جام جهانی / شناسه خبر: 78916 / تاریخ انتشار : 1397/4/5 11:47
|
22:30

این آخرین فرصت مسی است

گروه D: آرژانتین - نیجریه

ایران ورزشی آنلاین / برای نخستین بار بعد از سال 2002 آرژانتین با خطر حذف از مرحله گروهی جام جهانی روبه‌رو است، آنها تنها باید نیجریه را در بازی امشب شکست دهند و امیدوار باشند که ایسلند نتواند کرواسی را ببرد. شاید لیونل مسی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال، امشب برای آخرین بار در جام جهانی بازی کند اما چطور آرژانتین چنین وضعیتی پیدا کرد؟  نباید هیچ کس را جز خودشان سرزنش کنند.

 در این جام جهانی همه در تیم آرژانتین افتضاح بوده‌اند. از مربی شروع می‌شود؛ خورخه سامپائولی وحشتناک بود، مثل دفاع و خط میانی تیمش، آنقدر بد بودند که هیچ کس نباید از قعرنشینی تیم در گروهش شگفت‌زده شود. حتی مسی هم فوق‌العاده بد بوده و پنالتی از دست رفته‌اش مقابل ایسلند نقطه اوج کار او به حساب می‌آید.
آخرین بار که آرژانتین نیازمند او شد، هت‌تریک کرد و تیم را به جام جهانی رساند. حالا دوباره به او رو آورده‌اند و انتظار یک معجزه دیگر دارند.  اما نیجریه تیم بدی نیست، در واقع تیم خوبی است. نمایش این تیم در نیمه دوم بازی با ایسلند همان نوع بازی است که از آرژانتین انتظار می‌رود. آنها سرعت زیادی داشتند و می‌دانستند از آن چطور استفاده کنند، با بازیکنانی مثل ویکتور موزس و احمد موسی که در دفاع رقبا راه باز می‌کنند.

از این بازی باید چه انتظاری داشت؟
از این دیدار باید مثل دو بازی قبل آرژانتین انتظار داشت. هر چقدر بخواهند می‌توانند مالکیت توپ داشته باشند، مدافعان و هافبک‌های این تیم تا بخواهند زمان دارند اما نیجریه در دفاع سرسخت است و هر فضایی اطراف محوطه جریمه‌اش را کور می‌کند و آرژانتینی‌ها مجبورند به بازی خودشان عرض بدهند و اگر دو بازی اول را ملاک قرار دهیم، آرژانتین هافبکی ندارد که بتواند در این دیوار مستحکم نفوذ کند. ایسلند و کرواسی عالی بازی کردند، مسی را محاصره کرده و بقیه هر کاری توانستند کردند. وقتی بازیکنانی مثل خاویر ماسچرانو و انزو پرس وظیفه تغذیه مهاجمان را به دوش بکشند، مطمئنا بارها توپ و فضا را لو می‌دهند و این یعنی فرصتی عالی برای ضدحملات نیجریه. اگر نیجریه در یکی از این ضدحملات آرژانتین را غافلگیر کند، همان داستانی می‌شود که همه می‌دانند. حسرت آرژانتین ادامه می‌یابد زیر بار فشار یک ملت برای تکرار یک اسطوره و تیم زیر وزن لیونل مسی له می‌شود.
اما این فشار یک جنبه مثبت هم دارد؛ تنها یک تیم در جهان مسی دارد و تیمی که مسی دارد فرصت دارد بدون اینکه مهم باشد اطرافش چه کسانی هستند. دل می‌گوید این تیم آرژانتین خیلی شکننده است اما عقل می‌گوید هرگز نباید بازیکنی مثل او را کنار گذاشت. بنابراین می‌شود پیش‌بینی کرد که آرژانتین از این بازی نتیجه بگیرد اما اینکه آیا صعود می‌کند بستگی به بازی دیگر گروه دارد. کرواسی قرار است تیم ضعیف شده‌ای را به میدان بفرستد که این به نفع ایسلند است، برد ایسلند عملا آرژانتین را حذف می‌کند.
وضعیت گروه D پیچیده است. کرواسی با دو پیروزی صعود کرده و تا حدودی از صدرنشینی مطمئن است مگر اینکه به ایسلند ببازد و نیجریه برد پرگلی برابر آرژانتین به دست آورد. ایسلند برای صعود باید ببرد و امیدوار باشد که نیجریه ببازد یا اگر مساوی می‌کند تفاضل گل بهتری نسبت به این تیم آفریقایی داشته باشد. نیجریه با پیروزی صعود می‌کند و تساوی هم می‌تواند کافی باشد حتی اگر ایسلند، کرواسی را ببرد که آن موقع، کار به تفاضل گل می‌کشد.

آمار
-چهار تا از هشت بازی نیجریه و آرژانتین در جام جهانی بوده که آرژانتین همه را برده. این پنجمین بازی نیجریه با آرژانتین است در حالی که نیجریه 6 بار به جام جهانی راه یافته. در مجموع آرژانتین 5 برد، دو تساوی و یک باخت برابر نیجریه داشته.
-آرژانتین در چهار بازی آخرش در جام جهانی برد نداشته و این طولانی‌ترین روند ناکامی این تیم محسوب می‌شود.
-لیونل مسی تا اینجا 12 شوت به دروازه رقبا زده و گل نزده. هیچ بازیکن دیگر آرژانتین بیش از 4 شوت نزده.
-نیجریه به دنبال نخستین برد متوالی خود در جام جهانی بعد از سال 1998 است. احمد موسی با چهار گل در جام جهانی بهترین گلزن تاریخ نیجریه در این رقابت‌ها است.
-نیجریه تنها تیم آفریقایی است که در جام جهانی قبلی هم در برزیل حاضر بوده. این تیم سه بار از مرحله گروهی عبور کرده اما هرگز به یک‌چهارم‌نهایی نرسیده که نقطه اوج آفریقایی‌ها به حساب می‌آید

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/78916
captcha
تازه ها
بیشتر