null / شناسه خبر: 79222 / تاریخ انتشار : 1397/4/11 17:06
|
امباپه درخشید و با رکورد پله برابری کرد

به جمع بزرگان خوش آمدی!

کسی پس از رونالدو برزیلی، بهترین مهاجم مرکزی جهان در 20 سال گذشته، نتوانسته بود دفاع حریف را چنین به وحشت بیندازد.

ایران ورزشی آنلاین / نیک ایمز / یاد کسی نیفتادید؟ کیلیان امباپه از مهار ضعیف توپ اور بانگا نهایت استفاده را کرد و چنان بازیکنان آرژانتین را پشت سر گذاشت و دوید که هیچ‌کس نمی‌توانست او را بدون خطا متوقف کند. این صحنه یادآور بازیکنی درخشان بود. آیا کسی پس از رونالدو برزیلی، بهترین مهاجم مرکزی جهان در 20 سال گذشته، توانسته بود دفاع حریف را چنین به وحشت بیندازد؟

دیدیه دشان پس از بازی گفت: «مردم دوست دارند بازیکنان را با هم مقایسه کنند.» او در پاسخ به اولین خبرنگاری که از رونالدو صحبت کرد، گفت: «رونالدو مهاجمی بسیار بسیار سریع بود. به نظرم کیلیان از او هم سریع‌تر است. اما شما دارید فردی را که قهرمان جام جهانی بوده با بازیکنی جوان مقایسه می‌کنید که توانایی‌های بسیاری دارد. او بسیار پیشرفت خواهد کرد، اما من از روش بازی او در حال حاضر هم راضی هستم.»
دشان حق هم دارد. او البته احتمالا نمی‌دانست که شخص رونالدو در ورزشگاه حاضر است و کنار دیه‌گو مارادونا نشسته است که حرص و جوش می‌خورد. آرژانتین نمی‌توانست امباپه را مهار کند و او در این بازی دو گل زد.
بارها، زمانی که امباپه در موناکو بازی می‌کرد، با احتیاط درباره آینده او صحبت می‌شد، چرا که این بازیکن به ‌تازگی 18ساله شده بود. قیمت بسیار بالایی که پاری سن‌ژرمن حاضر شد برای خرید او بپردازد برایش دردسرساز به نظر می‌رسید. اما چنین نمایشی در بالاترین سطح مسابقات فوتبال دنیا نشان از چیزی فوق‌العاده دارد؛ اینکه صحبت‌هایی که درباره بازی او می‌شود، دیگر تشبیه نیست و کاملا واقعی است.
دشان گفت: «او عاشق فوتبال است. او همه چیز را درباره باشگاه‌ها و بازیکنان می‌داند. من همیشه گفته‌ام که او بازیکن خیلی خوبی است. او جای زیادی برای پیشرفت دارد اما در چنین مسابقه مهمی، تمامی استعداد خود را به نمایش کشید. با آن که قرار بود در دفاع هم حضور پیدا کند، دست به حمله هم زد و حملات خیلی خوبی هم ترتیب داد.»
این جذاب‌ترین بخش بازی امباپه است. آنهایی که با او کار کرده‌اند می‌گویند او بسیار جدی و باهوش است و مطابق برنامه مربی پیش می‌رود. او این بار هم حرف‌های مربی را انجام داد، دست به کار دفاعی زد، و از فرصت‌هایش برای هجوم به سمت دروازه حریف استفاده کرد. او از هر سمتی که خواست، چپ، راست یا میانه میدان، دفاع آرژانتین را آزار داد. مردان خورخه سامپائولی نمی‌توانستند مهارش کنند و سخت بتوان بازیکنی را پیدا کرد که در ادامه جام جهانی، نمایشی درخشان‌تر از بازی او در این مسابقه داشته باشد.
البته فرانسه در مرحله یک‌چهارم نهایی با دفاعی سرسخت‌تر روبه‌رو می‌شود، و بی‌تردید خود آنها هم مشکلات دفاعی زیادی دارند که باعث می‌شود مهاجمان مجبور به حضور بیشتر در کارهای دفاعی شوند. آنهایی که طالع‌بینی دوست دارند به این اشاره خواهند کرد که امباپه متولد دسامبر 1998 است، یعنی همان سالی که فرانسه فاتح جام جهانی شد. همچنین 20 سال پیش، در چنین روزی بود که مایکل اوون با حرکتی انفرادی، مشابه حرکت امباپه، گلی فوق‌العاده به آرژانتین زد و خود را به دنیا نشان داد. نشانه‌ها که خبر از اتفاقات خوب می‌دهند، اما خبر خوب‌تر برای دشان اینکه آنتوان گریزمان هم عملکرد خوبی داشت، و پل پوگبا که در نیمه اول یک پاس بسیار بلند عالی به امباپه داد، هماهنگ با بازیکنان سرعتی تیمش نشان داد.
دشان گفت: «تیم آرژانتین در حمله خیلی بهتر از دفاع بود. تیم ما جوان است و 14 بازیکن ما تجربه جام جهانی را نداشته‌اند. به این ترتیب تیم ما نیاز به صبر دارد تا موفق شود. حالا برای صعود به مراحل بالاتر، همه بازیکنان باید فوق‌العاده باشند.» انتظارات از فرانسه بالاتر هم خواهد رفت، و اگر فرانسه دو هفته دیگر به همین ترتیب بازی کند، کمتر تیمی می‌تواند حریف ضرباهنگ سریع آنها شود.
امباپه هم پیش از آمدن دشان در نشست خبری صحبت کرد. او که به عنوان بازیکن برتر میدان برگزیده شده بود، دریافت که تنها او و پله بوده‌اند که پیش از 20سالگی، در یک بازی مرحله حذفی جام جهانی دو گل زده‌اند.
 امباپه گفت: «باید اوضاع را در زمینه خودشان بررسی کنیم. پله کلا در کلاس دیگری بود.» شاید خوب شد که امباپه نشست خبری را زود ترک کرد و فرصت آن را نیافت که به مقایسه‌اش با رونالدو جواب بدهد.
حالا فرصت آن را دارید که مهاجم محبوب خود در برزیل را انتخاب کنید؛ امباپه با چنان سرعتی دارد پیشرفت می‌کند که به نظر می‌رسد روزی در حد یکی از این دو اسطوره ظاهر خواهد شد.

ESPN

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر