ورزش ایران / شناسه خبر: 79225 / تاریخ انتشار : 1397/4/11 17:21
|
یک ماه مانده به بازی های آسیایی و چالش عجیب تیم پر امید قایقرانی

دردسر قایقران‌ها؛ نبود پوره سیب زمینی!

انتظار قهرمانان قایقرانی از غذاهایشان، چیزی در حد و اندازه پوره سیب زمینی و ماکارونی است!

ایران ورزشی آنلاین /  محسن آجرلو / تمام رشته های مهم و مدال آور ایران، این روزها مشغول آماده سازی هستند. رشته هایی که باید بیش از یک ماه دیگر در جاکارتا به میدان بروند و اکثریت قریب به اتفاقشان هم به شرط مدال آوری راهی این تورنمنت ها می شوند. مدیران ورزش هم هر از چندی راهی یکی از اردوها می شوند تا به آنها سر بزنند و از شرایطشان جویا شوند. هر رشته هم به تناسب شرایطش، کمبودها و کاستی هایی دارد. یکی دیدار تدارکاتی و تورنمنت قابل توجهی را در برنامه نداشته، دیگری از امکانات شکایت دارد و بعضی هم موارد دیگر برای شکایت دارند. در این میان اما برخی رشته ها نظیر قایقرانی، مشکلاتی دارند که شاید باورتان نشود!

 قایقرانی یکی از رشته های پر مدال در بازی های آسیایی است. رشته‌ای که در ایران هم در برخی قایق ها وضعیت خوبی دارد و ورزشکارانش از شانس های مسلم کسب مدال و حتی طلا در رویدادهای آسیایی و جهانی به حساب می آیند. با این حال قایقرانان ایران در ماه های گذشته و حتی این روزها که حدود یک ماه تا بازی های آسیایی مانده، مشکلاتی بسیار کوچکی دارند که شاید کسی وجود آن ها در ورزش ایران و در رده قهرمانی را باور نکند.

ماجرا از این قرار است که ملی پوشان رویینگ ایران هفته های گذشته را در چین گذراندند و زیر نظر مربی چینی خود تمرین می کردند. وقتی با یکی از این ورزشکاران درباره شرایط اردوی چین و تفاوت هایش با اردوی های داخلی صحبت کردیم، اولین چیزی که به آن اشاره کرد، وضعیت غذا بود! آن هم در شرق آسیا و با توجه به اختلاف نوع غذا. با این حال شرایط تغدیه ملی پوشان بسیار بهتر از ایران بوده و مشکلی از این بابت نداشته اند.

حالا سوال اینجاست. چرا رشته ای مانند قایقرانی که امید زیادی برای مدال آوری به آن بسته شده و در ادوار گذشته بازی های آسیایی هم سهم مهمی در سبد مدالی ایران داشته اند، باید دغدغه ای اینچنین داشته باشد!

شنیده ها حاکی از آن است که انتظار قهرمانان قایقرانی از غذاهایشان، چیزی در حد و اندازه پوره سیب زمینی و ماکارونی است! غذاهایی که نمونه ساده کربوهیدرات برای تمرینات سخت و طاقت فرسای آن هاست. کربوهیداراتی که در راه تمرینات قدرتی و آماده سازی برای همه ورزشکاران به خصوص رشته سنگینی مانند قایقرانی لازم است. با این حال اینطور به نظر می رسد که فدراسیون قایقرانی در تامین همین موارد ساده و کم هزینه هم کوتاهی می کند تا ورزشکاران نقطه قوت اردوی خارجی شان آن هم در خاور دور را شرایط تغذیه ای مناسب بدانند.

قایقرانی در دوره گذشته بازی های آسیایی در شرایطی که عملکرد بدتری داشت و نسبت به گوانگ‌ژو کیفیت مدال هایش پایین آمده بود، یک طلا، دو نقره و شش برنز بدست آورد و این یعنی 9 مدال! رشته ای که می تواند در شرایطش بدش 9 مدال برای ایران کسب کند، لنگ ارزان ترین غذاهای ممکن است آن هم در هفته های منتهی به بازی های آسیایی!

این مشکلات عجیب و غریب در دوره های گذشته تمرینات این تیم هم به چشم می خورد و چیز تازه ای نیست. مشکلاتی که گویا هیچ گاه قصد حل شدن ندارند یا اگر هم حل می‌شوند، موقتی‌اند.

برای نمونه یکی از مشکلات عجیب این تیم در سال گذشته را یادآوری می کنیم. در بهار و تابستان گذشته، تیم رویینگ ایران  در هر دو رده مردان و زنان در سد کینه ورس استان زنجان مشغول تمرین بود. تمرینی که تعداد زیادی از ملی پوشان چندین کیلومتر را برای اسکان در شهرستان ابهر آن هم در جاده ای خطرناک رفت و آمد می کردند. نکته عجیب و تلخ و شاید هم خنده دار آن اردو اما اینجا بود که در برخی روزها و ساعات، این ملی پوشان در کنار هزاران متر مکعب آب پشت سد، له له چند قطره آب آشامیدنی را می زدند اما آب قطع بود! تا نزدیک ترین جایی هم که بشود آب معدنی تهیه کرد کیلومتر ها راه بود.

در روزهایی که وصلی آب هم ملی پوشان مجبور بودند مسافت زیادی را با خستگی تمرین با پای پیاده طی کنند تا بتوانند یک بطری آب پر کنند و با خود بیاورند!

امروز هم که می بینیم که مشکل تغذیه شان در حد ساده ترین گروه غذایی یعنی کربوهیدرات است اما در وعده های غذایی شان خبری از آن نیست! رئیس فدراسیون هم به طور قطع از این ماجرا خبر دارد اما اینکه کاری نمی کند سوالی است که خود ما هم خیلی دوست داریم پاسخش را بشنویم. 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79225
captcha
تازه ها
بیشتر