فوتبال ایران / شناسه خبر: 79211 / تاریخ انتشار : 1397/4/11 15:40
|
دو اردو به فاصله چهار سال

از لیسبون تا واراژدین؛ انتقاد از کی‌روش، تقدیر از برانکو!

چهار سال قبل و انتقادها از کی‌روش را فراموش نمی کنیم. وقتی می گفتند چرا میان این همه کشور، اردو در پرتغال را انتخاب کرده. حالا برانکو نه تنها در کشور که در شهر زادگاهش اردوی پرسپولیس را برگزار می‌کند.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی/ بعد از دو اردوی پیاپی در اوکراین، پرسپولیس این بار به کرواسی رفت تا دوران آماده سازی قبل از فصل را در زادگاه برانکو ایوانکوویچ برگزار کند. پرسپولیس شهری را انتخاب کرده که برانکو آنجا متولد شده و سکونت هم دارد. شهر واراژدین،مرکز استان واراژدین در نزدیکی های مرز اسلوونی.

درباره اردوی پرسپولیس در اوکراین حرف و حدیث های بسیاری وجود داشت. همان ماجراهای معروف شهرام فخار، مدیر رستوران های زنجیره ای پدر خوب. آن بحث و جدل ها بدون اینکه نتیجه ای در پی داشته باشد به پایان رسید و البته فراموش هم شد. نه کسی پاسخی از سمت باشگاه شنید و نه مدیریت آن را موشکافانه بررسی کرد.

برای برگزاری اردوی پرسپولیس در کرواسی البته نه بحثی وجود دارد و نه حاشیه ای. پرسپولیس به شهری رفته که برانکو از آنجا می آید. شهری نزدیک به خانه سرمربی و در حوالی خانواده او. جالب تر اینکه پرسپولیس بدنسازی اش را نیز در کمپی برگزار می کند که متعلق به برانکو است و ایوانکوویچ صاحب آن. برای این نوشته ها سند هم موجود است، سندی مهر و امضا شده به نام سایت باشگاه که خبری منتشر کرده و نوشته:«بازیکنان پرسپولیس برای انجام تمرین های بدنسازی در سالن به کمپ برانکو رفتند.»

از برگزاری اردوی پرسپولیس در کرواسی نه حاشیه ای خارج شده و نه بحثی پیرامون آن شکل گرفته. فقط اخباری می شنویم که پرسپولیس بی سرو صدا آنجا تمرین می کند و هواداران هم منعی برای تماشای بازیکنان پرسپولیس و گرفتن عکس یادگاری با برانکو ایوانکوویچ ندارند. حتی یک گزارش هم ندیدیم و یک انتقاد هم نشنیدیم که بگویند چرا پرسپولیس اردوی خود را در شهری برگزار کرده که زادگاه سرمربی اش است.

به چند سال قبل برمی گردیم. مهرماه سال 1393. روزهایی که تیم ملی بعد از حذف از جام جهانی 2014 خود را آماده حضوری پرقدرت در جام ملتهای آسیا می کرد. برنامه تیم ملی برگزاری اردو در کشور پرتغال بود و شهر لیسبون. شهری که نه زادگاه کی روش بود و نه خانواده اش آنجا سکونت داشتند. کی روش 24 بازیکن را گلچین کرد تا در قالب تیم ملی این اردو را برگزار کنند و البته با چند باشگاه هم بازی تدارکاتی انجام بدهند.

قبل، در خلال و بعد از برگزاری این اردو انواع و اقسام انتقادها را به چشم دیدیم و با گوش شنیدیم. اینکه چرا تیم ملی برای برگزاری اردو به پرتغال رفته؟ کی روش از این اردو چه می خواهد؟ او از برگزاری این اردو چقدرسهم دارد و خیلی انتقادهای دیگر. قریب به اتفاق پیشکسوت های فوتبال ایران، کی روش را در آن مقطع نقد کردند و البته فدراسیون فوتبال را هم از انتقادهای خود در امان نگذاشتند.

4 سال قبل می گفتند میان این همه کشور، حالا چرا پرتغال؟ مگر کشور دیگری نیست که تیم ملی اردوی خود را آنجا برگزار کند؟ حتی انتقاد می کردند که آب و هوای پرتغال با استرالیا همخوانی ندارد و مشخص نیست چرا کی روش لیسبون را انتخاب کرده. انتقادها تند بود و در برخی موارد در حد تهمت های عجیب و بدون مدرک. کی روش حرفی نزد و فقط گفت:«برای تمرین به پرتغال می رویم و نه تفریح.»

کی روش درست می گفت. تیم ملی در پرتغال فقط تمرین کرد و تنها انتقاد از کی روش، بازی تدارکاتی مقابل تیم دوم بنفیکا بود. دیداری که سر و صدای فراوانی نیز به پا کرد و منتقدان آن را برای فوتبال ایران کسر شأن دانستند. حالا در کرواسی کسی نمی داند پرسپولیس با کدام تیمها بازی تدارکاتی برگزار می کند. اصلا چه تمرین هایی انجام می دهد و چگونه آماده حضوری موفق در لیگ برتر و مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا می شود.

فاصله این سفر تا آن سفر، حدود 4 سال است. در این مدت، یا منتقدان تغییر رویه داده و دیگر انتقاد نمی کنند یا مسئله اصلی همه آنها شخص کارلوس کی روش بود. به او تاختند،انگ های گوناکونی به او چسباندند اما حالا نه نقدی به اردوی پرسپویس در کرواسی است و نه برانکو از سوی همان منتقدان مورد سوال قرار می گیرد. در اینکه برگزاری اردو در هر کشور و هر شهری فقط باید به آمادگی تیم کمک کند شکی نیست اما وقتی از کی روش انتقاد کردیم باید برانکو را هم نقد کنیم. این مهمترین و صادقانه ترین وظیفه ای است که می توانیم انجام بدهیم.

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/79211
captcha
تازه ها
بیشتر