null / شناسه خبر: 79007 / تاریخ انتشار : 1397/4/7 08:02
|
22:30

چرا انگلیس نباید برای دومی بازی کند

گروه G: انگلیس - بلژیک

ایران ورزشی آنلاین / انگلیس صعودش به مرحله یک‌ هشتم‌ نهایی جام جهانی قطعی شده و امشب برابر بلژیک، شانس اول گروه  G برای مشخص شدن صدرنشین بازی می‌کند. این بازی فرصت کم نظیری در اختیار انگلیس قرار می‌دهد که به بازیکنان اصلی خود استراحت بدهد و آنها را برای مراحل بعدی که به مراتب سخت‌تر است، تازه نفس نگه دارد.

حتی این فرضیه وجود دارد که دوم شدن در این گروه بهتر است چون با در نظرگرفتن احتمالات فراوان ممکن است در مراحل بعدی حذفی حریف آسانتری مقابلشان قرار بگیرد اما عواملی وجود دارد که ثابت می‌کند بهتر است انگلیس برای باختن به بلژیک تلاش نکند چون به ضررش است.

شاید نخستین آنها این باشد که در جهان فوتبال هیچ تضمینی برای کسب پیروزی در هیچ مرحله‌ای و برابر هیچ حریفی وجود ندارد. برای اینکه فرض کنیم انگلیس حریف مرحله بعد خود در مرحله یک‌هشتم‌نهایی را شکست دهد مستلزم این است که فراموش کنیم این تیم در مراحل حذفی تورنمنت‌های بزرگ چه سابقه اسفباری دارد. آنقدر بد که رکوردشان برای آخرین پیروزی در مرحله یک‌ هشتم‌ نهایی به 16 سال و 4 تورنمنت قبل یعنی سال 2002 مربوط می‌شود.

به عبارت دیگر آنهایی که می‌گویند انگلیس باید به تساوی یا شکست در این بازی تن دهد و موجبات صعود بلژیک به‌عنوان صدرنشین را فراهم کند، این حقیقت را نادیده گرفته‌اند که این تیم در پیروزی برابر رقبای کوچکتر با مشکلات بزرگتری مواجه است؛ کسی بازی با ایسلند در یورو 2016 را فراموش می‌کند!

دومی در گروه ممکن است باعث بازی با کلمبیا شود که با وجود باخت برابر ژاپن، ظرفیت و توانایی‌اش را مقابل لهستان نشان داد. این تیم را نباید دست کم گرفت و سابقه جام جهانی هم آنها را دارای شانس بیشتری مقابل انگلیس نشان می‌دهد. ژاپن و سنگال هم می‌توانند رقبای سرسختی برای انگلیس باشند، بنابراین قطعی دانستن پیروزی تیم در یک‌ هشتم ‌نهایی که حریفش ساعتی قبل از مسابقه انگلیس با بلژیک مشخص می‌شود، خوش‌بینانه است.

دلیل بعد اینکه فوتبال مثل بیشتر ورزش‌های دیگر مبتنی بر اعتماد به نفس است و بهترین راه کسب این اعتماد به نفس پیروزی است و آنچه روحیه تیم را بیشتر تقویت می‌کند این است که پیروزی مقابل تیمی به دست آید که از شما بزرگتر محسوب می‌شود یعنی وضعیتی که بلژیک در حال حاضر نسبت به انگلیس دارد. باختن عامدانه یک بازی اقدام پرخطری است که می‌تواند روحیه رشک‌برانگیز این تیم جوان را به هم بزند.

و دلیل سوم؛ بارها گفته شده اما باید دوباره ذکر شود که انگلیس تیم بسیار کم‌تجربه‌ای دارد. در خط دفاع غیر از کایل واکر، جان استونز 28 بازی ملی دارد، هری مگوایر 7 بازی ملی و جوردن پیکفورد 5 بازی ملی دارند. شاید بهترین بازیکن انگلیس تا اینجا، کوین تریپیر 9 بازی ملی در کارنامه دارد.

تیم از نظر باهم بودن مثل یک نوزاد است و بازیکنانی هستند که هنوز نمی‌دانند آن دیگری چطور بازی می‌کند، رابطه درون زمین و درک متقابل فقط از طریق دقایق حضور در زمین به دست می‌آید و به هم زدن این فرمول شاید خساراتی خیلی بیشتر از سه امتیاز داشته باشد. فوتبال در حال حاضر مهم‌ترین سرگرمی مردم انگلیس است و اینکه گرت ساوت‌گیت و تیمش بخواهند آنها را وارد تصور «چه می‌شد اگر» کنند، بی‌رحمانه‌ترین کار است.

خبرگزاری فرانسه

 

captcha
تازه ها
بیشتر