ورزش ایران / شناسه خبر: 79329 / تاریخ انتشار : 1397/4/13 17:49
|
تغییر اوزان بین المللی با هدف پویایی بیشتر در وزنه برداری

وزنه‌برداری ایران می‌تواند در ۷ وزن مدعی باشد

تغییر اوزان بین المللی وزنه برداری موجب و افزایش دسته های وزنی از (8 وزن به 10 وزن) بی تردید می تواند اتفاقی ویژه و قابل قبول برای وزنه برداری ایران در سالهای آتی باشد.

ایران ورزشی آنلاین /رضا عباسپور / سرانجام بعد از کارشناسی فنی روی تاثیرات مثبت و منفی موثر بر تغییر اوزان  هشتگانه وزنه برداری، کارگروه تخصصی فدراسیون جهانی (IWF) با مشخص کردن دسته بندی های جدید، برای تصویب نهایی این اوزان و ایجاد تغییرات اساسی در اوزان مختلف سه گروه سنی (نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان درهردوبخش مردان و زنان) مصمم تر از گذشته مهیای دفاع از برنامه خود در جلسه رسمی هیات رییسه جهانی است. اعضاء کارگروه تخصصی فدراسیون جهانی قرار است هفته آینده در نشست رسمی هیات رییسه جهانی با دفاع از برنامه خود و توضیحاتی مبسوط درمورد تغییر گسترده ای که در اوزان  قبلی  ایجاد شده است (افزایش اوزان از 8 وزن به 10 وزن) تغییرات وزنی بوجود آمده را در جلسه رسمی هیات رییسه جهانی به تصویب نهایی رسانده و از سال آینده درتمامی رقابتهای داخلی و بین المللی وزنه برداری درسراسر دنیا برای پویایی و تحرک بیشتر در وزنه برداری اجرایی کنند.

کارگروه تخصصی فدراسیون جهانی وزنه برداری برای تغییر اوزان، گویا بعد از ماه ها تحلیل و بررسی فنی شرایط مختلف به نتیجه قطعی و نهایی رسیده است. زیرا این کارگروه با اعلام اوزان جدید وزنه برداری قبل از برگزاری جلسه رسمی هیات رییسه فدراسیون جهانی در حاشیه رقابتهای جهانی 2018 جوانان که ابتدای هفته آینده در تاشکند ازبکستان برگزار می شود، اینطور نشان داده که در خصوص اجرایی کردن اوزان جدید به جمع بندی نهایی رسیده و قطعا بدنبال تصویب نهایی دسته بندی های جدید در نشست هیات رییسه جهانی است.

این کارگروه در خصوص  اوزان بین المللی جدید به این نتیجه رسیده که در بخش مردان و رده های سنی بزرگسالان و جوانان دسته بندی رسمی بهتر است بدین تریتب باشد که اوزان هشتگانه قبلی یعنی دسته های (56، 62، 69، 77، 85، 94، 105 و 105+ کیلوگرم) به 10 وزن ارتقاء پیدا کرده و از این پس اوزان (55، 61، 67، 73، 80، 87، 95، 106، 118 و 118+ کیلوگرم) بعنوان دسته های رسمی جدید وزنه برداری در رده های سنی جوانان و بزرگسالان و دربخش مردان رسمیت پیدا کرده و درتمامی مسابقات داخلی و بین المللی به اجرا درآید.

3 وزن اول چنگی به دل نمی زند!

طبق دسته بندی جدید کارگروه تخصصی تغییر اوزان فدراسیون جهانی وزنه برداری سه وزن اولی که تغییر کرده یعنی اوزان (55، 61 و67 کیلوگرم) بازهم مثل دسته بندی های سبک وزن قدیمی (56، 62 و 69 کیلوگرم) خیلی نمی تواند برای ما چنگی به دل بزند. زیرا این اوزان اگرچه اندکی تغییر کرده و تقریبا با اوزان قبل تفاوتهای نسبتا قابل توجهی دارد، اما باز هم برای وزنه برداری ایران به واسطه فقر نیرو و استعدادهای ناب در سبک وزن این تغییرات خیلی تفاوتی ندارد. البته نه اینکه در این اوزان ما به هیچ وجه نمی توانیم شانسی برای کسب مدال های رنگا رنگ در عرصه های مختلف بین المللی داشته باشیم؛ بلکه اگر به دنبال مدال های طلای جهانی و المپیک  در این سه وزن هستیم، قطعا حالا حالاها نمی توانیم با توجه به حضور کشورهای مدعی شرق آسیایی و آمریکای لاتین در سبک وزن بازهم مثل گذشته در اوزان پایین حرفی برای گفتن داشته باشیم.

مدعی تمام عیار در میان وزن و اوزان بالا

قطعا در اوزان جدید سوای سه وزن نخست، باز هم وزنه برداری ایران می تواند در اوزان (73، 80، 87، 95، 106، 118 و 118+ کیلوگرم) مدعی تمام عیاری برای درو کردن مدالها و کسب عناوین ارزشمند جهانی و المپیک باشد. البته بجز ما این اتفاق یعنی تغییر اوزان خصوصا در میان وزن و سنگین وزن می تواند به سود کشورهایی همچون روسیه، قزاقستان، ازبکستان، امریکا و برخی دیگر از کشورهایی که مثل ایران در این اوزان از وجود وزنه بردارانی شش دانگ و قابل اتکا سود می برند اتفاقی خوش باشد. البته وزنه برداری ایران بواسطه پشتوانه های غنی و توانمندی که در اوزان مذکور دارد بدون شک می تواند با بهره گیری درست و منطقی از این فرصت طلایی ایجاد شده، طوری در اوزان جدید مهره چینی و یارگیری کند که در دو رده سنی جوانان و بزرگسالان، بواسطه تغییرات وزنی خوبی که ایجاد شده است مدعی اصلی کسب عناوین قهرمانی باشیم.

تغییر وزن رستمی با چاشنی آینده نگری!

وقتی به اوزان جدیدی که قرار است از این پس در رشته وزنه برداری به رسمیت شناخته شود می اندازیم، می شود دریافت که کیانوش رستمی با دانش این موضع که دسته های وزنی تغییر می کند، قید حضور دردسته 85 کیلوگرم و مدال طلای بازی های آسیایی جاکارتا در این وزن را زده و به وزن بالاتر یعنی دسته 94 کیلوگرم تغییر وزن داده است. کیانوش قطعا با حضور در دسته 94 کیلوگرم خوب می داند که به احتمال فراوان با توجه به آمادگی بالای سهراب مرادی و رقبای قدرتمند قطری و ازبک خود در بازی های آسیایی پیش رو شاید اصلا درجاکارتا دستش به مدال نرسد! اما بازهم کیانوش تصمیم گرفته با محک توانمندی خود در یک وزن بالاتر حتی اگر بدون مدال و دست خالی  بازی های آسیایی 2018 جارکارتا را ترک کند، بازهم روغن این ناکامی را به تن خود بمالد، ولی با نگاه به آینده درحقیقت یک تیر را برای هدفگیری دو نشان در سال آینده (2019) که سال قبل از المپیک است از چله رها کند.

قهرمان وزنه برداری جهان و المپیک اگر چه با پارتی بازی و نظر رییس فدراسیون وزنه برداری از فیلتر کادرفنی عبور کرد، اما تغییر اوزان وثبت دسته 95 کیلوگرم در اوزان و دسته بندی های جدید ثابت می کند که کیانوش رستمی از حالا با استفاده از تمامی اهرم های فشار خود تصمیم گرفت ازدسته 85 کیلوگرم به وزن 94 کیلوگرم نقل مکان کند تا نسبت به رقبای خود حداقل از لحاظ جا افتادن در وزن جدید و بدست آوردن شرایط آرمانی برای کسب موفقیت در رقابتهای جهانی 2019 تایلند و بازی های 2020 توکیو از شرایط ایدهال تری برخوردار باشد. البته قطعا باید منتظر ماند و دید که رقبای 85 کیلویی کیانوش رستمی مثل آرلی مندز کوبایی یا تیان تائو چینی و یا وزنه برداران قدرتمند روس با توجه به تغییرات ایجاد شده چه موضعی نسبت به رقیب مدال دار ایرانی خود اتخاذ می کنند. آیا آنها نیز مثل کیانوش تصمیم به رفتن به یک وزن بالاتر و رقابتی دوباره با یکدیگر در دسته 95 کیلوگرم می گیرند، یا اینکه آنها مثل کیانوش رستمی دل را به دریا نزده و با دو کیلو اضافه کردن وزن خود دردسته وزنی 87 کیلوگرم  وزنه می زنند؟

دوراهی دشوار پیش پای سهراب!

سهراب مرادی بی تردید آماده ترین وزنه بردار حال حاضر دنیا در دسته 94 کیلوگرم است. او که درحال حاضر بجز رکورد یکضرب، رکوردهای دوضرب و مجموع دنیا را دراختیار دارد، حالا هم شانس اول کسب مدال طلای بازی های آسیایی جاکارتا و رکوردشکنی در این آوردگاه معتبر به شمار می رود. اما تغییر اوزان وآمدن کیانوش رستمی در وزن اختصاصی سهراب مرادی قطعا بعد از بازی های آسیایی تغییرات تاکتیکی و وزنی را برای ستاره 94 کیلویی وزنه برداری ایران بدنبال دارد. زیرا با تغییر اوزان در سال آینده و جایگزینی دسته 95 کیلوگرم بجای وزن 94 کیلوگرم فعلی، همچنین ترافیک زیادی که قطعا این تغییرات بدنبال خود دارد، باعث می شود که سهراب مرادی هم بدون شک در فکر نقل مکان به یک وزن بالاتر یعنی دسته 106 کیلوگرم باشد.

البته بازگشت دوباره ایلین ایلیا اسطوره قزاق ها به دنیای وزنه برداری و نیز حضور علی هاشمی، محمدرضا براری، علیرضا سلیمانی ملی پوشان و ستاره های ایرانی که وزنشان با این دسته وزنی جدید همخوانی دارد و چند وزنه بردار مطرح خارجی دیگر در این وزن، موجب می شود که ناخودآگاه ترافیک شدیدی در این وزن نیز ایجاد شود. به همین دلیل اگرچه در دسته 95 کیلوگرم هم قطعا از سال آینده رقابت نزدیکی را بین مدعیان حضور در این دسته شاهد خواهیم بودو به مراتب این اتفاق کار برای یکه تازی سهراب  را دشوارتر از قبل می کند.اما باید منتظر ماند و دید که تصمیم نهایی سهراب مرادی برای عبور از این دو راهی سخت و پرمخاطره پیش رویش چیست و چه زمانی عملیاتی می شود؟

شرایط ویژه برای درخشش فوق سنگین های ایران

دسته بندی های جدید در دو وزن پایانی از اوزان دهگانه وزنه برداری هم نوید بخش روزهایی روشن پیش روی ستاره های سنگین وزن وزنه برداری ایران است. زیرا تقسیم بندی این دو وزن به دسته های 118 و 118+ کیلوگرم موجب می شود تا وزنه بردارانی همچون محمدرضا براری، پیمان جان یا حتی علی هاشمی و علیرضا سلیمانی اگر در وزن 106 کیلوگرم به ترافیک جدی یا بمبست برای مدال آوری و ملی پوش شدن بخورند می توانند با حضور در دسته 118 کیلوگرم خود را بعنوان مدعی مدال آوری و کسب دوبنده تیم ملی معرفی کنند. قطعا این وزن چون برای اولین بار قرار است از سال 2019 دردنیای وزنه برداری رونمایی شود، می تواند فرصت طلایی را برای وزنه بردارانی که قدر این شرایط ویژه را بدانند ایجاد کند. در دسته فوق سنگین هم قطعا تغییرات ایجاد شده خیلی تفاوت خاضی را برای ستاره های عنواندار و فعال در این وزن ایجاد نمی کند.زیرا آنها بدون تغییر همچنان مثل قبل با حفظ شرایط وزنی خود روی تخته می روند.

کلیدواژه
وزنه‌برداری
لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79329
captcha
تازه ها
بیشتر