیه بوده. امیل فورزبرگ مهاجم سوئد گفت: «تیم‌های خوب زیادی هستند، اتفاقاتی در راه است و هر چیزی احتمال دارد.» خیلی‌ها اشک می‌ریزند مثل او و مربی‌اش، یانه آندرسون بعد از پیروزی برابر سوییس و قطعا اشک‌های بیشتر در پیش است.
مترجم: سیدعلی بلندنظر


 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر