ورزش ایران / شناسه خبر: 79383 / تاریخ انتشار : 1397/4/15 17:42
|
با قایقران ایران در آستانه سومین طلای آسیا

محسن شادی: ۲۰ روز به خاطر عاقل ناراحت بودم

این تصمیم شخصی نبوده. آقای لیو، کبوتری، فدراسیون و آقای دنیامالی گفته‌اند که بهتر است من در سبک وزن مسابقه بدهم.

ایران ورزشی آنلاین / آزاده پیراکوه / آماده شده تا سومین طلای خود در بازی‌های آسیایی را به دست آورد. روزی 38 تا 40 کیلومتر پارو می‌زند و ارومیه را برای تمرین انتخاب کرده. می‌گوید بهترین منطقه برای رویینگ سواران، سیلوانا است و به همین خاطر بیشتر وقتش را در این منطقه گذرانده است. اعتقاد دارد از محسن شادی چهار سال قبل شرایط بسیار بهتری دارد. البته در این یک ماه اخیر یک اتفاقی افتاده که بعد از 20 روزی که با خودش کلنجار رفته، حالا با آن کنار آمده است. به او گفته شده که در سبک وزن مسابقه بدهد، چون شانس بیشتر در مدال آوری در این بخش است و وضعیت شادی از بقیه مدعیان بهتر است. این موضوع یک پیغام دارد. شادی باید جای عاقل حبیبیان را بگیرد البته بعد از یک رکوردگیری. اگر این اتفاق بیفتد، عاقل باید به سنگین وزن برود و این یعنی اینکه ممکن است بین او و دوست دیرینه‌اش دلخوری پیش بیاید، اگرچه انگار هر دو طرف خیلی خوب می دانند، مدال آوری برای کشور، در اولویت است. به بهانه حضور در کاپ آسیا، تمرین در ارومیه و سفر به چین و در نهایت رکورد گیری پیش از بازی های آسیایی، چند دقیقه‌ای با محسن شادی همکلام می‌شویم.

کاپ آسیا در کره چطور بود؟

یک مسابقه آزمایشی در کاپ آسیا داشتم که خیلی خوب بود. 3 – 4 نفر از رقبای اصلی‌ که در بازی‌های آسیایی دارم، در کره حضور داشتند و رقابت خیلی خوبی با هم داشتیم. در این رقابت من اول شدم و حالا انگیزه‌ام برای موفقیت در بازی‌های آسیایی مضاعف شده است.

رقبایت از نظر رکوردی در چه شرایطی بودند؟

رکورد خودم خوب است و وقتی در این شرایط هستم، به رکورد رقبایم توجهی ندارم. مهم اینست که خودم آماده باشم و رکودم خوب باشد. در کره هم همین موضوع برایم مهم بود. در این شرایط اصلا به رقبایم فکر نمی کنم. طبق برنامه تمرینی آقای لیو و آقای کبوتری، در کاپ آسیا شرکت کردم و رکوردم هم از نظر خودم و هم از نظر  مربیانم خوب بود. زمانی که ثبت کردم، به نسبت دوره های قبل در این شرایط زمانی بسیار خوب است؛ ضمن اینکه تا بازی‌ها، حدود 40 روز زمان دارم که فرصت خوبی است به شرایط بهتری برسم.

قرار است در این 40 روز چه اتفاقی بیفتد؟

چند روز دیگر در ارومیه تمرین می‌کنم و بعد به چین می رویم. در چین هم مستقیم زیر نظر لیو کار می کنیم تا اگر اشکال تکنیکی وجود دارد، رفع شود.

در این مدت بدون حضور لیو تمرین کرده‌اید. آیا این روش جوابگوی نیاز قایقرانان است؟

من در مورد خودم حرف می زنم. در این مدت هر روز با لیو در تماس بوده ام و با کمک آقای کبوتری برنامه های او را گرفته‌ام و اجرا کرده‌ام.اگر آقای لیو بود، حتما شرایط بهتری داشتم اما تفاوت آن شرایط، با چیزی که الان هستم، شاید 10 درصد باشد که آنهم مربوط به تکنیک است. مشکل تکنیکی هم ظرف چند روزی که در چین هستیم، رفع می‌شود، بنابراین از اینکه آقای لیو کنار تیم نبود، خیلی آسیب ندیدم چون او به طور کامل در جریان وضعیت من بود.

و قرار است از چین به جاکارتا بروی؟

بله. حدود 23 – 24 روز در چین تمرین می کنم و سپس به جاکارتا می‌روم. لیو هم در چین هست و فکر می کنم در شرایط خوبی مسابقه بدهم.

می‌روید تا سومین طلای بازی های آسیایی را به دست آورید؟

انشالله که اینطور می‌شود. تایمی که در کاپ آسیا زدم، خیلی خوب بود و خوشحالم که در این فاصله این رکورد را زده‌ام. این رکورد نشانه خوبی است.

روز قبل از مسابقه‌ات در بازی‌های آسیایی اینچئون، آقای دنیامالی گفت، شادی صد در صد مدال می گیرد. وقتی دلیل را از او پرسیدم گفت، گونه هایش گود افتاده، این یعنی که خیلی خوب تمرین کرده. فکر می کنید امسال هم همین شرایط را داشته باشید؟

الان وضعیتم از آن موقع هم بهتر است. آن موقع وزنم 80 کیلو بود اما الان 72 کیلو هستم واین یعنی اینکه خیلی بهتر تمرین کرده‌ام.

تعدادی از ملی پوشان قایقرانی از شرایط تمرینی در ایران ناراضی هستند و می‌گویند باید در چین تمرین می‌کردیم.

من نمی‌دانم بقیه بچه‌ها چه نظری دارند و چرا چنین نظری دارند. اما من ترجیحم این است که در ارومیه تمرین کنم. من در سیروانا تمرین می کنم که بهترین شرایط آب و هوایی را دارد. از نظر ارتفاع، بیش از 1800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و برای یک ورزشکار، این شرایط بهترین وضعیت است. من دو ماه آخر سال قبل را به تنهایی در ارومیه تمرین کردم و وقتی بچه های دیگر به اردوی ارومیه امدند؛ به خاطر همین شرایط آب و هوایی، من وضعیت بهتری داشتم. البته نمی خواهم از خودم تعریف کنم. می خواهم بگویم چقدر شرایط این منطقه خوب است. شاید از نظر امکانات و پارو، امکانات کشوری مثل چین بهتر باشد اما قطعا از نظر پیست و آب و هوا، سیروانا شرایط بهتری دارد و من اینجا را با هیچ جایی عوض نمی کنم.

و البته کنار خانواده هم هستید.

خب این را هم باید به بقیه فواید تمرین در این منطقه اضافه کرد. اما همه دلیلم این نیست. در ایران قطعا جایی بهتر از اینجا برای تمرین نیست. تهران که اصلا مناسب نیست. چون مسافت دریاچه آزادی کم است و بعد از یک کیلومتر باید دور بزنیم. مسافتی که ما مسابقه می دهیم، دو کیلومتر است و دور زدن بعد از یک کیلومتر، شرایط ما را به هم می زند. بنابراین اصلا نمی‌خواهم در تهران تمرین کنم، چون بدن فشاری که لازم است تحمل کند، را هرگز تحمل نمی کند.

 بعضی از هم تیمی‌هایتان به تغذیه اردوها هم ایراد می‌گیرند.

غذایی که در اردوی ارومیه داده می‌شود، خوب است. ما نباید این نکته را فراموش کنیم که سرپرست تیم به میزان پولی که فدراسیون برای هر وعده غذایی ورزشکاران به او می دهند، می‌تواند غذا تهیه کند و به همین خاطر ما نمی توانیم انتظار خیلی زیادی داشته باشیم.

روزی چند ساعت پارو می زنید و چه مسافتی را؟

من تقریبا روزی 38 تا 40 کیلومتر پارو می زنم و دو وعده تمرین دارم و در حال حاضر از همه چیز راضی هستم.

این دوره بازی‌ها، سومین دوره ای‌ست که با مربیگری لیو راهی بازیها می شوید و به نظر می رسد که اطمینان لازم را به این مربی دارید.

همینطور است. من تمام مدال‌هایی که دارم، مربوط می شود به زمانی که با مربیگری لیو به مسابقه‌ها رفته‌ام. این بار هم اطمینان کامل دارم به هر تصمیمی که گرفته می‌شود.

مثل این تصمیم که گفته شده در سبک وزن مسابقه بدهید؟

بله. این تصمیم شخصی نبوده. آقای لیو، کبوتری، فدراسیون و آقای دنیامالی گفته اند که بهتر است من در سبک وزن مسابقه بدهم.

و برای این کار باید بین شما و عاقل حبیبیان، انتخابی برگزار شود؟

بله متاسفانه. روزی که این خبر را شنیدم، به این فکر نکردم که باید چطور وزن کم کنم؛ فقط به این فکر کردم که پس عقیل ( شادی، عاقل حبیبیان را اینطور صدا می زند) چه می شود؟ من و عقیل سالهای سال است که مثل برادر هستیم و در تمام اردوها و سفرها، هم اتاقی هستیم. تا 20 روز من به خاطر این موضوع ناراحت بودم و استرس داشتم اما همه با من حرف زدند و گفتند اینجا کشور و مدال آوری مهم است. در نتیجه قرار است، بین من و عقیل در چین رکوردگیری انجام شود. هر کسی که بهتر باشد،  در سبک وزن مسابقه بدهد و نفر دیگر در سنگین وزن به آب بزند. امیدوارم اگر من در رکوردگیری انتخاب شوم، عقیل نارحت نشود و اگر هم او انتخاب شود، من برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. من می فهمم که چند سال در اردو بودن، یعنی چه و نمی‌خواهم عقیل کوچکترین آسیبی ببیند.

دوره قبل برایتان اهمیت زیادی داشت که در سنگین وزن مسابقه بدهید. اما الان می خواهید به سبک وزن بروید.

دوره قبل به این خاطر بود که باید پاسخ برخی ها را می دادم. من از فدراسیون انتقاد کرده بودم و بعد همه می گفتند بهانه آورده و نمی تواند در سنگین وزن مدال بگیرد. برای همین باید خودم را ثابت می‌کردم. آن مدال در سنگین وزن برایم اهمیت زیادی داشت اما الان دیگر نیاز به ثابت کردن ندارم. الان مدال آوری مهم است. 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79383
captcha
تازه ها
بیشتر